Awazê Çiya’dan Banga Gel

Awazê Çiya’nın yeni albümü ‘BANGA GEL: Stranên Bijarte-1’, Mir Müzik etiketiyle raflardaki yerini alıyor. Albüm, Newroz ile birlikte dinleyiciyle buluşacak.

14 Mart 2018 Çarşamba | Kültür-Sanat

Awazê Çiya’nın yeni albümü ‘BANGA GEL: Stranên Bijarte-1’, Mir Müzik etiketiyle raflardaki yerini alıyor. Albüm, Newroz ile birlikte dinleyiciyle buluşacak. 

Müzik belki de Kürt hakikatinin en önemli ifade tarzlarından biridir. Kültürel soykırım pençesinde çırpınan ama direnen bir halkın tarihi, kültürel ve toplumsal değerler bileşkesinin sanatsal ifade biçimi olarak kendini Kürt müziğini geliştirmeye, anlam katmaya çalışan Awazê Çiya grubu, yeni albümünü dinleyicileri ile buluşturuyor. Yapmış oldukları müzik ile bir anlatım ve iletişim türünü benimseyerek, toplumun özünü ve dinamiklerini bağrında taşıyor. Ezgisel oluşumda anlam, içerik ve biçim bakımından ait olduğu zamanın ruhunu, hakikatini de ciddi anlamda yansıtıyor. 

Awazê Çiya, yeni albümü BANGA GEL’de bu esasla bir çalışma yaparak, devrim ateşinin sıcaklığını yüreklerimizde hissettiriyor. Özgürlüğün kokusunu solumamızı sağlıyor. Dağlarda yaşayan binlerce gerillanın yüreklerine dokunduruyorlar bizi aslında. Ve alabildiğince kendimize yakınlaşarak, kendimizle tanışarak dinlemeye başlatıyor ezgileriyle. Özgürlüğün dağ kokusuyla merhaba diyorlar bizlere. 


Mehmet Tunç’un sesiyle başlıyor

Mehmet Tunç’un sesiyle başlıyoruz serüvene. Öz yönetimleri anımsıyor ve oradaki direnişi, umudu bir kez daha hissediyoruz. Seslerle yüreğimiz bir yerden parçalanırken yeniden yeşermeyi hissettiriyor bizlere. Kürt halkının bütün acılarını bağrına basarak gülüşlerine varmayı gösteriyor. Aradıklarımızı bulma sevinci kadar mücadele etme ve özgürlük arayışını büyütme kararlılığını tüm ezgilerinde bulacak dinleyici. Özgürlüğün hissedildiği, anların kelimelerde ve ezgilerde nasıl var olduğunu hissediyoruz. Tüm dizelerde bir özlem, bir özgürlük sevinci var aslında.

Kürt müziğinin bütün izlerini aslında bu albüm çalışmasında görmek mümkün. Grup, neolitik toplumun doğayla kurduğu organik ilişkilerden doğan zihniyet ve bundan kaynağını alan direnme geleneğiyle geçmişten günümüze özünü koruyarak, dönüşerek ulaşmayı başarmış Kürt müziğini bizlerle buluşturuyor. Kürt dilini, sözlü kültür geleneğini, bir bütün geçmişini bugüne taşıma anlamında başat rol üstlendiğini de belirtmeden geçmemek gerekiyor. Awazê Çiya, hep birlikte bizleri de bu serüvene katarak, kendi özümüzle bizleri buluşturacak.  


 KÜLTÜR SERVİSİ


266

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA