Umudun sonsuzluğuna sevdalılar

Tekoşin AXÎN

13 Mart 2018 Salı | Forum

Dile gelen ve gelmeyenlerin ifadesidir; Umut. Süre gelen hakikatin anlamı ve sonrasında ulaşılan sonsuzluktur yürekleri ısıtan güneşin gerçekliği. Akıp giden zamanın yaratıcı gücü şüphesiz, her an’a anlam yükleyen eşsiz yüreklerdir. Doğaya renk cümbüşünü getiren baharın coşkusu, yaşam umutlarını canlı tutmaya ve sonrasında zafer inancını kazandırmaya yetiyor. 

Bu bahar daha farklı. Ağaçların yeşili, kuşların sabahın erken saatlerinde haykırırcasına cıvıldayışları, tertemiz yürekli güneşin çocuklarının anlamlı bakışları, gökyüzünün mavisine dalan bir annenin gözlerinde dile gelenler ve herşey farklı. Olacaksa bahar, olacaksa bir gelecek ve eğer olacaksa yaşam, baharın güzelliklerini hissetmeli, yaşam mücadelesinde başarıya ulaşılmalı. Bu yüzdendir ki; sonsuzluğa ulaşana kadar koşarcasına mücadele verenlerin hiç kaybetmedikleri tebessümlerinin hep canlı kalışı. Şüphesiz Arin, Avesta, Barin, Amargi ve tüm direnişçi devrimcilerin büyük bir aşkla inandıkları gerçeklik bizleri umutlarımıza ulaştıracaktır. Bağlı olunan değerlerin yüceliği o kadar kutsal ki, bir an dahi kaygıya geçit vermeden Güneş’le buluşmanın coşkusunu narin ve bir o kadar temiz bedenlerde yaratarak semalara ulaştırıyor.

Uzun ve bir o kadar anlamlı olan özgür yaşam arayışında soluksuz ve koşarcasına Güneş’e yolcu olur sevdalılar. Gecenin karanlığını yıkan, gözlerinde dile gelen acıların öfkedir. Öyleki karanlığı parçalar, yıldızlara erişinceye dek soluksuz devam eder. Yolcu yolundan vazgeçmez. Karanlığa inat aydınlığı yaratmada ısrarlıdır, yıldızlara yolcu sevdalılar... Hakikatin yaratıcıları tanrıçalarla ulaşılan özgür yaşam gerçekliği, büyük direnişlerle özünü kaybetmeyerek, ısrarla aralıksız devam eden mücadelede her zaman en ön saflarda an’nın yaratıcısı olmayı başardı. Rosa’dan Clara Zetkinlere, Besê ve Zarifelerden Saralara, Nalin ve Şervinlerden Helin’lere, Arin ve Avestalardan Amargi ve Barinlere kadar sayısız hakikat arayışçısına şahitlik etti yıldızlar.   

Güneşin doğuşana yetişmeyi arzulayan nice yürekleri tanıdı bu dağlar, ovalar ve ülkemin her bir karış toprağı. Sevdanın yüceliğini hisseden, hissettikçe durağanlığı aşan yaşam aşklarına şahittir evren. Bu topraklar özgür yaşam arayışlarının büyük sevdalarıyla tüm karanlıklara inat ayakta kalmayı, yılmamayı öğrendi ve bugün birkez daha kazanan Güneş’e sevdalı yüreklerdir... Sur, Cizîr, Nusaybin, Kobanê ve bugün Efrîn, bağlı olunan yaşam değerlerini yitirmemekte ısrarlı. Amaç, inanç, bağlı olunan toplumsal değerler ve uğruna mücadele verilen hakikat aynı. Dicle nehri gibi hırçındı Avesta’nın direniş destanı, Amargi’nin narin bedeni Nusaybin’de kaybeden karanlık yüzlerin Efrîn’deki korkulu rüyasıdır, Şayan’ın hakikat yolculuğunda hiç kaybetmediği gülüşü çağın direnişinin anlamlı mücadelesinin ispatıdır. Viyan’ın Kobanê destanından sonra Efrîn direnişinde zirveleşen mücadelesi, sevdalıların yüreklerinde var olan direniş aşkının zirveleşmesinin sebebidir. 

Dalgalanan nehirler misali hasret, umutlar ve zafer inancı akıyor sonsuzluluğu. Coşkun ırmakların güzelliği bahara ayrı bir anlam yükleyerek çağın direnişini bırakıyor yarınlara. Dalgaların vardığı yerleri görür ve yaşarız. Varılan mekanlar ise yüreklerin coşkun ırmaklarla birleştiği an’da saklıdır. Adım adım büyüyen mücadelede dur durak bilmeyen sevdaları yaşamaya, hissetmeye ve sonsuzluğa ulaşmaya söz verdik. Hep beraber yaşamayı, kazanmayı ve inancı, saf ışık olmaya erişen mücadeleci yüreklerden öğrendik.  

Özgür yaşam aşkından asla vazgeçmeyen bir ülkede doğup, büyüyüp, inançlı bir mücadeleyi sevdalı binlerce yürekle paylaşmaktan daha onurlu ne olabilir ki. Anlamlı yaşamanın en mümkün olduğu mekanlarda sessizliği dayatanlara karşı anı an’ına gerçek yaşam aşkının haykırmaktan başka umudu büyütecek bir gerekçe var mıdır acaba?..


340

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA