Omeryan şehitleri Berlin’de anıldı

Mêrdîn’in Omeryan alanında geçtiğimiz Şubat ayında şehit düşen üç HPG gerillası için Almanya’nın başkenti Berlin’de anma etkinliği düzenlendi.

12 Mart 2018 Pazartesi | Toplum-Yaşam

Mêrdîn’in Omeryan alanında geçtiğimiz Şubat ayında şehit düşen üç HPG gerillası için Almanya’nın başkenti Berlin’de anma etkinliği düzenlendi. 

İşgalci Türk ordusunun 15 Şubat’ta Mêrdîn’de düzenlediği operasyonda HPG gerillaları büyük bir direniş gösterdi. Direniş sırasında son mermilerine kadar savaşan üç gerilla şehit düştü. Gerillalar Arif Aykurt (İskender Qendil), Adem Yüksel (Tekoşer Agir) ve Hozan Akdoğan (Demhat Çekdar) için Almanya’nın başkenti Berlin’de anma etkinliği düzenlendi. 

Berlin Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) lokalinde saygı duruşuyla başlayan anmaya Arif Aykurt’un babası Salih Aykurt, Rojava Almanya Temsilcisi Mesud Hasan, Tarihçi-Yazar Dr. Gundî Dilberz ve Berlin Xelîl İbrahim Camii Mellesi Mehmud ve Kürdistanlılar katıldı. Anmanın açılış konuşmasını Berlin DKTM Eşbaşkanı Yeko Ardil yaptı. Ardil, “Bu barbarlar son yüzyıldır bizleri durmadan katlediyorlar ama bugün durum farklı. Bugün kahraman bir ordumuz, savaşçılarımız ve halkımız var. Bize bu onuru yaşatan şehit İskender Qendil ve yoldaşlarına binlerce kez selam olsun. Onlara layık olma sözümüzü yineliyoruz” dedi.

Daha sonra konuşan gerilla Arif Aykurt’un babası Salih Aykurt, oğlunun şehit düşen ikinci çocuğu olduğunu ve bunun da kendisi için sonsuz bir gurur olduğunu söyledi. Aykurt devamla; “Tırnağını dünyaya değişmezdim ama sorun özgürlük, toprak, vatan ve onurlu yaşam olunca her şeyimizi feda etmeye hazırız” şeklinde konuştu.

Rojava Almanya temsilcisi Dr. Mesud Hasan da “Efrîn’de halkımız kentten bir adım bile geri atmadı. Savaşçılar ve sivil halk birlikte direniyor. Düşman medyasına itibar etmeyin. Direniş görkemli bir şekilde devam ediyor” dedi. 

Tarihçi yazar Dr. Gundi Dilberz ise 50 günü aşan tarihi direnişe dikkat çekerek, “Önce saatlerle konuştular, sonra günler ve şimdi de aylardan bahsediyorlar. Efrîn’de zafer kazanmaları imkansız ama barbarlar yakıp yıkıyor, katlediyor. Halkımızın mutlaka bilmesi gereken bir şey var o da bize direnmekten başka yol ve seçenek yok! Biz de her yerde bu onurlu yolda yürüyoruz” şeklinde konuştu.

Anmada Xelil Camii İmamı Mele Mehmud’un yanı sıra çok sayıda insan görüş ve duygularını dile getirdi. Anma ‘Şehîd namirin’ sloganlarıyla son buldu. 


BERLİN


172

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA