Kürtlerin eylemleri Berlin’de yasağı kaldırttı

Almanya’da Kürtler ve dostlarının YPG ve YPJ bayraklarına karşı Alman polisinin yasaklarına karşı verdiği mücadele sonuç verdi. Berlin polisi gösterilerde PYD, YPG ve YPJ bayrağının taşınabileceğini bildirdi.

09 Mart 2018 Cuma | Dünya

FEHMİ KATAR / BERLİN


Berlin İdari Mahkemesi, 1 Mart’ta PYD, YPG ve YPJ bayrağını suç kapsamına değerlendiren bir davayı düşürdü. Davanın taraflarından olan Berlin’de Emniyet Müdürlüğü’nün artık PYD bayraklarını ceza unsuru olarak takip etmek istemedikleri yönündeki raporunun neden olduğu anlaşıldı.  Türk devletinin 20 Ocak’ta Efrîn’e başlattığı işgal ve katliam saldırısından bu yana Berlin ve Almanya’nın diğer kentlerinde Kürtler ve dostları, YPG, YPJ ve PYD’nin bayraklarını taşıyarak, geçen yıl 2 Mart’ta alınan yasağı fiili olarak kaldırmış oldu. 

Berlin’deki son gelişme ile birlikte PYD, YPG ve YPJ bayraklarının yasağının işlevsizliği böylece resmiyet kazanmış oldu. 


Rojavalı M. gözaltına alınmıştı

Berlin’de Rojavalı M.’nin bir eylemde PYD bayrağı taşıdığı gerekçesiyle polislerce gözaltına alınmış, M. daha sonra da Berlin Emniyet Müdürlüğü’ne dava açmıştı.  

Mahkemenin davalı durumundaki Berlin polisinden dava ile ilgili görüşünü istemesi üzerine, Polis Ceza Bürosu mahkemeye PYD, YPG ve YPJ bayrak yasağının şu anki koşullarda uygulanamayacağı ve davanın düşürülmesini önerdi. 

Davacı M.’nin avukatının da bunu onaylaması üzerine mahkeme tarafların anlaştığını var sayarak davayı düşürdü ve davanın 2 bin 500 Euro’luk masraflarını da davalı durumdaki polisin  ödemesine karar verdi. 

Polis Bürosu yaptığı önerinin gerekçesinde Almanya Anayasa Koruma Teşkilatı’nın 2015 yılındaki raporunda belirtiği “PYD’yi ve onun savaşçı birlikleri YPG ve YPJ’nin PKK’nin Suriye’deki kolu” olduğuyla ilgili söyleminin bugünkü süreç açısından bakıldığında sorunlu olduğunu belirtti. 

Polis Bürosu’nun gerekçesinin devamında Alman hükümeti ve Yasaklama İdaresi’ne göre PYD’nin güncel olarak bağımsız hareket ettiği, PYD’nin 2013’te kurulduğunu ancak PKK’ye olan yasağın 1993’te getirildiğine dikkat çekilerek PYD’nin, PKK’nin bir kolu olarak görülmeyeceği kanısında olduğu dile getirildi. Polis Bürosu’nun gerekçesinde bundan dolayı da PYD’yi desteklemenin yasak olmadığı, İçişleri Bakanlığı’nın sembol yasaklarının zaten direkt olarak PYD, YPG ve YPJ’yi kapsamadıği ifade edildi. 


Kürtler diğer ülkedeki Kürtler için sokağa çıkıyor

Gerekçenin devamında PYD, YPG ve YPJ’nin sembollerinin PKK’nin sembolleri yerine kullanılabileceği ama bunu hukuksal olarak kanıtlamanın ise soru işaretleriyle dolu olduğu vurgulandı. 

Berlin’deki toplantı ve yürüyüşten sorumlu Polis Bürosu  PYD içinde azımsanmayacak sayıda PKK’linin, Kürt sorunundan kaynaklı olarak eylemler yaptıklarını söyledi.

Öneri yazısında ayrıca “PKK’nin şu anki devlet sınırlarını kaldırmadan bağımsız bir Kürdistan kurmak istediği” ileri sürüldü. Devamla şu ifadeler yer aldı: “Türkiyeli PKK’lilerin sadece şu anki Türkiye sınırlarına değil, Suriye ve Irak içindeki bir Kürt devleti için de sokağa çıkıyor ve bu anlamda oradaki Kürt örgütlerinin bayraklarını kaldırıyorlar.”


Alman polislerinin de kafası karışık 

Geçen yıl Mart ayında Almanya İçişleri Bakanlığı eyaletler ve güvenlik kurumlarına gönderdiği bir tebligatla PKK yasağının Suriye’deki Kürt örgütleri PYD, YPG ve YPJ’nin sembollerini kapsayacak şekilde genişlettiklerini illetti. 

Yasak kararı yorumlanmaya açık olduğu için farklı eyaletlerdeki polislerin yasakla ilgili uygulamaları birbirinden oldukça farklıydı. Bayern eyaleti gibi muhafazakar yerlerde sosyal medyadan paylaşılan resimlere bile dava açılırken, bazı eyaletlerde yasak uygulanmadı. 

Tebligattan beri yapılan eylemlerde PYD, YPG veya YPJ bayrakları taşıyan onlarca kişi gözaltına alınmış, mahkemelik olmuştu, keza tebligatta yasak ilan edilen 33 sembolü sosyal medyada paylaşanlara bile dava açılmış ama davaların çoğu mahkemece yersiz bulunup düşürülmüştü. 


1180

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA