İGİF’te 13. Genel Kurul

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) üyesi İsviçre Göçmen İşçiler Federasyonu 13. Genel Kurulu’nu Zürih kentinde gerçekleştirdi.

13 Mart 2018 Salı | Dünya

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) üyesi İsviçre Göçmen İşçiler Federasyonu 13. Genel Kurulu’nu Zürih kentinde gerçekleştirdi. İsviçre’de uzun yıllardır faaliyet yürüten İGİF, 13. Genel Kurulu ile birlikte yeni dönem çalışmaları için yoğun tartışmalar yürüttü.  Kongre, Efrîn şehitleri için saygı duruşuyla başladı. Divan seçimi ve üye yoklaması ardından başlayan genel kurulda, siyasal gelişmeler değerlendirildi. Siyasetçi Hüseyin Yeter, Efrîn işgali ve yürütülen mücadeleye değindi. Bu süreci “sözün bittiği yer” olarak tanımlayan Yeter, kimsenin bu gelişmelere kayıtsız kalamayacağını vurguladı.

Daha sonra kurum temsilcilerine söz verildi. AvEG-Kon Eşbaşkanı Baki Selçuk, Kürt Kadın Hareketi, İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu, ATİK İsviçre Komitesi temsilcileri, İsviçre HDK Eşsözcüsü Hakan Gürgen, Tutsakların Sesi Platformu, Sosyalist Kadınlar Birliği ve İsviçre Aleviler Birliği Federasyonu adına yapılan konuşmalarda dayanışma mesajı verildi. Konuşmalarda ortak nokta, birleşik mücadele ve kurumlaşmanın bu dönemde daha fazla ön plana çıkmasıydı.  

“Kurumsal Çalışmanın Sorunları, Perspektifleri ve Görevlerimiz” konulu tebliğ ve faaliyet raporunun okunmasının ardından yoğun tartışmada, İGİF’in yeni dönemde eksiklerini aşarak ilerlemesinin önemi vurgulandı. Genel Kurul, mali raporunun okunup aklanması ve seçimlerin yapılmasının ardından sona erdi. 


ZÜRİH157

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA