47 günlük bilanço: 1588 işgalci öldürüldü

İşgalci Türk ordusunun Efrîn’e yönelik başlattığı saldırı 48. gününe girdi. QSD’nin yaptığı açıklamaya göre, 47 gün içinde bin 588 Türk askeri ve işgalci öldürüldü, 2 helikopter, 2 keşif uçağı, 128 araç imha edildi.

08 Mart 2018 Perşembe | Haber

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Basın Merkezi, işgalci Türk devleti ve ona bağlı çetelerin 20 Ocak’ta Efrîn’e yönelik başlattığı barbarca saldırılarının 47 günlük savaş bilançosunu açıkladı. QSD’nin yayımladığı açıklama şöyle:
‘’İşgalci Türk devleti ve bağlı terör grupları, BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye için aldığı bir aylık ateşkes kararına rağmen Efrîn’e yönelik barbarca saldırılar gerçekleştirerek, alınan kararı çiğnemektedir. İşgalci Türk devleti ellerindeki tüm ileri teknolojik silahlarla Efrîn halkını hedef almaktadır. Güçlerimiz de bu saldırılar karşısında topraklarını ve halkını korumak için öz savunma direnişi sergilemek zorunda kalmaktadır.

283 savaşçı şehit düştü
İşgalci Türk devleti ve bağlı terör gruplarının saldırılarına karşı yürütülen kahramanca direnişte 283 savaşçımız şehit düşmüş ve düzenlenen resmi törenlerle toprağa verilmiştir.

İşgalcilere ağır darbe
Güçlerimizin işgalci Türk devleti ve bağlı terör gruplarına karşı sergilediği direniş ve eylemlerde bin 588 asker ve çetenin öldürüldüğü kesinleştirildi. Öldürülen asker ve çetelere ait bu veri güçlerimiz tarafından net bir şekilde görülen cenazeler üzerinden hesaplanmıştır.

Sivil alanlara 82 hava saldırısı
Türk devletine ait savaş uçakları bin 26 defa sivil yerleşim yerlerini bombaladı. 
Ayrıca işgalci ordu helikopterler ile de sivil yerleşim alanlarını 56 defa bombaladı. 

3 bin 307 top atışı 
İşgalci Türk devleti ve bağlı terör grupları 3 bin 307 defa ellerindeki ağır silahlarla sivil yerleşim alanlarını bombaladı.

643 çatışma
Güçlerimiz ile işgalci Türk devleti ve çeteleriyle sonuç elde edilen 643 çatışmaya girmiştir. Yaşanan 176 çatışmanın sonucuna ilişkin ise bir bilgi elde edilememiştir.

2 helikopter, 2 keşif uçağı, 128 araç imha edildi 
Güçlerimiz biri Kobra, diğeri Skorsky tipi olmak üzere 2 helikopter ile bir Drone, diğeri Bayraktar olmak üzere 2 keşif uçağını düşürdü. Ayrıca işgalcilere ait bir helikopteri de darbelendi.  
Ayrıca aralarında tank, panzer gibi zırhlıların da bulunduğu 96 askeri araç imha edildi. Güçlerimiz ayrıca 32 askeri aracı da darbeledi.’’  

Şera’da darbe üstüne darbe
Efrîn’in Şera cephesinde Türk ordu birlikleri ile QSD savaşçıları arasında son 24 saate yaşanan şiddetli çatışmalarda 34 işgalci öldürüldü.
ANHA’ya göre, Şera’ya bağlı Meraske ve Qitme köylerinde gün boyu çatışmalar yaşandı. En az 20 askerin öldürüldüğü eylemde bir tank ve askeri araç imha edildi. Bölgeye yönelik Türk savaş uçaklarının bombardımanı sürüyor.
Öte yandan Şera’nın Meşale ve Qitme köylerinde ise 9 asker ve çete ve asker öldürüldü. Kefercene mıntıkasında 5 işgalci öldü, 1 askeri araç imha edildi.
Dört gündür bombardıman altındaki direniş kalesi Cindirês’e yönelik düzenlenen hava saldırısında Xilûd Menkawî (19) ve  Zihûr Ebdkafî ya (45) isimli 2 sivil yaralandı. Yaralılar tedavi edilmek üzere hastaneye kaldırıldı.


HABER MERKEZİ


1821

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA