Elveda TC, elveda 783 metre kare!

Mehmet SÖĞÜT

10 Mart 2018 Cumartesi | Forum

Tayyip Hitler, bir kız çocuğunu alıp, „İnşallah şehit düşer,’’ diye bağırıyor. Başka bir yerde de, „Yirmi, yirmi beş kadar şehidimiz var,’’ diyor. Yani kaç kişinin öldüğü umurunda bile değil! Çünkü ölen ne Bilal, ne Burak, ne Sümeyye ne de Esra’dır!  

AKP’nin uzantıları sözde muhalefet (!) Kılıçdaroğlu ittihatçı memur kafasıyla her yere bayrak asılsın diyor. Bunu söylerken de Bahçeli gibi bir MİT elemanı olduğunu gösteriyor. Irkçılık ve dincilik yarışındalar. Sebebi ise Kürt’ü yok etmek! Kinli olmalarının sebebini yalnız tarihi düşmanlıklarına bağlayamayız. Devlet erkânının hedefi Tayip’i halife ilan etmekti. Tüm İslam coğrafyası onların denetiminde olacaktı. Türklerin her türlü yetkisi olmalıydı. Çünkü onlar üstün. Bir Türk dünyaya bedeldi ya! Ne Türk ne Türk! Şimdiye kadar ne tür icat yapmışlar? Hangi felsefeleriyle ve bilim insanlarıyla dünyayı sarsmışlar? Bozuk saatte günde iki kez doğruyu gösterir, hangi dağda kurt öldü de Orhan Pamuk Nobel Ödülü aldı. Pamuk, Kürtlere ve Ermenilere soykırım uygulandı demeseydi, Nobel’i alır mıydı bilemiyorum. Eee Pembıx şimdi sus pus!

Halifelik tarihe karıştı desek, büyük ihtimalle kafaları almaz. İdrak edemez bir durumda olduklarını, ahlaken çöktüklerinin farkında bile değiller. Varsa yoksa ölümü kutsamak. Yarattıkları uyduruk Türk tiplemesinin sıcak yatağında ölmemesini sağlamak…

Doksan yıldır yaratılan bu kişiliklerin tedavisi imkânsız gibi görünüyor. Bir ağızdan ölüm diye bağıran bir toplumda demokratik dönüşümü beklemek gaflettir. Çünkü gün geçtikçe de azgınlaşacaklar, kaybedeceğini anlayanlar, giderayak yakıp yıkarlar!

Türkiye Orta Doğu’nun, tüm dünyanın başına bela olma potansiyelini taşıyor. Özellikle Araplarla, Farsların derhal Kürtlerin yanında yer almaları gerektiğine inanıyorum. Çünkü Türkiye’nin düşman gördüğü ve asla güvenmedikleri iki millet olduklarını unutmamaları gerek. Rumları ve Ermenileri söylemeye gerek bile yok.


Halifelik için

DAİŞ gibi örgütleri piyasaya sürmelerinin sebebi halifeliğe giden yolu açmaktı. Ta Cezayir’e adam yollamalarını başka neye yorumlayabiliriz ki. Hesaplarını Kürtler bozdu. Ve kinleri daha da arttı. Kuzey Kürdistan’da yerle bir edilen şehirlerden sonra Efrîn’e yöneldiler. Buradaki asıl amaç DAİŞ’e nefes aldırmaktı. Ki bunu da başardılar. DAİŞ, Irak’ın ve Kerkük’ün birçok yerinde saldırı düzenleyebiliyor artık.

Halifelik konusunda kararlı oldukları görülüyor. Kendilerine Türk diyenlerin neredeyse tamamı onları destekliyor. Ve her gün Kürtlere gerçek yüzlerini göstererek, kopuşu biraz daha hızlandırıyorlar. Bu kopuş yüzlerce yıl sürecek bir kini de beraberinde getiriyor. Türkiye açısından halifelik hayali çöküşe neden olacaktır; geride yüzlerce ölü ve yaralı bırakarak, çıkılmaz bir fakirliğin içine yuvarlanarak…

Dinciliğe ve milliyetçiliğe mesafeli duran Kürtler kazanacaktır. Amerika ve İsrail’le dost bir ülke, yani Kürdistan yaratılmalı. Orta Doğu için bu gereklidir. Hem de gelecekte dine hiç ihtiyaç duyulmayan bir Kürdistan. İnsanlığın ve demokrasinin oluşumu ancak ve ancak böyle yeşerir. Savaşın seyri de Kürt galibiyetinin emarelerini veriyor. Yalnız bedelinin ağır olduğu da açıktır.

Bu vahşeti unutmanın imkânı yok. Hepimizin belleğinde onlarca tanıklık, fotoğraf ve görüntü var. 


Son Fotoğraflar

Onlarca kitabın anlatamayacağını, bir fotoğraf karesi anlatabilir. Anlatılanlar belgelere dayandırılırsa bir anlam kazanır. Efrîn’den fotoğraflar basına yansıyor.  Bir anne kucağındaki çocuğuyla ölmüş. Başka bir yerde bir babayla oğul cansız yerdeler. Bir asker yaktıkları insanla selfie yapıyor. İnsanın nutku tutuluyor. Dinci ve ırkçı cenaha lanetler okuyorsun.

Ve tüm bunlar yüzlerce yıl unutulmayacak travmalara neden olacak... Ölüme ayarlı Türk devletinin yaptıkları yanlarında kar kalmayacaktır. Suriye’yi kana bulayanın Türkiye olduğu önü sonu anlaşılacaktır. Eminim Arapların uyuması uzun sürmeyecektir. Ve Türkiye ile tüm hesaplarını keseceklerdir.

İşte o zaman demokratik bir ortam oluşacaktır.

Siyasal yapılanmalar, o zaman da düşünen insandan haz etmeyeceklerdir. Çünkü yaptıkları her şeyin onaylanmasını isteyeceklerdir. Dünyanın her tarafında bu böyledir. Sanırım siyasetin doğasında var. Yalnız haz etmemenin derecesi yani yönelimi farklıdır. Demokratik bir ülkede eleştiren kişiye yönelim ancak demokratik bir reaksiyonla gerçekleştirilir. Türkiye gibi geri kalmış, kökten dinci şeriatçı ülkelerin bildiği tek şey ölümdür. 

 Türkiye ırkçılıkta birinciliği kimseye bırakmayan, dinci ve çağdışı bir ülkedir. Dünyadaki tüm savaşlara da bu saydıklarım sebep olmuştur.

Ölüme ayarlı bir ülkenin vatandaşı olmak istemiyorum. Ve biliyorum, T.C, er ya da geç 783 metre karelik topraklarına bir veda hutbesi okutacaktır. Elveda T.C ve elveda 783 metre kare demenin tam da zamanı…


578

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA