FEDAİ DİRENİŞ

JÖH-PÖH'den Bordo Berelilere, SAT komandolarından DAİŞ ve El Kaide devşirmesi çetelere kadar on binlere işgalciye karşı direniş 50.gününe girdi. İşgalciler, karadan ve havadan yaptıkları yoğun bombardımana rağmen ağır darbeler yedi. Sadece dört günde 313 işgalci öldürüldü.

10 Mart 2018 Cumartesi | Haber

Sömürgeci Türk ordusunun 3 saate işgal etmeyi planladığı Efrîn’e saldırı 50. gününe girdi. QSD ve Efrîn halkının 50 gündür NATO’nun 2. büyük ordusu ve çetelerine karşı 7 cephede tarihi bir direniş sergiliyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 24 Şubat’ta Suriye geneli için aldığı 30 günlük ‘ateşkes’ kararına rağmen Türkiye’nin ÖSO gruplarıyla beraber Efrîn’e dönük saldırıları 50 gündür devam ediyor.

Türk devletinin ve medyasının tüm gizleme çabalarına karşın Efrîn’de yaşanan şiddetli çatışmalarda Türk askeri ve çeteleri ağır kayıplar veriyor.  Suriye Demokratik Güçleri’nin (QSD) açıklamasına göre son 4 günde Cindirês, Şera, Bilbilê cephelerindeki çatışmalarda en az 313 işgalci öldürüldü.

QSD Basın Merkezi’ne göre Efrîn’de son 24 saatte yaşanan savaşın bilançosu şöyle:


Efrîn/merkez

İşgalci Türk ordusu ve çeteleri kentte sivil bölgeleri hedef alıyor. Önceki Tirinde köyüne yapılan top atışlarında aynı aileden 3 çocuk şehit oldu.


Şera

Güçlerimiz dün öğlen işgalci Türk ordusu ve DAIŞ-El Nusra çetelerinin Metina köyü çevresinde takibe aldı. Buradaki çatışmalarda 7 Türk askeri ve çetesi öldürüldü.

Mereskê köyündeki çatışmalarda düşman ağır darbe aldı.

Savaş uçakları Meryemin, Qurtqulaqê, Qeretepe köylerini bombaladı. Bombardımanla eş zamanla ağır silahlarla söz konusu köylere saldırılar gerçekleştirildi. Bölgede çatışmalar yaşandı.

Hava saldırılarında siviller katledildi; Meryemin köyünde fırın yıkıldı. Köylere top atışları sürüyor.

Türk ordusu Meryemin köyü karşısında bulunan Vêlat El Qadi çevresine hava saldırıları ve top atışları yaptı. Alanda çatışmalar yaşandı.

El Mezre köyü çevresinde işgalci güçlerle çatışmalar yaşandı. Düşman birliklerine ağır darbe vuruldu.


Cindirês

Türk ordusu savaş uçakları (dün) sabah saatlerinden itibaren Qazleq Tepesi ve Kefer Sefra köyü çevresini bombaladı. Top atışlarının yapıldığı alanda şiddetli çatışmalar yaşandı. Savaşçılarımız çetelerden öldürülenler olduğunu bildirmiştir. Alandaki çatışmalar hala sürüyor.


Bilbile

Baxçe köyü çevresinde güçlerimiz ve işgalci Türk ordusu ile çeteleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Bölge savaş uçakları tarafından bombalandı.

Bûke ve Sariya köyleri çevresindeki çatışmalarda ilk bilgilere göre en az 10 işgalci öldürüldü.

Son 4 günde Cindirês, Şera, Bilbile cephelerinde 313 Türk askeri ve işgalci öldürüldü.  


EFRÎN
Bizi yenemezlerEfrîn’de Türk ordusu ve işgalcilere karşı savaşan YPG ve YPJ savaşçıları, “Karadan savaşamıyorlar. Geldiklerinde ise ağır darbe alıyorlar. Bu yüzden uçaklara karşı savaşıyoruz. Ama Hiçbir ağır saldırı irademizi kıramayacak” dedi.

Efrîn’e yönelik girişimini sürdüren işgalci Türk devleti ve El-Kaide’den devşirilen grupların katliamlar gerçekleştirdiği Cindirês ilçesinde direnen YPG ve YPJ savaşçıları, sonuna kadar direneceklerinin mesajı verdi.

Azad Şêx Qenber isimli savaşçı karada ağır darbe alan işgalci ordu ve çetelerinin savaş uçakları ile saldırdığını belirterek, “Ellerimizdeki hafif silahlarla savaş uçaklarına karşı direniyoruz. Moralimiz yüksek ve inancımız tamdır. Bizi yenemeyecekler” diyor.

Son iki günde bölgede yaşanan çatışmalarda çok sayıda asker ve işlgacinin öldürüldüğünü aktaran Dêrsim Viyan ise “Ellerindeki tüm ağır silahlara rağmen güçlerimiz karşısında ağır darbeler alıyorlar. Bu direnişte zafer bizlerin olacaktır” dedi.

Efrîn halkının direnişinden büyük moral aldıklarını belirten Serhed Efrîn isimli savaşçı günlerdir savaş uçaklarına karşı savaştıklarını belirterek, sonuna kadar direneceklerini söylüyor. 


EFRÎN
Çete başı öldürüldü


Efrîn’de yaşanan şiddetli çatışmalarda ÖSO’nun 1. Kolordu Komutanı olan Vail Musa’nın da öldüğü duyuruldu. Daha önce Semerkand Tugayı komutanı olan Vail Musa, Efrîn’e dönük başlatılan saldırı öncesi oluşturulan 1. Kolordu Komutanlığı’na getirilmişti. Vail Musa ile birlikte Semerkand Tugayı medya sorumlusu Süheyl Kasım’ın da aynı çatışmada öldürüldüğü belirtildi.4203

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA