'Anatolia' müzikaline yoğun ilgi

Tiyatro ve sinema sanatçısı Barış Atay ve halk müziği sanatçısı Kemal Dinç tarafından sergilenen 'Anatolia' müzikali Hamburg'da sahnelendi. Yazar ve yönetmenliğini sanatçı Kemal Dinç'in yaptıgı müzikal tarih sahnesinde ser verip sır vermeyen tarihi kişiliklerin direnişlerini sahneye taşıyor.

13 Mart 2018 Salı | Kültür-Sanat

Tiyatro ve sinema sanatçısı Barış Atay ve halk müziği sanatçısı Kemal Dinç tarafından sergilenen 'Anatolia' müzikali Hamburg'da sahnelendi. Yazar ve yönetmenliğini sanatçı Kemal Dinç'in yaptıgı müzikal tarih sahnesinde ser verip sır vermeyen tarihi kişiliklerin direnişlerini sahneye taşıyor. Hallac-ı Mansur'lardan Pir Sultan Abdal'a, Kerbela şehitlerinden Seyîd Nesimî'ye kadar birçok hakikat arayışçısının 'Hak' uğruna verdikleri mücadelenin 'Na-Hak'lar tarafından nasıl zorbalıkla engellenmek istenildiğine dair mesajların verildiği müzikale oldukça yoğun bir ilgi vardı. 

Müzikalin açılış konuşmasını yapan Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) Temsilcisi Özgür Bulut, AKP iktidarının her şeye düşman olduğu kadar sanata da düşman bir karektere sahip olduğunu ifade etti. Müzikalin başrolünde oynayan Barış Atay'ın da bu baskılardan nasibini aldığını belirten Bulut, tüm bu yasaklama ve baskı politikalarının hedefinde ise Kürt halkının özgürlük mücadelesi olduğunu ifade etti. ATİK Hamburg bileşenleri tarafından organize edilen 'Anatolia' müzikaline yaklaşık 500 sanatsever izleyici olarak katıldı. Müzikalin bitiminden sonra düzenlenilmesi planlanan Sanatçılarla halkın buluşması ise Efrîn için yapılan yürüyüş dolayısıyla iptal edilirken, çoğu sanatsever ise daha sonra yürüyüşe katıldı. 

Sinema ve tiyatro sanatçısı Barış Atay'ın oldukça başarılı bir performans gösterdiği oyunda sanatçı Kemal Dinç de sazıyla sözüyle müzikale gelen sanatseverleri adeta büyüledi. 


HAMBURG


847

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA