Kürt kadınları için birleşin!

Avrupa’da yapılan 8 Mart eylemlerinde işgalci Türk devletinin faşizmine destek veren ülkeler protesto edildi, faşizme karşı amansız direnen Efrînli kadınlar selamlandı. Kürt kadınların bugün Rojava’da dünya kadınlarının geleceğini savunduğu vurgulanan eylemlerde, ‘Kürt kadınları için birleşin’ çağrısı yapıldı.

10 Mart 2018 Cumartesi | Kadın

Avrupa’nın birçok kentinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Avrupa Kürt Kadın Hareketi öncülüğünde mitingler düzenlendi. Efrîn direnişinin damgasını vurduğu eylemlerde binlerce kişi, ‘Jin Jiyan Azadî’, ‘Bijî Berxwedana Efrînê’ ve ‘Alman tankları Kürdistan’dan defol’ sloganları atarak Efrîn’de işgalci Türk devleti ve DAİŞ faşizmine karşı direnen kadınları selamladı.


ALMANYA

Almanya’nın Berlin, Duisburg, Frankfurt, Hamburg, Mannheim, Münih, Stuttgart, Ulm, Bremen, Darmstadt, Köln, Gummersbach, Freiburg ve Essen kentlerindeki 8 Mart yürüyüşlerinde YPJ bayrakları dalgalandırılarak, Efrîn direnişini destekleme çağrısı yapıldı. Türk devletinin uyguladığı faşizme destek veren Almanya ve Rusya’yı kınayan kadınlar, Efrîn’de kadınların ve halkların kazanacağını belirtti. Eylemlerde Kürt kadın mücadelesini temsilen Arîn Mîrkan, Avesta Xabur ve Sakine Cansız’ın fotoğrafları taşındı. 


Duisburg


Darmstadt


Berlin


30 kadın kurumunun çağrısıyla gerçekleştirilen başkent Berlin’de iki koldan yürüyen binlerce kadın savaş siyasetine, sömürgeciliğe, emperyalizme ve erkek egemenliğine hayır dedi. 

Kürt kadın kurumları adına konuşan Berlin DKTM Eşbaşkanı Melek Yula, Rojava Devrimi’nin bir kadın devrimi olduğunu, Efrîn işgal girişiminin Kuzey Suriye halklarının ve kadınların geliştirdiği yaşamı yoketmek için yapıldığını belirtti. Yula devamla şunları söyledi: ‘Faşist Türk devleti DAİŞ ve El Nusra gibi çetelerle birlikte Efrîn’de kadınları ve çocukları katlederken Almanya, AB, BM ve dünya ülkelerinin sessiz  kalması utanç vericidir. Dün Şengal ve Kobanê’de kadın düşmanı çetelere karşı savaşan Kürt kadınlar, bugün de Efrîn’de Türk faşizmine karşı en önde yer alıyor. Efrîn’i savunmak, kadını savunmaktır. Tüm dünya kadınlarını ‘Her yer Efrîn, her yer direniş!’ diyerek  destek vermeye çağırıyoruz.’


Mannheim


Mannheim mitinginde Alman polisi tiyatroda kullanılan bir bayrağı gerekçe göstererek bir kadını gözaltına aldı. Kimlik bilgileri alınan kadına para cezası kesildiği öğrenildi.


Münih


Münih’te de YPJ ve Paris’te katledilen kadın devrimcilerin fotoğraflarını taşıyan eylemcileri engellemeye çalışan polis, provokasyon yaratarak kadınları çembere aldı. Bayraklarını vermeyen üç kişi gözaltına alınıp daha sonra serbest bırakıldı. 


İTALYA

İtalya’da yapılan etkinliklere Çağın Direnişi damgasını vurdu. Başta İtalyan ve Kürt kadınları olmak üzere eylemlere katılan kadınlar Efrîn direnişini selamladı. Kadın sömürüsü karşısında ortak mücadele yürütülmesi gerektiği belirtilen eylemlerde, Avesta Xabur’un fedai direnişinin tüm kadınların sömürüye karşı direnişi olduğu vurgulandı. Yapılan konuşmalarda, Efrin’deki işgal ve katliamın devam ettiği ve kadınların bu saldırıya karşı tarihi bir direniş sergilediğine dikkat çekildi. 

2018 yılı 8 Martı’nın kadın dayanışmasının daha güçlü bir başlangıcının olması gerektiği belirtilen eylemlerde, kadınlara ‘Kürt kadınlar için birleşin’ çağrısı yapıldı. “Jin Jiyan Azadî” ve “Donna vita liberta” sloganlarının atıldığı eylemler Milano, Torino, Floransa ve Pisa’da yoğunlaştı.  


FRANSABaşkent Paris’te 50 kadının organize ettiği 8 Mart yürüyüşüne Kürt kadınlar damgasını vurdu. République Meydanı’nda toplanan her renkten kadınlar, bu yılki 8 Mart’ın ruhunun Efrinli kadınların dünya kadınlarına yaydığı mücadele ruhuyla birleştiğine vurgu yaptı. Konuşmayı, kitlenin “Efrin’e sahip çık” sloganları takip ederken, her yıl olduğu gibi bu yıl da alana özellikle Kürt kadınların renk ve coşkuları hakim oldu.
Kürt Kadın Hareketi adına yapılan konuşmalarda; “Kadın özgürlüğü bir hayal değildir, hakikattir. Kadın özgürlüğü artık sadece bir talep değildir, inşa edilen alternatif bir toplumsal sistemdir. 8 Mart 2018’le birlikte; Ortadoğu’dan Avrupa’ya, Latin Amerika’dan Asya’ya ve Afrika’ya kadar bu sistemi her yerde güçlendirmek, direnişimizi, kadın dayanışmamızı büyütmek hedefimiz olmalıdır” denildi. Her yıl atılan “Yaşasın 8 Mart”, “Yaşasın dünya kadınlarının örgütlü mücadelesi” şiarına bu yıl “Yaşasın Rojava ve Efrîn’den yükselen kadın direnişi” şiarı eşlik etti.

Draguinan ve Montpellier’de yapılan mitinglerde de 50’inci gününü geride bırakan Çağın Direnişi selamlandı. 


BELÇİKA

Başkent Brüksel, Liege ve Anvers’te alanlara çıkan Kürdistanlı ve Türkiyeli kadınlara feminist kadın kuruluşları da eşlik etti. Hazırlanan bildirilerin dağıtıldığı yürüyüş ve mitinglerde Efrîn direnişini sahiplenme çağrısı yapıldı. 


AVUSTURYA

Viyana ve Graz’da değişik kadın örgütlerinin organize ettiği yürüyüşlerde Kürt kadınlar da ulusal kıyafetleriyle yer aldı. 


İSVEÇ

Stockholm ve Göteborg’de akşam saatlerinde yapılan eylemlerde Efrîn işgalini kınayan ve direnişi destekleyen konuşmalar yapıldı. Uluslararası Af Örgütü ve sivil toplum örgütlerine Türk devletinin saldırı ve katliamlarına karşı harekete geçmeleri çağrısı yapıldı. Konuşmalar ardından kadınlar, “Bijî berxwedana Efrînê”, “Sokaklarımızda sapık istemiyoruz, “Taciz ve tecavüzlere son”, “6 saatlik iş günü”, “Eşit işe eşit ücret” gibi sloganları atarak yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında Kürt kadınlar da Türk devletinin Efrîn’de gerçekleştirdiği katliamları teşhir eden ve dış dünyayı Efrîn’le dayanışmaya çağıran bildiriler dağıttı.


İSVİÇREBaşkent Bern’in yanısıra Lozan, Basel, Ticino ve Cenevre’deki 8 Mart etkinliklerine kendi renkleri ile katılan Kürt kadınlar, Efrîn direnişine dikkat çekerek, “Rojava ve Efrîn’deki kadın direnişi dünya kadınlarını özgürleştirecek” mesajını verdi. Etkinliklerde kadına dönük ayrımcı politikalar protesto edildi. 

Lozan’da Merkez Tren İstasyonu’ndan Riponne meydanına kadar yürüyüş gerçekleştirerek, “Her yer Efrîn, her yer direniş”, “Yaşasın 8 Mart”, “Jin Jiyan Azadî” sloganlarını attı. 

Basel’deki eylemde ise erkek egemenlikli sisteme karşı dünya kadınlarının Kürt kadınlarının mücadelesine destek vermesi gerektiği çağrısı yapıldı.

En görkemlisi anarşist, feminist ve alternatif çevrelere mensup binlerce kadın gerçekleştirdiği Cenevre yürüyüşü oldu. Efrîn direniş marşları eşliğinde şehir merkezinden Plainplais’e yürüyen kadınlar, “Kadınlar direniyor”, “Faşizme, cinsiyetçiliğe hayır”, “Yaşasın feminist mücadelemiz”, “Kadınlar sisteme ve polise karşı”, “Nasıl istersek öyle yaşarız”, “Kadınlar Efrîn için ayakta” ve “Jin Jiyan Azadî” gibi pankartları ve YPJ bayrakları taşıdı. 

Kürt kadınlar adına konuşan Latcheen Derik, Kürt kadınların bugün Rojava’da dünya kadınlarının geleceğini savunduğunu söyledi ve “Biz kadınlar bugün mücadelemizi birleştirirsek hiçbir güç önümüzde duramaz” dedi. Efrîn’de direnen kadınları selamlayan Derik, dünya kadınlarını Kürt kadınlarının direnişine katılmaya çağırdı. 


HABER MERKEZİ


764

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA