Kim hangi renkte?

Hasan SAĞLAM

08 Mart 2018 Perşembe | Forum

Eskiden her şey daha iyiydi, yalnızca bayramlar değil. Savaşlar bile onurlu, ahlaklı yapılırdı. Ölüye saygı kadına, çocuğa dokunmamak vardı. Bu zaman savaşları da her şeyi gibi kötü. Hani bu çağın insanı iyi olacaktı, hani modern uygar demokrat olacaktı? Nerde erdem? İnsan olmanın en kıymetli ölçüsü “merhamet” nerede? 

Bir bütünüyle insan olmanın alt birimlerini oluşturan, hayvansever, doğasever, insansever, cinsiyet, renk ve ırk ayrımı yapmayan, başka kimliklere saygı, başka inançlara eşitlikçilik ilkeleri ne oldu?

Konu Kürtler olunca her türden gerici güruhla ittifak kurup cellatlaşan AKP, sınır boylarında kahramanlık naraları atmak için kelli felli profesörlerden tutun da, gazete ve Tv’lerde şaklabanlık yapanları ile kendi kendini pohpohluyor. Çırpınmanın diğer bir adıdır bu yaptıkları. Yalnız gerici güruh değil, kendisine ilerici demokrat aydın sanatçı diyen ciddi bir kesim de -nasıl bir açığı varsa- Erdoğan korkusu ile şarlatanlık yapıyorlar.  Sanat adına bayrak sallayan şarlatanların cılız sesi ile “bir gece ansızın gelebilirim” şarkısını söylemek kurtuluş değil. 

Sanat doğası gereği muhaliftir. Bu durumda onlar zaten sanatçı değiller. Olsa olsa saray soytarısı olurlar. Savaş çığırtkanlığı yapan kişi asla insani bir erdemliliğe sahip değildir. 

Konu bu defa derin, yalnızca Efrîn veya Kürtler değil. Konu; sınırlar, petrol, füze, tank, top, İran, Amerika, Rusya ve elbette Türkiye. 

Peki n’olacak şimdi? Ak koyun kara koyun belli mi oluyor? Korkaklar ve cesurların rengi neteleşecek mi? Haklılar ve haksızlar tartılacak mı? 

Bu açıktan ihalesi AKP’ye verilmiş bir savaştır. Ancak açıktan zarar edeceği kesin bir savaş. AKP bunun bedelini Türk halkına ödetecek, zira Kürtler çoktan bunu mahsup ettiler. 

Sürekli savaşa girme sınır ötesine harekat düzenlemek belalı bir alışkanlıktır. Bu huyundan taviz vermeyen ve giderek tutarlı bir diktatöre dönüşen Erdoğan; sanırım etrafına topladığı bu çığırtkan sürüsü ile final yapacak. Kendi halkını kandırmayı ciddi anlamda başarmış bir şahsiyettir. Teknolojinin bu denli güçlü olması, her dakika kan revan görüntülere rağmen kendisine tapanlarla, bu ucube tutum R.T.Erdoğan’ı çağın en büyük diktatöre yaptı.


549

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA