8 Mart kadınlarının yüreği Efrîn için attı

Hafta sonu yapılan 8 Mart yürüyüşlerinde faşist Türk devletinin Efrîn’e işgal saldırısı protesto edildi. Enternasyonal dayanışma çağrısının yapıldığı eylemlerde “Erdoğan Alman tanklarıyla sivilleri bombalıyor. Efrîn direnişine destek için mücadeleyi her alana yayalım” denildi.

12 Mart 2018 Pazartesi | Kadın

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle Almanya, İsviçre, İngiltere, Fransa ve Avusturalya’da hafta sonu bir araya gelen kadınlar, ‘Savaşa, ırkçılığa, cinsiyetçiliğe hayır’ diyerek, feminist dayanışmanın önemine dikkat çekti.  

Almanya’nın Düsseldorf, Giessen, Dresden, Frankfurt, Esslingen; İsviçre’nin Zürih; İngiltere’nin Londra ve Fransa’nın Marsilya kentinde alanlara çıkan kadınlar Efrîn direnişini selamlayarak, Avrupa devletlerinin sessizliğini kınadı. 

 

ALMANYA

Düsseldorf‘da Kuzey Ren Vestfalya eyaleti çapında dev bir yürüyüş organize edildi. Merkez tren istasyonundan yürüyüşe geçen kadınlar, yaklaşık 2 saatin ardından Altstadt’a ulaşarak burada bir miting yaptı. Yol boyunca savaş, ırkçılık, faşizm ve cinsiyetçilik karşıtı, enternasyonalist dayanışmaya vurgu yapan sloganlar atıldı. Oldukça coşkulu geçen eyleme çevre yoğun ilgi gösterdi. 


Düsseldorf


Yürüyüşte Kürt kadınlar da ‘Efrîn’i savunmak kadın devrimini savunmaktır’ pankartlarıyla etkin yer aldı. Alman polisi, YPJ flamalarının taşınmasına izin vermedi ancak kadınlar, ’Yaşasın Efrîn direnişi’, ‘Her yer Efrîn her yer direniş’, ‘Erdoğan Alman silahlarıyla bombalıyor’, Katil Erdoğan dövizleri ve attıkları sloganlarla sokakları inletti. Kadınlar, Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez, Efrîn’de işgalci Türk devletine ve çetelerine karşı fedai eylem gerçekleştiren Avesta Xabur’un fotolarını ve YPJ direnişini temsil eden çizimler taşıdı. 

Eyleme yüzlerce erkek de destek verdi. Türkiye-Almanya arasındaki faşizm işbirliği, Alman yapımı bir tank üzerinde oturmuş, namlusunu halka çevirmiş bir Türk askeri maketiyle teşhir edildi. Değişik örgütlerin temsilcilerince yapılan konuşmalarda, dünyada kadınların içerisinde bulunduğu eşitsizlik koşullarına dikkat çekilerek,  Rojava’da kadın eliyle gerçekleşen modelin kurtuluş olduğu vurgulandı. 

Giessen’de kadın örgütlerinin organize ettiği yürüyüş, saat 13.30’da başladı. Kadınlar Kirchplatz’ta halay çekti. 

Dresden’de ise Alman Kürt Toplum Merkezi’nde kermes düzenlendi. Uta Kadın Meclisi temsilcisi yaptığı konuşmada, “Kadın özgürlüğü bir hayal değil hakikattir. Kadın özgürlüğü artık sadece bir talep değil, inşa edilen alternatif bir toplumsal sistemdir. 8 Mart 2018 ile birlikte Ortadoğu’dan Avrupa’ya, Latin Amerika’dan Asya’ya ve Afrika’ya kadar bu sistemi her yerde güçlendirmek, direnişimizi, kadın dayanışmamızı büyütmek hedefimiz olmalıdır” denildi. ‘Efrîn’i sahiplenmek kadın devrimini sahiplenmektir’ şiarı ile yapılan etkinliğe çok sayıda kadın katıldı. Etkinlik boyunca sık sık, ‘Jin jiyan azadî’ sloganları atıldı. 


Frankfurt


Frankfurt’ta kadınlar, ’Parastina Efrînê parastina şoreşa jinê’ye’ ve ‘Özgürlüğün garantisi özsavunmadır’ pankartları eşliğinde yürüdü. Kartondan yapılı kadın maketleri üzerine pullamalar yazan kadınların mesajı netti: ‘Jin jiyan azadî’, ’Sınırlara hayır, uluslara hayır, sürgünleri durdurun’, ‘Kapitalizm öldürmeyi sever’, ‘Benim bedenim benim kararım’, ‘Direniş anti faşist ve enternasyonalist olmak zorundadır’, ‘Efrîn’de dans yok, direniş var’, ‘Kadın kırımına son’, ’Cesaret ve direnişle özgürlüğe’, ‘İntikam için, devrim için ayağa kalk’, ‘Yaşasın Rojava kadın devrimi’. Frankfurt merkez tren istasyonundan Römer Platz’a kadar yürüyen kadınlar, burada halaylar çekti.


Esslingen


Esslingen’de kadınlar Efrînli çocuklar için buluştu. LimArin Kadın Meclisi, Courage, MLPD Esslingen ve Nürtingen komünal seçim bürosu üyeleri, Esslingen merkez tren istasyonu önünde ortak eylem yaptı. Kadınların evlerinde hazırladığı yemekler ise Efrînli çocuklar için bağış karşılığında satıldı. 


FRANSAMarsilya’da kadınlar Arîn Mîrkan Kadın Meclisi öncülüğünde  Canabière Meydanı’nda yürüyüşe geçti. Efrîn direnişinin selamlandığı yürüyüşte, “Efrîn’i savunmak kadın devrimini savunmaktır”, “Özgürlüğümüzün garantisi özsavunmamızdır”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” ve “Kadın şiddetine son’’ pankartları taşındı. Sık sık, “Jin jiyan azadî”, “Her yer Efrîn, her yer direniş”, “Efrîn yalnız değildir’’ sloganlarının atıldığı etkinlikte bildiri dağıtıldı. Etkinlik, yapılan konuşmalar ardından halaylarla sona erdi.


İSVİÇRE

İsviçre 8 Mart Platformu öncülüğünde Zürih’te düzenlenen binlerin yürüyüşünde Efrîn damgasını vurdu. Yürüyüş güzergahı boyunca kapitalizmle özdeşleşmiş ticaret merkez binalarına yazılar yazan, boya fırlatan kadınlar, kimi yüksek binalara kadın direnişinde sembolleşen Kürt kadın gerillaları da çizdi. Eylemde YPJ bayraklarının yoğunlukta yer alması dikkat çekerken, YPJ’li kadınların direnişi de sık sık selamlandı. Açıklamalarda “Rosa Luxemburg’dan, Sakine’ye, Arîn Mîrkan’dan Avesta Xabur’a, kadın yoldaşların şahsında Efrîn’de direnişi yükseltmek, işgalci Türk ordusuna karşı mücadeleyi her alana yaymak için, savaşa, erkek egemenlikli sistem ve sömürüye, taciz ve tecavüze karşı kadın öncülüğü her zamankinden fazla önem kazanmıştır” vurgusu yapıldı. 

Attıkları Almanca sloganlarla Efrîn direnişini sahiplenen kadınlar, Türk devletinin Efrîn’e dönük saldırılarını ve buna karşı uluslararası güçlerin sessizliğini protesto etti.


İNGİLTERELondra’da Billion Women Rise’ın her yıl 10 Mart’ta organize ettiği yürüyüşte, Kürt kadınlar kortejin en önünde yer aldı. Londra’nın ünlü Oxford Circus bölgesinden Trafalgar meydanına yürüyen binlerce kadının hedefinde, şiddete maruz kalan kadınlara yaptığı maddi destekte kesintiye gideceğine dair yeşil ışık tutan İngiliz Hükümeti vardı. 

Londra’da aktif olan Roj Kadın Meclisi’nin çağrısıyla Kürt kadınlar da yöresel kıyafetleriyle yer aldı. Türk devletinin Efrîne yönelik işgal saldırılarına karşı direnen Kürt kadınlarına destek veren sloganlar atan kadınlar, yol boyunca Efrîn’deki sivil katliamlarını anlatan el ilanlarını dağıttı. 


AVUSTURALYA

Sydney‘de Hay Park’ta toplanan kadınlar, şehir merkezine doğru yürüyüşe geçti. Etkinlik Newtown Community Centre’da devam etti. Avustralya’nın yerli halkı Aborjinler ile Kürdistanlı kadınların ortaklaşa organize ettiği etkinlikte, müzik dinletisi ve halk oyunları gösterisi yapıldı. DKTM Kadın Sözcüsü Necla Dağ Lisa Taha yaptığı konuşmada Efrîn direnişini selamlayarak, Kürt Kadın Hareketinin dünyanın her yerinde erkek egemenliğine ve faşizme karşı mücadele ettiğine dikkat çekti. 


HABER MERKEZİ566

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA