'Vatan Haini İnek'

Hamburg'da yıllardır tiyatro alanında emek veren Tiyatro Asmîn oyuncuları yeni oyunları 'Vatan Haini İnek' ile sezonu açtı. Yönetmen ve aynı zamanda tiyatronun kurucularından Fermo Ferman Karayiğit tarafından yazılan oyun gerçek bir yaşam hikayesinden yola çıkılarak tiyatroya uyarlandı.

13 Mart 2018 Salı | Kültür-Sanat

MEHMET ZAHİT EKİNCİ / HAMBURG


Hamburg'da yıllardır tiyatro alanında emek veren Tiyatro Asmîn oyuncuları yeni oyunları 'Vatan Haini İnek' ile sezonu açtı. Yönetmen ve aynı zamanda tiyatronun kurucularından Fermo Ferman Karayiğit tarafından yazılan oyun gerçek bir yaşam hikayesinden yola çıkılarak tiyatroya uyarlandı. Bir okulun bahçesinde bulunan Mustafa Kemal’in büstünü deviren 'Gülsüm' adlı bir ineğin başından geçenlerin mizahi bir şekilde anlatıldığı tiyatro oyunu 'güleriz ağlanacak halimize adeta' dedirtecek bir örnek. 

Mustafa Kemal’in büstünü deviren 'Gülsüm' adlı inek sahibiyle beraber karakolda olmadık eziyetlere maruz bırakıldıktan sonra 'devletin manevi değerlerini' ayaklar altına aldığı gerekçesiyle sürgüne gönderilirken, sahibi de 'şanlı Türk polisi' tarafından 'teröristler' ile işbirliği içerisinde olduğu gerekçesiyle uzun bir sorgulamaya tabi tutulduktan sonra bırakılsa da hep devlet tarafından izlenildiği şüphesiyle yaşar. 

'Vatan Haini İnek' adlı tiyatro oyununda Fermo Ferman Karayiğit, Nurcan Keskin, Sevgi Polat, Nuhmettin  Karagül, Mehmet Koca, Kasım Palabıyık, Aylin Kaya, Canan Yılmaz, Handan Yılmaz'ın yanı sıra çocuk oyuncular Simge Akgül ve Elif Oğuz performanslarıyla göz doldurdu. Oyun iki gün ard arda aynı yerde sergilendi.


654

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA