ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

Türk devletinin uluslararası güçlerin desteği ve onayıyla Efrîn’e yönelik sürdürdüğü işgal saldırısı ve katliamlara karşı Avrupa ve dünyanın bir çok merkezinde Kürtler ve dostları ayaklandı.

13 Mart 2018 Salı | Haber

Türk devletinin Efrîn’i işgal saldırısı ve katliamlarına karşı Kürdistanlılar ve dostları dünyanın dört bir yanında meydanlara döküldü. Eylemlerde, uluslararası güçler ve kurumların katliamlara karşı sesiz kalması protesto edildi. 

Eylemlerin en fazla gerçekleştirildiği ülkelerin başında gelen Almanya’da onlarca kentte Kürdistanlılar ve dostları protesto gösterileri düzenledi. 


BERLİN: Oranienplatz’de toplanan Kürdistanlılar ve  dostları Efrîn’le dayanışma yürüyüşü yaptı. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı yürüyüşe; AGİF, SKB, MLKP, MLPD, Türkiyeli ve Alman devrimciler destek verdi.  Berlin DKTM Eşbaşkanı Yeko Ardıl, Sol Parti milletvekili Pascal Meiser ve MLPD Temsilcisi birer konuşma yaptı. Sol Parti milletvekili Meiser yaptığı konuşmada; Efrîn’deki saldırıya Almanya ve AB ülkelerinin sessiz kalmasının handikap olduğunu, Efrîn’de kuşatma altında olan insanları asla yalnız bırakmayacaklarını ifade etti. 


BREMEN:Bremen tren garının önünde bir araya gelen kitle yürüyüşe geçti. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüşten sonra Bremen Eyalet Parlementosu önünde miting düzenlendi. Yine onlarca genç Bremen merkezi tren istasyonunda sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirdi.


FRANKFURT: 3 bin üzerinde eylemci Türkiye’nin Efrîn işgalini kınayan sloganlarla yaklaşık 6 km yürüyerek önce Rus Konsolosluğu sonra da Amerika Konsolosluğu önünde eylemlerini sürdürdü. Eylem geç saatlere kadar sürerken  Kobanêli 35 kişilik bir grup Amerika Konsolosluğu önündeki eylemlerini sabaha kadar sürdürdü. 

LEIPZIG: Almanya’nın Leipzig kentinde bin kişinin katıldığı yürüyüş ve mitingde sık sık, ‘Savaşı durdurun’, ‘Terörist Erdoğan’, ‘Biji berxwedana Efrînê’ ve ‘Biji YPG’ sloganları atıldı.

HAMBURG: Hamburg’da 5 binden fazla kişinin katılımıyla yürüyüş düzenlendi. Hamburg merkez tren istasyonunda başlayan yürüyüşte sık sık ‘Katil Erdogan’, ‘Bebek Katili Erdoğan’, ‘Terörist Türkiye’ sloganları atıldı. Yürüyüşten sonra gençler tren garında sivil itaatsizlik eylemi düzenledi. 


HANNOVER:3 binden fazla kişi tren garında toplandı ve yarüyüşe geçti. Eyalet parlamentosu önüne yapılmak istenen yürüyüş polis tarafından engellendi. 

AACHEN: Aachen Kürt Halk Evi önünde bir araya gelen yüzlerce kişi taşıdıkları YPG/YPJ, PYD bayraklarıyla, kent merkezi olan Elisenbrunnen meydanına kadar yürüdü. 

MÜNİH: Münihteki Kürtler ve dostlar Bayern radyo ve tv kurumu önünde bir araya gedi. Yapılan yürüyüşten sonra tren istasyonunda oturma eylemi düzenlendi. 

SAARBRÜCKEN: Europa Galerie önünde toplanan kitle Efrîn’e yönelik işgal saldırılarını protesto etti. Yaklaşık bin kişinin katıldığı yürüyüş ardından yeniden Europa Galerie’nin önüne gelen kitle burada bir miting yaptı.

TRIER: Viehmarktplatz önünde toplanan kitle bir miting düzenledi. Bildirilerin dağıtıldığı eylemde, ‘Biji berxwedana Efrînê’ sloganları atıldı.

DORTMUND: Almanya’nın Dortmund kentinde Kürt gençleri yolu trafiğe kapatarak düzenledikleri sivil itaatsizlik eylemi ile Türk devletinin Efrîn’e yönelik saldırılarını protesto etti.


SALZBURG: Avusturya’nın Salzburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin çağrısıyla Kürt dostlarının da katıldığı sivil itaatsizlik eylemi Tren istasyon meydanında yapıldı. 

VİYANA: Akşam saat 22.00 sıralarında bir araya gelen Kürt gençleri YPG ve YPJ bayraklarıyla, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleriyle Mariahilfer Caddesi’nde bir yürüyüş gerçekleştirdi.  


ZÜRİH: Pazar günü yapılan eyleme 10 bin kişiden fazla kişi katıldı. Eyleme YPG Efrîn Genel Sözcüsü Nuri Mehmud’un telefonla katılması büyük bir coşku yarattı. Mehmud konuşmasında “Efrîn halkı sonuna kadar direnecektir. Sizin kesintisiz direnişiniz de direnme gücümüzü arttırmaktadır. Bu işgal girişiminin, bu sivil katliamların başta Türk devleti ve uluslararası güçler için sonuçları olacaktır. Bizler direnmeye, halkımızı korumaya devam edeceğiz” dedi. Eylem, Helvetia Platz’da düzenlenen mitingle devam etti. 


TORİNO: İtalya’nın Torino’daki NATO temsilciliği önünde yapılan eylem ile Türk devletinin saldırıları protesto edildi.

TRONDHEİM: Norveç’in Trondheim kentinde bir araya gelen yüzlerce kişi, Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal saldırılarını protesto etti.Eylem, Sentral Tren istasyonunda başlayıp Trondheim Torg Meydanı’nda sona erdi.

BRÜKSEL: Brüksel’de NAV-BEL ve YJK-B öncülüğünde toplanan kitle, Midi Tren istasyonunda eylem yaptı. Brüksel’de Kürdistanlılar gece de eylemdeydi. Gare Centraal önünde toplanan kitle Grand Place’a kadar bir yürüyüş düzenledi.

ANVERS: Belçika’nın Anvers kentinde de Kürdistanlılar Gare Centraal Meydanı’nda sivil itaatsizlik eylemi yaptı. Ardından da Anvers derneğine kadar yürüyen kitle saldırılara tepkilerini gösteri.

KOPENHAG: Danimarka’da yaşayan Kürdistanlıların düzenlediği eylem Danimarka Parlamentosu önünde saat  miting ile başladı.  Yaklaşık 3 bin 500 kişinin katıldığı yürüyüş Belediye Meydanı’na kadar devam etti.


TORONTO: 

Kanada’nın Toronto kentinin en işlek caddesi olan Dundas&Yonge’da Efrîn için eylem yapıldı. Kürtler ve dostları, katliamdan fotoğraflar taşırken, çevredekilere de bildiri dağıttı. Eylemde, Efrîn’deki soykırımcı, işgalci saldırıların durdurulması için dayanışma çağrısı yapıldı.


ADIGEY: Rusya Federasyonu’na bağlı Adıgey Özerk Cumhuriyeti’nde yaşayan Kürdistanlılar, Efrîn için Kürt Kültür Merkezi önünde bir araya geldi. YPG, YPJ bayrakları ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerini taşıyan kitle, sık sık ‘Bijî berxwedana Efrînê’ sloganını attı.


İsveç’te 9 merkezde 

İsveç’in Stockholm, Göteborg, Malmö, Uppsala, Söderhamn, Helsingborg, Bollnäs  ve Halmstad yerleşim biriminde gerçekleştirilen miting, yürüyüş ve sivil itaatsızlık eylemleriyle Türk devleti ve ÖSO çetelerinin Efrîn’e yönelik saldırıları kınadı. Gösterilerde sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri, uluslararası toplum ve Birleşmiş Milletler’e Türkiye’nin durdurulması için pratik adım atmaları çağrıları yaptı.


Fransa Efrîn için ayaktaydı


Marsilya


Marsilya’nın Canebiere Meydanı’nda toplanan binlerce kişi ‘Her yer Efrîn, her yer direniş’, ‘Katil Erdoğan’, ‘Biji Berxwedana Efrînê’ sloganları eşliğinde yürüyüşe yaptı. 

Montpellier’deki eylem Peyrou Pitot Parkı’nda yürüyüşle başladı ve Comedie Meydanı’ndaki mitingle sürdü. Kitle, Comedie Meydanı’nda tramvay yolunu keserek tüm seferleri durdurdu.

Paris Efrîn’i Sahiplenme Platformu öncülüğünde Republiqe Meydanı’nda toplanan Kürdistanlılar ve dostları ‘Katil Erdoğan’ ve ‘Direniş’ sloganları attı. Komünist Parti, Boyun Eğmeyenler Hareketi, Yeşiller Partisi üyeleri ve milletvekilileri de Kürdistanlıların yanındaydı. Yürüyüş ardından eylem, Chatelet meydanında yapılan miting ardından sona erdi. Strasbourg’ta da 2 bin kişi Efrîn’e yönelik işgal ve soykırım saldırılarını protesto etti. Yine Toulouse Blagnac Havaalanı’nda sivil itaatsizlik eylemi yapıldı. Lyon’da da benzeri bir eylem vardı. 

 

İngiltere’de yoğun eylemlilik

İngiltere’de de eylemler artarak devam ediyor. İngiltere’nin başkenti Londra ve Manchester’in yanısıra Nottingham, Leicester, Hull, Cambridge ve Liverpool’da da eylemler gerçekleştirildi. 

Önceki gece Londra’da başlayan eylemlilik ise 24 saati aşkın bir süre devam etti. Önceki gece Başbakanlık binası önünde toplanan kalabalık trafiği durdurdu. Dün gece ise merkezi tren istasyonu Kings Cross’un giriş ve çıkışları kapatılarak kitlesel bir eylem düzenlendi. Tren istasyonunun ardından yürüyüşe geçen eylemciler, Londra’nın turistik güzergahı, Picaddily Circus, Tottenham Court Road ve Trafalgar meydanından trafiği kapatarak başbakanlık binası önüne ulaştı. Polisin eylemcilere sert müdahalesi dikkat çekti. 

Kürtler ve dostları Liverpool kentinde Tesco Expresse önünde buluştu. Yolu bir süre trafiğe kapatan kitle daha sonra ise yürüyüşe geçti. Manchester’da kentin en önemli tren istasyonu olan Pacddily Tren İstasyonu’nda eylem düzenlendi. Eylem nedeniyle tren seferleri iptal edildi. Nottingham’daki Old Market Square’de düzenlenen eylemde Revolutionary Communist Group (Devrimci Komünist Grup) temsilcisi de bir konuşma yaptı. Cambridge kentinde de ağırlıkta Kürt halkının dostlarının katıldığı eylemde Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal ve soykırım saldırıları kınandı. 


HABER MERKEZİ
Berlin Teknik Üniversitesi’ne dev Efrîn pankartı


 


Almanya’nın önde gelen üniversitelerinden Berlin Teknik Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler Türk devletinin Efrîn’e yönelik saldırılarına dikkat çekmek için sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirdi. Öğrencilerin üniversitenin ana binasına astıkları pankartla Merkel hükümetinin Erdoğan iktidarıyla işbirliğini kınadılar.  


BERLİN
Dortmunda’ki maçta ‘Efrîn’i savunalım’ pankartı Almanya’nın Dortmund kentinde Signal Iduna Park’ta oynanan Borussia Dortmund - Eintracht Frankfurt futbol maçında “Biji YPG- Efrîn’i savunalım” yazılı pankart açıldı.  


DORTMUND 


1257

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA