24 saat eylem örgütlülük

Yerel meclis ve komünlerin kongrelerini tamamlaması ardından yıllık kongresini gerçekleştiren YJK-E, yeni yönetimini belirledi. Kongrede Kürt halkına yönelik saldırıların boşa çıkartılması için yeni dönemde ’24 saat eylem ve örgütlülük’ perspektifiyle hareket edilmesi gerektiği kaydedildi.

13 Mart 2018 Salı | Kadın

Almanya Kürt Kadınlar Birliği (YJK-E) yıllık olağan kongresini bileşenlerinin katılımıyla Düssseldorf’ta gerçekleştirdi. 7 kişiden oluşan yeni yönetimin belirlendiği kongrede, Efrîn’de direnen YPJ/YPG güçlerini ve halkı desteklemenin yolunun güçlü örgütlülükten, her an eylem halinde olmaktan geçtiği vurgulandı. 

Almanya’daki Kürt kadın kurumlarının çatı örgütü YJK-E’nin kongresi, yöresel kıyafetler giyen yaklaşık 200 delegenin salonda yerlerini alması ve Efrîn’de Türk faşizmine yükselen direnişe bağlılık sloganlarıyla başladı. Kongreye Almanya’da faaliyet yürüten bütün kadın meclisleri, Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi-NAV-DEM, Almanya Demokratik Alevi Federasyonu-FEDA, Şehit ve Kayıp Aileleri Kurumu-KOMAW, Avrupa Halkların Demokratik Kongresi-HDK, Sosyalist Kadınlar Birliği ve Almanya Êzîdî Kadınlar Birliği-TAJʒden temsilciler katıldı. 


Kurumlaşma varlığın garantisi

Kongre gündemi açılış konuşması, yıllık raporların okunması, örgütsel durum ve raporun değerlendirmesi, seçim ve planlama olarak belirlendi. 

Kongrenin açılış konuşmasını Avrupa Kürt Kadın Hareketi-TJK-E temsilcisi Songül Ömürcan yaptı. Uzun yıllardır ayakta olan Kürt halkının varlık yokluk savaşı yürüterek inkar ve imha siyasetini her seferinde boşa çıkardığını vurgulayan Ömürcan, her alanda önemli kurumlaşmalar yaratarak da varlığını garanti altına aldığını ifade etti. Ömürcan devamla, “Kadın Kurtuluş İdeolojisinin kendi kurumsallığını yaratması, jineoloji, medya ve diplomasi alanında yarattığı etki, bugün varlığının temelini Efrîn’de 8 Mart Kadınlar Günü’nde bir fedai eylem yaparak annesine özgürlük vaad eden Îlan Dara (Ehmed el Welo) arkadaşın yarattığı eylem ve düşünce bütünlüğünün ortaya çıkardığı sonuçtur”  dedi.Uluslararası dayanışma nefes aldırabilir

Avrupa’da demokratik ulusu yaratma anlamında önemli adımlar atıldığını kaydeden Ömürcan, şunları aktardı: “Ülke çatı kurumları bunun en önemli sonuçlarıdır. Ancak kongremizde bunu yeterince yansıtacak bir katılım olmamışsa özeleştirimizi vermek durumundayız. Yine inançlar konusunda dogmatik, dar yaklaşımlar, oluşturmak istediğimiz demokratik modernite sistemine denk düşmüyor. Demokratik ulus ruhunu örgütlü olduğumuz tüm alanlarda en üst düzeyde geliştirmemiz gerekiyor. Uluslararası dayanışmayı geliştirmemiz de Efrîn halkına, Kürdistan’a Avrupa’dan bir pencere açabilir, nefes aldırabilir.” 


Kürt kadınlar, direniş geleneğini canlı tutuyor

SKB adına söz alan Gülcan Güneş de “Efrîn’de ve genelde Kürdistan’da kızkardeşlerimiz tüm dünyaya meydan okuyarak tarihi yeniden yazıyor” dedi ve Kürt kadınların direnişleriyle tüm dünya kadınlarına yol gösterdiklerini ifade etti. Ortadoğu’da ve Kürdistan’a emperyalist güçlerin kirli ittifakının en çok kadınları hedeflediğinin altını çizen Güneş, 

“Herkes biliyor ki onların kokuşmuş sistemine karşı kadınlar başkaldırıyor ve amansız bir özgürlük savaşı yürüterek binlerce yıllık direniş geleneğini canlı tutuyor. Emperyalist güçler bundan dolayı Rojava Devrimi’ni hedefleyerek, özünde Ortadoğu’da oluşacak kadın sistemine saldırıyor” diye konuştu. “Başaramayacaklar” diyen SKB temsilcisi, dünyayı kadın ruhunun güzelleştireceğini kaydetti. 


Efrîn için en büyük cevap örgütlülük

Konuşmalar ardından YJK-E’nin yıllık çalışma raporu okunup değerlendirildi. Söz alan delegeler, Efrîn’de direnen halka en güçlü cevabın güçlü örgütlülükle oluşacak güçlü eylemliliklerle verilebileceğini vurguladı. Kürt kadınlar öncülüğünde büyüyen özgürlük hareketinin bütün insanlığın umudu olduğu belirtildi. 

Kongreye Berlin’den katılan bir delegenin faşist Türk devletinin yaptığı vahşetin ezikliği ile yaşadığını, bir Türk ve islam kimliği ile Kürt kadınların mücadelesinde yer aldığı için onur duyduğunu, Öcalan’ın özgürlük tohumu olarak ektiği her bir fikri onurla taşıyacağını belirtmesi, diğer delegeler tarafından alkış topladı. 


Kimliğimize sahip çıkalım

Delegeler, önümüzdeki döneme ilişkin yapılması gerekenler ise şöyle ifade etti: “Kadının özgürlüğü Başkan Apo’nun özgürlüğünden geçer. Çalışmalarımızın merkezine Başkan Apo’nun özgürlüğünü oturtmalıyız. Almanya’nın Kürt halkı üzerinde yürüttüğü kriminalize politikalarını boşa çıkarmanın tek yolu; kimliğimize, sembollerimize ve kurumlarımıza sahip çıkmaktan geçer. Yasak politikaları güçlü örgütlülük, iddialı eylemselliklerle boşa çıkarılır. Efrîn için 24 saat eylem ve örgütlülük içinde olmamız gerekiyor.” 

 

Yeni yönetim

Daha sonra seçim gündemiyle devam eden kongrede 7 kişiden oluşan  yönetim ve 3 kişiden oluşan sözcülük oluşturuldu. YJK-E’nin yeni dönem sözcüleri; Delal Yaman, Yıldız Filimci ve Münevver Bazan Azizoğlu. 

Kongre, ‘Jin jiyan azadî’, ‘Bê serok jiyan nabe’ ve ‘Bijî berxwedana Efrînê’ sloganları ile sona erdi. 


YENİ ÖZGÜR POLİTİKA/DÜSSELDORF


600

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA