Melenchon’dan Macron’a: Derhal harekete geç

Fransız milletvekili Melenchon, Türk devletinin işgali altındaki Efrîn için harekete geçme ve Kürtlerle dayanışma çağrısında bulundu. Melenchon, “Macron derhal harekete geçmeli ve sessizliğini kırmalıdır. Bu katliama seyirci olunamaz” dedi.

13 Mart 2018 Salı | Dünya

Fransız milletvekili Melenchon, Türk devletinin işgali altındaki Efrîn için harekete geçme ve Kürtlerle dayanışma çağrısında bulundu. Melenchon, “Macron derhal harekete geçmeli ve sessizliğini kırmalıdır. Bu katliama seyirci olunamaz” dedi. 

Ülkedeki Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi Partisi milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde solun adayı olan Jean Luc Melenchon, Fransa kamuoyu ve cumhurbaşkanı Macron’a seslenerek “Barışın yanında olun, Kürtlerle dayanışın” dedi. Daha önce de Türkiye’nin işgalinin sona erdirilmesi için çağrı yapan Melenchon yayınladığı bir videoyla Efrîn için duyarlılık çağrısında bulundu. Pazar günü yayınlanan video, kısa sürede 200 binin üzerinde insan tarafından izlendi. 


Efrîn’i boşaltmak için yıkıyor

Melenchon’un mesajı şöyle: “Uluslararası kamuoyu İslamcı teröre karşı Kürtlerin direnişini hem Irak’ta hem de Suriye’de gördü. Bu anlamda en güvenilir, en kararlı, en kahraman direniş DAİŞ’e karşı onlar tarafından verildi. Bu temelde onlarla ilişkilendik. Bugün diktatör İslamist Erdoğan Efrîn’i boşaltmak için yıkmaya çalışıyor. Üstelik Efrîn, DAİŞ saldırılarından kaçan binlerce insana kapılarını açtı. Kürtler, onlara özgürce yaşayabilecekleri bir alan açtı ve korumaya aldı. Diktatör, yıkmayı tercih etti, diktatör yok etmeyi seçti. Bir haftadır kent merkezine bombardıman eşliğinde yaklaştılar. Bütün silahlarıyla Kürtlerin direnişine saldırıyor. 


Kürtleri direnişlerinden tanıyoruz

Biz Kürtleri Kobanê sürecinde yakından tanıdık. Biliyoruz ki, son Kürt kalana kadar direnecekler. Onları, direnişlerinden tanıyoruz. Guta’ya ilişkin fotoğraf ve görüntüleri paylaşıyor ülkemiz. Esad’ı kınayan mesajlar üst üste yapılıyor. Kimse Erdoğan’a karşı bir kınama mesajı dahi vermiyor. Biz Fransızlar ne yapıyoruz? Yerimiz neresi bu durum karşısında? Bizler Erdoğan diktatörlüğüne karşı ne yapıyoruz? 


Fransa’nın rolü nedir?

Cumhurbaşkanımız bu saldırı başlamadan önce Erdoğan’ı ağırladı. O ziyaret bugün için yeşil ışık istemek anlamındaydı. Putin’i ağırladık yine. Ruslar bölgede tüm yaşananlar konusunda temel bir rol oynuyor. Peki Fransa’nın rolü ne olacak? Bunu sordunuz mu hiç? Şimdi görüşülen bütün bu taraflara BM’nin kararını yani ateşkesi uygulamaları konusunda zorlamanız gerekmiyor mu? Bunu sağlayın ki orada bir barış ve normalleşme olsun. 


Kürtlerden yana taraf olun

Kürtlerin Irak ve Suriye konusunda önerdiklerine kulak verin. Politik İslamcıları o bölgeden uzaklaştıran bu mücadeleyi desteklemek gerekiyor. Biz barışın partizanı olmalıyız. Zaferlerin değil. Barışın inşasında görev almalıyız. Biz bu katliamın durması ve bombardımanın durmasını istemeliyiz. Bizler mağdurlar arasında ayrım yapmamalıyız. İyi mağdur, kötü mağdur ya da iyi katiller, kötü katiller. Suriye’de bir taraf Erdoğan, diğer taraf DAİŞ ya da Esad arasında kalacağınıza Kürtlere yardım edin. Kadın, erkek özgürlüğü, toplumsal özgürlükler ile örülmüş yeni bir yaşam modeli inşa eden Kürtlere yardım edin.  Macron derhal harekete geçmeli ve sessizliğini kırmalıdır. Bu katliama seyirci olunamaz. Her şeyden önce PKK’nin ‘terör örgütü’ olduğunu söylemekten vazgeçilmelidir. PKK, Kürdistan Komünist Partisidir.  Siz sevin ya da sevmeyin. Bir ‘terör örgütü’ değil bir direniş örgütüdür.  DAİŞ’e karşı ortak mücadele için ilişki içerisinde olduğumuz bu örgütlenmeyi nasıl terör diyebilirsiniz. Barışı derhal yanıtlayın. Bu halkla dayanışın.” 


PARİS1224

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA