Yeni salgın uyarısı: ‘X’ hastalığı Milyonları öldürebilir

Dünya Sağlık Örgütü, ‘X’ olarak adlandırılan yeni bir hastalığın hızla yayıldığını söyledi. Önlem alınmadığı takdirde milyonlarca insanın hayatını kaybedebileceği belirtiliyor.

14 Mart 2018 Çarşamba | Toplum-Yaşam

Dünya Sağlık Örgütü, ‘X’ olarak adlandırılan yeni bir hastalığın hızla yayıldığını söyledi. Önlem alınmadığı takdirde milyonlarca insanın hayatını kaybedebileceği belirtiliyor.

 Merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yayımlanan raporda, nedeni belirsiz bir biyolojik mutasyondan olduğu tahmin edilen ve ‘X’ olarak adlandırılan yeni bir hastalığın hızla yayıldığını ve bir salgın felaketine yol açabileceğini duyurdu.


Hayvanlardan bulaştığı tahmin ediliyor

Raporda, hastalığın dünyanın nerelerinde görüldüğü aktarılmadı. Ancak bazı orduların durumu fark edip salgın hastalık tehditleri arasına ‘bilinen bilinmeyen’ koduyla yer verdiği belirtildi. Konuyla ilgili haberlere göre, X virüsünün hayvanlardan insanlara bulaştığı tahmin ediliyor. Ayrıca hastalığın bir laboratuvar kazası sonucu meydana gelen mutasyonla ortaya çıktığı da iddialar arasında.

Telegraph gazetesine konuşan DSÖ komitesinin bilimsel danışmanlarından ve Norveç Araştırma Konseyi baş yöneticisi John-Arne Rottingen, “Tarih bize bir sonraki büyük salgının büyük olasılıkla daha önce görmediğimiz bir şey olacağını söylüyor. Bunun başına ‘X’ eklemek tuhaf gözükebilir ancak buradaki amaç aşılar ve tanı testleri açısından hazırlıklı olduğumuzdan ve esnek şekilde plan yapabildiğimizden emin olmak” dedi.


Milyonlarca kişi ölebilir

DSÖ, hastalığın nedenlerinin bulunması ve önlem alınması için dünyaya çağrıda bulundu. Çünkü nedeni anlaşılamazsa, bir asır önce İspanyol gribinin yol açtığı gibi milyonlarca kişi yaşamını yitirebilir. Raporda hastalığın kesin belirtileri hakkında ise bir açıklama yer almadı.


DW/CENEVRE


203

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA