RABIN SER PIYAN

Rengarenk kıyafetleriyle 8 Mart için bir araya gelip “Vardık, varız, var olacağız” mesajı veren kadınlar, “Bijî berxwedana Efrînê” sloganıyla Çağın Direnişi’ne destek verdi.

09 Mart 2018 Cuma | Kadın

Türkiye ve Kürdistan kentlerinde “Kadınlar savaşsız, şiddetsiz, OHAL’siz bir yaşam istiyor” diyen binlerce kadın sokağa çıktı. Rengarenk kıyafetlere bürünen kadınlar, “Bijî berxwedana Efrîn’ê” sloganıyla Çağın Direnişi’ne destek verdi. Yürüyüş ve mitinglerde aile içi şiddet, cinsel saldırı ve ücret ayrımcılığına da dikkat çekilerek, “Bu böyle gitmez ya özgürlük ya özgürlük” denildi. Çoğu yerde polislerin didik didik aramasına, engelleme ve tehditlerine maruz kalan kadınlar, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganıyla cevap verdi. 


Amed


Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) öncülüğünde İstasyon Meydanı’nda düzenlenen Amed mitinginde kadınlar, “Bijî berxwedana Efrîn’ê” sloganları eşliğinde alana girdi. Alanda, “Şiddete, tacize, tecavüze, çocuk istismarına son”, “Jin xweza ye, dest nedin xwezayê”, “Hebûna jinê hebûna jiyanê ye” pankartları asıldı. Büyük coşkunun yaşandığı miting alanında kadınların halayları, sloganları ve zılgıtları dinmedi. 

Mitingin ilk konuşmasını tertip komitesi adına yapan Avukat Gülşen Özbek, “Kürt kadını bugün iki kat saldırı altındadır. Nerede bir savaş varsa ilk hedef kadındır. Bugün kadın mücadelesi hiç olmayacak kadar yükseldi. Yaşananları durdurmak bizim elimizde” dedi. 

Özbek, 8 Mart’ta yayın hayatına başlayan Jin Tv’yi de selamladı. Buldan: Kadınca mücadele edeceğiz

Ardından platforma çıkan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Pervin Buldan ise, AKP’nin baskı ve saldırılara rağmen kadınların demokrasi mücadelesinden vazgeçmediğini ifade etti. 

Annelik ve kadınlar üzerinden siyaset yapan iktidarın, Efrîn’de yaşamını yitiren tüm sivil ve askerlerin vebalini taşıdığını dile getiren Buldan, savaş kararı verenlere karşı kadınlar olarak el ele verme çağrısı yaptı. 

Erdoğan’ın Türkiye kadın mücadelesinde büyük rol oynayan başta Amed Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak olmak üzere tüm tutsak siyasetçi kadınlardan korktuğunu ifade eden Buldan, tutsak siyasetçilere hitaben, “Söz veriyoruz, sizin mücadeleniz bizim mücadelemizdir. Tüm zindanlar boşalana kadar bu mücadeleyi devam ettireceğiz” dedi. 

Buldan, kadınca mücadele edeceklerini vurgulayarak, uzun ve zorlu mücadele yolunda tüm kadınların en ön safta yer almasını istedi. 

Konuşmaların ardından Sur Ritim Grubu, Nurcan Değirmenci ve Mizgin Tahirî sahne aldı. Miting, başlangıcında olduğu gibi Efrîn direnişini selamlayan sloganlarla son buldu.  

 


Konca: Elbette OHAL’i de yeneceğiz

Musa Anter Barış Parkı’nda Ahtamara Kadın Platformu öncülüğünde düzenlenen miting için gelen Wanlı kadınlar, kontrol noktasında üzerleri polislerce üç kez arandıktan sonra alana alındı. Mitingde asılı “8 Mart’lardan Xwebûn’lu zamanlara akıyoruz” yazılı pankart dikkat çekti. 

Dengbêj kadınların seslendirdiği stranlar ardından sahneye çıkan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, kadın mücadelesinin artık yok sayılamayacağını vurguladı. Tüm kadınlara seslenen Konca, “Birliğimiz oluşturmaz, mücadele etmezsek, öldürme ve şiddet bitmeyecektir” dediRojava da kadınlar şahsında büyük bir devrimin olduğuna dikkat çeken Konca, “O mücadeleyi herkese anlatacağız, her yeri özgürleştirip, örgütleyeceğiz. Kendimize ve mücadelemizi güveniyoruz. Biz Rojava’da IŞİD’i yendik, elbette burada da OHAL’i yeneceğiz ve bu baskıların üstesinden geleceğiz” diye konuştu. 


Kemalbay: AKP’nin pili bitti


Êlîh


Êlîh’teki kutlama HDP Kadın Meclisi öncülüğünde 16 Mayıs Stadyumu’nda yapıldı. Mitinge HDP eski EşBaşkanı Serpil Kemalbay da katıldı. Miting boyunca “Jin jiyan azadî”, “Direne direne kazanacağız” sloganları yankılandı. 

Alanı dolduran kadınlara hitap eden Kemalbay, Kürt kadınların yıllarca direngenliği ile Türkiye halklarına demokrasi mücadelesi armağan ettiğini vurguladı. Kemalbay, “İşte bu direniş mirası ile bugün birlikte hareket ediyoruz. HDP bir kadın partisidir ve kadınlar var oldukça tek adam rejimi var olamayacak. Mücadelemiz tek adam rejimini yıkacaktır” dedi. 

HDP’nin demokratik bir Türkiye projesinin saray iktidarı tarafından engellendiğinin altını çizen Kemalbay, “Bizden korkuyorlar çünkü cesaretimizin bulaşmasından korkuyorlar. AKP’nin pili bitti. Kadınlar mutlaka kazanacak. Mücadelemizden bir adım dahi geri atmayacağız” diye konuştu. 


Qoser’de final şöleni


Mêrdîn’de Şahmaran Kadın Platformu öncülüğünde yaklaşık bir haftadır devam eden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri, Qoser’de yapılan kadın şöleniyle son buldu. Mor renkli balon ve bezler ile süslenen platformun bulunduğu alana kadınlar, yöresel kıyafetleri ve mor atkılarıyla katıldı. Sık sık, “Jin, jiyan, azadî” sloganı atan kadınlar, üzerinde “Kadınlar susmayacak”, “Sokaklar özgürlük alanlarımız”, “Emeğime kimliğime bedenime dokunma”, “Tacizi, tecavüzü aklama yargıla”, “Öyle erilsin ki öz savunma koysunlar yoluna” ve “Bu böyle gitmez ya özgürlük ya özgürlük” yazılı dövizler taşıdı. 

Coşkunun hakim olduğu şölende, beyaz yazmalı anneler ile çocukların çektikleri halaylar renkli görüntüler ortaya çıkardı. 

Şölende konuşan HDP’li vekil Dilek Öcalan, kadın direnişinin önünde hiçbir engelin duramayacağını belirtti. 

 

İrmez: Savaşan kadınlara selam olsun

 Şirnex’teki 8 Mart etkinlikleri de düzenlenen şölenle son buldu. Botan bölgesine özgü yöresel kıyafetleriyle şölene yoğun ilgi gösteren kadınlar, zılgıtlar eşliğinde “Bijî berxwedana Efrînê” “Jin, jiyan, azadî”, “Bijî berxwedana zindanan” sloganları attı. Şölende cezaevlerinde bulunan tutuklu kadın siyasetçilerin gönderdiği mesajlar okundu. 

“Bugün burada güçlüysek ve sisteme dur diyebiliyorsak, bunun nedeni Botanlı kadınlardır” diyen HDP’li vekil Aycan İrmez, “Cephelerde ve savaş alanlarında DAİŞ zihniyetine direnen kadınlara selam olsun” dedi. 


Dersim’de yağmura rağmen


Dersim


Dersim Kadın Platformu öncülüğünde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Seyit Rıza Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce kadının katılımıyla kutlandı. Yoğun yağmura rağmen büyük coşku ile alana gelen kadınlar, arama noktalarında didik didik arandı. “Yaşamın kendisiyiz, birlikte güçlüyüz. Vardık var olacağız. Jin jiyan azadî” büyük pankartının açıldığı meydanda “Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”, “Cinsiyetçiliğe direniyoruz”, “Kadınlar yürüyor, mücadele büyüyor” ile kadın ve çocuğa yönelik cinsel istismarların son bulması taleplerini içeren dövizler taşındı.


Vardık, Varız, Var Olacağız


Riha


Dîlok, Riha, Antalya’da gün dolayısıyla basın açıklamaları yapıldı. Dîlokta, evde, işte, sokakta, kadınları yok sayanlara karşı “Vardık, Varız, Var Olacağız” mesajı verirken, Riha’da OHAL düzeninde kadınlara yönelik şiddeti sistematik ve meşru hale getiren, halkı, emekçileri ve kadınları yoksullaştıran, ötekileştiren savaş politikalarına karşı tüm kadınları hayatı bir gün durdurmaya çağırdı. 


Antalya


Antalya’da da “Kadına biçtiği rol üzerinden toplumu yeniden şekillendirmeye çalışan faşist saldırılara karşı cesaretle yaşamı savunmaya devam edeceğiz” denildi. HDP ayrıca milletvekili Leyla Birlik’in katılımıyla kadın şöleni düzenledi.

8 Mart dolayısıyla İzmir’de sokağa çıkan DİSK’li kadınlar da, geniş tanımlı kadın işsizliğinin 3 milyona yaklaştığına, kadınların yarıya yakınının kayıt dışı çalıştırıldığına ve ücretlerinin erkeklere göre daha düşük olduğuna dikkat çekti. Kadınların taleplerinin sıralandığı buluşmada, kadının istihdama katılımının güçlendirilmesi, cinsiyet eşitliğini sağlayan sosyal politika önlemlerinin alınması gerektiği dile getirildi. 


HABER MERKEZİ
Tutsak siyasetçiler:  Tek yol özgürlük!Amed mitinginde HDP eski Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, DBP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel ve Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın cezaevinden kadınlara gönderdiği ortak mesaj okundu. Mesajda, kadınların 8 Mart iradesinin, savaş, OHAL, faşizm kuşatmasına karşı daha büyük ve kitlesel direnmeye yol açacağına olan inançlarını belirten tutsaklar, “’Bu böyle gitmez, ya özgürlük ya özgürlük’ diye haykıran kadınlar, yükselen faşizm ve eril kıyıcılık karşısında cesaretten, direnişten, dayanışmadan bir barikat kuruyor şimdi. 8 Mart alanlarında kadınların birliği ve özgürlük, adalet, eşitlik ittifakı asıl gücümüz ve geleceğimizdir. İşçisi, ev ve kamu emekçisi, öğrencisi, köylüsü, esnafı, Kürt’ü, Türk’ü Alevisi, Sunisi ve tüm farklılıklarıyla kadınların ortak itirazı yarını belirleyebilir” diye kaydetti. 

 

Efrîn ve kadın direnişi çoktan kazandı

 Kadınların kalbinin Efrîn’de attığını ifade eden tutsaklar, “Efrîn’de kenti, yaşamı, siyaseti, toplumu çağın demokratik-insanı bilinciyle yeniden kuran kadınlar, çağın kadın direnişiyle bu büyük değeri savunuyor. Herkes bilmeli ki, Efrîn ve kadın direnişi, büyük insanlık ve tarih nezdinde çoktan kazanmıştır. Şimdi Efrîn’de yükselen onur, özgürlük bayrağının ve kadın kahramanlığının ışığında yeni bir tarih yazılmaktadır.  

Kadınların ‘ya özgürlük ya özgürlük’ kararlılığı 8 Mart meydanlarına sığmaz. Efrin’den Amed’e, Şengal’den İstanbul’a kadar her yerde ve her günde aynı ruh ve sesle haykıracağız:  Tek yol özgürlük!” 


742

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA