MİR ve Mezopotamya yalnız değil

Alman hükümetinin başta Mezopotamya Yayınevi ve Mir Multi Medya olmak üzere Kürt kurum ve kuruluşları üzerindeki baskıyı protesto etmek için imza kampanyası başlatıyor.Bir çok Alman çok sayıda yayınevi, yazar, aydın ve sanatçı da Mir ve Mezopotamya’yla dayanışma mesajı yayınladı.

14 Mart 2018 Çarşamba | Haber

Alman hükümetinin başta Mezopotamya Yayınevi ve Mir Multi Medya olmak üzere Kürt kurum ve kuruluşları üzerindeki baskıyı protesto etmek için imza kampanyası başlatıyor.Bir çok Alman çok sayıda yayınevi, yazar, aydın ve sanatçı da Mir ve Mezopotamya’yla dayanışma mesajı yayınladı.

Mezopotamya Yayınevi ve Mir Multi Medya şirketleri 8 Mart günü saat sabah 05.00’de baskın yapıldı ve binlerce kitap, CD ve eşyaya el konuldu. Yazılı bir açıklama yapan Mezopotamya Yayınevi, baskının Almanya İçişleri Bakanlığı talimatıyla gerçekleştirildiğini belirterek, “Hakkında açılan bir soruşturmadan bahsedilmekle birlikte, herhangi sonuçlanmış bir mahkeme kararı olmamasına rağmen, hukuk dışı bir yaklaşımla Yayınevimizde ve Mir Multi Medya’da bulunan binlerce kitaba, müzik CD’sine ve eşyaya el konulmuştur. Bilgisayarlara, kurumlara ait resmi dosyalara, resmi faturalara, sipariş defterlerine hoyratça el konulmuştur. Şu an her iki kurumda işlemez durumdadır. Ticari açıdan oluşan zarar çok büyüktür” denildi. 

Alınan kitaplarının bir kısmının Mezopotamya Yayınevi tarafından basılan kitaplar olup, her kitaptan örneklerin Kültür Bakanlığı’na da gönderildiğinin altını çizen Mezopotamya Yayınevi “Ve bu güne kadar yasaklanmamış kitaplardır. Diğer kitaplar ise her yerde bulunan yasal klasikler, edebi, felsefik, bilimsel, araştırma inceleme kitaplarıdır” açıklamasında bulundu. 


Kürtler kurban ediliyor 

İçişleri Bakanlığı’nın “Şirketler, sattıkları ürünlerle PKK’nın “organizasyonel yapısına” destek sağlamakla ve bu şekilde kendilerini “toplumlar arası barış düşüncesine karşı” konumlandırmaktadırlar” açıklamasına ilişkin ise Mezopotamya Yayınevi, “Sanki Türkiye tank ve panzerleri, her türlü silah ve bombayı satan Mezopotamya Yayınevi ve Mir Müzik’tir” diyerek tepki gösterdi. 

Kürt kurum ve kuruluşları üzerindeki baskısını protesto et için bir imza kampanyası başlatacağını da duyuran Mezopotamya Yayınevi, “Tüm yazar ve çizerlerin, yayınevilerinin, aydın ve sanatçıların bu kampanyaya destek vermesini istiyoruz” dedi.


Yayınevlerinden destek

Mezopotamya Yayınevi ve Mir Multi Medya şirketlerine yönelik saldırı ve baskın Alman yayınevleri ve aydınlarının tepkisine neden oldu. Açıklamada yapılan baskında el konulan materyal ve malzemelerin iade edilmesi ve tekrar çılışmalarına olanak sunulması istendi.  Açıklamaya imza atan yayın evleri arasında şunlar yer alıyor: agimos verlag, Argument Verlag, LAIKA-Verlag Hamburg, persona verlag, mandelbaum verlag Marta Press (Hamburg), Neofelis Verlag (Berlin), Neuer ISP Verlag, PapyRossa Verlag, Promedia Verlag, UNRAST-Verlagskollektiv, Verlag Die Buchmacherei (Berlin), Volksbücherei-International. Başlatılan imza kampanyasına destek veren yayınevleri ve aydınlar Mezopotamya Yayınevi ve Mir Multi Medya ile dayanışma kampanyası başlattı. Kalmpanyaya katılmak isteyenler 16 Mart saat 12:00’ye kadar e-maila, info@antiquariat-markov.de ardresinden desteklerini sunabilir. 


HABER MERKEZİ


261

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA