Hollande: Efrîn hava sahası Türkiye’ye kapatılsın

Efrîn’de hava sahasının Türk uçaklarına yasaklanmasını isteyen Fransa eski cumhurbaşkanı François Hollande “Fransa, Türkiye ile birlikte NATO’nun parçası. Ama bu nasıl bir ittifak ki, bazılarını ona silah satıyor ve sivil halkı vurmak için uçaklarını kullanıyor? Nasıl bir Türk ittifakı ki cihatçı grupların desteğinde bizim has ittifaklarımızı vuruyor?” dedi.

13 Mart 2018 Salı | Dünya

SELMA AKKAYA / PARİS


Fransa’nın eski cumhurbaşkanı Hollande, Kuzey Suriye’de “No Fly Zone” (Uçuşa yasak bölge) kurulması için bir çağrı yapmaya hazırlanıyor. Fransız basınına yansıyan bilgilere göre söz konusu çağrıya Elysee Sarayı’nın da destek verecek. 

Paris’te Efrîn konusunda diplomasi trafiği Pazar günü tüm hızıyla devam etti. Rojava Paris Bürosu eski cumhurbaşkanı François Hollande ile bir araya geldi. Görüşme ardından Fransız basınına yansıyan bilgilere göre Hollande Ankara’ya baskı yapmak için ülkesinin rol oynaması konusunda hazır olduğunu ifade ediyor. Yine Elysee ve Macron’a yakın kaynaklar,  eski cumhurbaşkanının çağrısının Macron kabinesi tarafından desteklendiğini de ifade ediyor. 


Çağrı yapmaya hazırlanıyor!

Pazar günü Rivoli caddesinde bulunan François Hollande kabinesinde Rojava Paris Bürosu Temsilcisi Xalit İsa ile bir görüşme gerçekleşti. Görüşme sonrası basına kısa bilgi veren Hollande, temel gündemin Türk devletinin Efrîn’e düzenlediği hava saldırılarının durması, hava sahasının kapatılması için girişimde bulunulması olduğunu vurguladı. Hollande, “Hatırladığınız gibi bugün vurulanlar, DAİŞ’e karşı mücadele eden,  Koalisyon’a yardım eden, Reqa’da aynı zamanda Araplara yardım edenlerdi. Cumhurbaşkanlığım döneminde Suriye ve Irak’taki koalisyon ile geliştirdiğimiz mücadelede Kürtlerle sürekli bir ilişki içerisindeydik. Bugünkü görüşmemizin içeriği de bu konular etrafındaydı” dedi.


İsa: Kobanê gibi tutum alın!

Hollande’dan sonra söz alan Xalit İsa ise Fransa’nın Kobanê döneminde uluslararası güçlerin desteği bakımından ilk harekete geçen ülke olduğunun altını çizdi. İsa, aynı hassasiyetin Efrîn için de sağlanması gerektiğini belirtti.


Le Parisien: Hollande çağrıya hazırlanıyor

Pazartesi günü önce Le Parisien gazetesi daha sonra Le Monde gazetesinde konuya dair haber ve röportajlar yayınladı. Fransız Le Parisien gazetesi “Eski Cumhurbaşkanı Hollande, Kuzey Suriye’de ‘No Fly Zon/Uçuşa yasak bölge’ kurulması için bir çağrı yapmaya hazırlanıyor” ifadelerini kullanırken; Le Figaro, Macron’a yakın bir kaynaktan aldığı bilgiye dayandırarak, eski Cumhurbaşkanı’nın bu çağrısının hükümet tarafından desteklendiğini ifade etti.


Le Figaro: Elysee Sarayı desteğe hazır

Gazete şunları yazdı: “François Hollande bu çağrısı ile DAİŞ sorunu çözüldükten sonra Kürtlere biraz sırt dönen Fransa ve aynı zamanda ittifakı olan Amerikalıların yeniden angaje olmaları için bir sinyal yollamayı umuyor. Hollande’ın çevresine göre, burada söz konusu olan şu anki Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yokluğunda yerini almak değil. Ama safların kımıldamasına yardım etmek, başkentleri seslerini yükseltmelerine ve Ankara’ya baskı yapmalarına ikna etmektir. Dosyayı bilen bir kişiye göre, Elysée Sarayı da Hollande’ın çağrısına destek vermeye hatta yaymaya hazırdır.”


Hollande: Kürtlerin yaptıklarını unutmuyorum

Pazartesi günü ise eski Cumhurbaşkanı, Le Monde gazetesine verdiği mülakatta Suriye’deki durumdan endişeli olduğunu belirterek, demokratik güçleri sorumluluklarına sahip çıkmaya çağırdı. Hollande, “Suriye trajedisi konusunda neden sessizliğinizi bozmaya karar verdiniz?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Kendimi hem dayanışmacı hem de sorumlu olarak görüyorum. Dayanışmacı çünkü Kürtlerin son derece zor bir zamanda koalisyon’un DAİŞ’i Reqa ve ötesinden kovmasını sağlamak için yaptıklarını unutmuyorum. Suriye’de bir parçanın özgürlüğünü kutlamak ve bu sonucun ortaya çıkmasında belirleyici rol oynayan tüm diğer sakinlerin ölmesine izin vermek mümkün değil. Kendimi aynı zamanda Guta için sorumlu görüyorum. Şu ünlü ‘kırmızı çizgi’yi uygulayacak düzeyde olamadım. Bunu Barack Obama kimyasal silahların kullanımı konusunda belirlemişti.”


Demokratik güçler sorumluluk almalı

Hollande, “Demokratik güçlerin, ki burada demokratik kelimesinde ısrar ediyorum, etkileri ve rollerinin ne olabileceği konusunda sorumluluklarının bilincinde olması gerektiğini düşünüyorum” diye ekledi.


Guta ve Efrîn tesadüf değil!

Bugün Suriye’de saldırı halinde olan üç büyük aktörün olduğunu söyleyen Hollande şu değerlendirmelerde bulundu:“(Birinci aktör) İranlı veya Hizbullah savaşçılarının desteğinde yıkarak ilerleyen rejimdir. Halep ve diğer kentlerden sonra şimdi sıra Şam’a geldi, zira Guta başkentin bir banliyösüdür. İkinci aktör, Batılı ülkelerin etkisizliği karşısında, utanmazca rejimi destekleyen ve hatta ihlallere ortak olan Rusya’dır. Üçüncüsü, bir ara Moskova ile çatışma halinde olduktan sonra oynayabileceği elin ‘paylaşım’ olduğunu anlayan Türkiye’dir. Guta ve Efrîn sınavlarının her iksinin aynı dönemde yaşanması tesadüf değildir. Rusya, Ankara’nın Efrîn saldırı yapmasına izin verdi; Türkiye ise Guta’da desteklediği bir kısım isyancıları geri çekecek, bunlardan bazıları Efrîn saldırısına takviye olarak bile gidebilir.”


Türk uçaklarının Efrîn’de uçması yasaklansın!

Demokratik güçlerden isteyebileceği acil tedbirlerin ne olacağı sorusuna ise Hollande şöyle yanıt verdi: “Hastaneler ve hatta mezarlıklar dahil Guta’yı bombalayan rejimin uçakları ile Efrîn’de hareket eden Türk uçakları bu alanlar üzerinde uçmasın. Kırmızı çizgiler sadece kimyasal silahlarla ilgili olamaz zira her seferinde bunların kullanıldığını ortaya koymak ve hangi tarafın yaptığını kanıtlamak gerekiyor (...) Ayrıca eğer sadece sarin gazı kullanımı üzerine kırmızı çizgi konulursa, diğer silahlarla işlenen katliamlara müdahaleyi kendimize yasaklamış oluruz. Oysa hangi türden olursa olsun sivillere yönelik kasıtlı bombardımanlar hem insani bir durum hem de kabul edilemez siyasi bir durum oluşturuyor.”


Nasıl bir NATO ittifakı ki Kürtleri bombalıyor?

Hollande, “Guta ve Efrîn üzerinde uçuşa yasak bölgeler oluşturulmasının gerçekten mümkün olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi: “BM Güvenlik Konseyi Rus vetosuyla bloke olmuş durumda. Ama bu bölgeler üzerinde uçuş yapılamayacağını vurgulamak aciliyet arz ediyor. Özellikle de Suriye dışında ve NATO üyesi olan bir ülkenin kendi uçağını kullandığı Efrîn konusunda.”

“O halde Efrîn konusunda hareket etmesi gereken NATO mu?” şeklindeki bir soru üzerine Hollande sert ifadeler kullandı: “Fransa, Türkiye ile birlikte NATO’nun parçası. Ama bu nasıl bir ittifak ki, bazılarını ona silah satıyor ve sivil halkı vurmak için uçaklarını kullanıyor? Nasıl bir Türk ittifakı ki cihatçı grupların desteğinde bizim has ittifaklarımızı vuruyor?”


Saldıran Kürtler değil 

“Fransa ve Uluslararası Koalisyonun Kürtlerin yanında DAİŞ’e karşı savaşmaya başladığı sırada bu çelişkilerin patlak vermesini beklemek gerekiyor muydu?” yönündeki bir soru karşısında Hollande’ın yanıtı şöyle oldu: “Kürtlerin, Arap ortakları ile birlikte ülkenin kuzey doğusunda cihatçıları kovmayı başardıktan sonra Suriye’nin geleceği üzerine tartışmalara ortak edilmesini öngörmüştüm. Suriye’nin parçalanmasının söz konusu olmayacağını hatırlatmayı gözetmiştim. Buna karşın, Efrîn veya diğer yerlerden Türkiye’ye saldırmak için giden Kürt grupları olsaydı Ankara meşru savunma eylemini gerekçelendirmek için doğru bir noktada olacaktı. Ama Suriye Kürtleri, Türkiye’ye saldırmadı. Onların başka kaygıları var: İslam Devleti’nin (DAİŞ), Suriye ile Irak arasında çekildiği topraklardaki operasyonlarını tamamlamamışlardı. Tam da bu sırada Türkiye Efrîn’e operasyon başlattı.”


Putin ve Erdoğan paylaşım için anlaştı

NATO’nun harekete geçirilmesi konusunda meselenin Vladimir Putin karşısında nasıl bir davranış içerisinde bulunmak gerektiği olduğunu söyleyen Hollande, şöyle konuştu: “Rusya yıllardan beridir yeniden silahlanıyor ve eğer tehdit ediyorsa, tehdit edilmeli. Moskova, Ankara’nın Suriye’deki Kürt ittifaklarımızı bombalamasına izin vererek, NATO’da da bir bölünmeye itiyor. Zira daha bir yıl önce Vladimir Putin’in Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı yeteri kadar sert bir kelimesi kalmamıştı. Şimdi iki ülke Suriye’nin paylaşımı konusunda anlaştılar.”


Hollande’dan Macron’a mesaj

Hollande, “Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan Suriye dosyası konusuna ne talep edeceksiniz?” şeklindeki soruya şöyle yanıt verdi: “Benim görevim, Fransa adına ne yapabildiğimi ve bunun nasıl sonuç verdiğini hatırlatmaktır. Eğer koalisyon çerçevesinde Kürtleri desteklediysem, onları bugün içinde bulundukları durumda bırakmak için değildir.”


1193

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA