Türk mahkemelerini aratmadı: Polat’ın katiline 9 yıl hapis

Kadın cinayetleri konusunda Türk mahkemelerini aratmayan Alman mahkemesi, eşi Yeter Polat’ı bıçaklayarak katleden Mehmet Emin Pehlivan’a 9 yıl hapis cezası verdi.

14 Mart 2018 Çarşamba | Kadın

FEHMİ KATAR / BERLİN


Kadın cinayetleri konusunda Türk mahkemelerini aratmayan Alman mahkemesi, eşi Yeter Polat’ı bıçaklayarak katleden Mehmet Emin Pehlivan’a 9 yıl hapis cezası verdi.  

Almanya’nın başkenti Berlin’de 2016 yılının Aralık ayında eşi tarafından bıçaklanarak öldürülen Yeter Polat’ın davası Berlin Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, “sanığın Yeter Polat’ı planlayarak değil sadece öldürücü darbe ile vurduğuna” kanaat getirdi. 

İddianameyi hazırlayan savcı, önce Alman Ceza Yasası’nın 211 bendine göre sanık Mehmet Emin Pehlivan’ın ömür boyu hapis cezasına çarpıtılmasını talep etmiş, 6 ay süren duruşmalarda ise cezayı alt sınırlara çekerek 2 ila 11 yıl arasında değişen hapis hapis cezasına çarptırılmasını istemişti. 

Önceki gün görülen davanın karar duruşmasında mahkeme heyeti de cinayetin tasarlanarak işlenmediğine hüküm getirerek, Pehlivan’ı 9 yıl hapis cezasına çarptırdı. 


Kadınlar ve avukatlar tepkili

Mahkemenin gerekçesine ve verilen cezaya itiraz eden kadın aktivistleri ve avukatlar karara tepki gösterdi. Davayı takip eden Berlin Destdan Kadın Meclisi Üyesi Susanna Rössling, mahkeme heyetinin sadece erkeklerden oluştuğuna dikkat çekerek, cinayeti partileşen bir sistemin kadınlara karşı yürüttüğü politikanın bir parçası olarak görmek gerektiğini ifade etti. Rössling, mahkemenin cinayete münferit bir olay gibi yaklaşıp, birçok hafifletici neden ileri sürdüğünü ifade etti. Yaşamını yitiren Yeter Polat’a katil  tarafından sistematik işkence yapıldığına, tecavüz edildiğine dikkat çeken Rössling, “Bunlara dair birçok kanıt olmasına rağmen mahkemenin bunları görmezden gelip cinayetin planlı gelişmediğine karar verdiğini” söyledi. 

Yeter Polat’ın katledilmesini kadın cinayetlerinin bir devamı olarak gören avukatların ise karara itiraz etmesi bekleniyor. 


233

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA