Meteorlar'a Selanik'ten Ödül

Yunanistan'ın Selanik kentinde düzenlenen 20. Belgesel Festivalinde Gürcan Keltek'in Meteorlar adlı eseri Jüri Özel Ödülünün sahiplerinden biri oldu.

13 Mart 2018 Salı | Kültür-Sanat

Yunanistan'ın Selanik kentinde düzenlenen 20. Belgesel Festivalinde Gürcan Keltek'in Meteorlar adlı eseri Jüri Özel Ödülünün sahiplerinden biri oldu.

Bu sene 2-11 Mart tarihleri arasında gerçekleşen 20. Selanik Belgesel Festivali’nde ödüller 11 Mart Pazar gecesi yapılan törende açıklandı.

Uluslararası jüri, Juliana Antunes'in Baronesa ve Gürcan Keltek'in Kürt meselesine farklı bir şekilde odaklandığı Meteorlar adlı belgesellerini jüri özel ödülüne layık gördü. Baronesa adlı belgesel Brezilya'nın Belo Horizonte kentindeki gecekondu mahallerinde renkli bazı kişilere odaklanarak seyirciyi favela dünyasına dahil ediyor.

Kapanış gecesine katılamayarak mesaj yollayan Keltek, Türkiye'de gösterilme ihtimali pek bulunmayan filminin dünya festivallerinde yer alıp ödül almasının kendisini çok sevindirdiğini belirtirken gönülde bağlı bulunduğu Selanik kentine selamlarını iletti.  

Festivalin kapanış filmi olan Jean Vigo'nun À propos de Nice (Nice Hakkında) adlı sessiz eseri Olympion sinemasının perdesine yansırken besteci Lefteris Tsavdaridis'in etkinlik için özel olarak hazırladığı beste Selanik Devlet Senfoni Orkestrası üyeleri tarafından canlı olarak seslendirildi.


Üç ayrı ödül

Gecenin gerçek galibi üç ayrı ödül alan, yönetmenliğini Simon Lereng Wilmont'un üstlendiği The Distant Barking of Dogs adlı belgesel oldu. Amsterdam'da geçtiğimiz Kasım ayında düzenlenmiş olan IDFA'dan da ödüllü Danimarka/İsveç/Finlandiya ortak yapımı belgesel savaş bölgesi Doğu Ukrayna'da büyükannesiyle yaşayan on yaşındaki Oleg'in yaşantısına hassasiyetle eğiliyor.  


SELANİK


195

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA