Efrîn için SERHILDANA

Kürdistan dağlarında faşizme karşı mücadele veren kadın örgütleri, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Efrîn direniş ruhu ile tüm kadınları erkek egemen sisteme karşı meydanlara çağırdı.

08 Mart 2018 Perşembe | Kadın

PAJK, YJA Star, Komalên Jinên Ciwan ve Türkiye Halk Kurtuluş Cephesi Kır Gerilla Birlikleri, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle birer yazılı açıklama yaptı. 2018 8 Mart’ını Efrîn’in direnişçi kadınlarına atfettiklerini belirten PAJK, yaşamın her alanını özgürlük alanına çeviren kadının uyanışını selamladı.

Yazılı bir açıklama yapan Kürdistan Kadın Özgürlük Partisi-PAJK Koordinasyonu, her koşul altında kadın yoldaşlığını geliştiren ve kadınlara direniş ruhunu kazandıran Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ve özgürlüğe baş koyan, Efrîn’de 8 Mart’ı direnişle karşılayan tüm kadınların gününü kutladı. PAJK, 2018 8 Mart’ını Efrîn direnişinde savaş siperinde yer alan militan kadınlara ve işgalin tüm vahşetine rağmen hiçbir biçimde boyun eğmeyen tüm Kürt analarına atfettiklerini belirtti. 

PAJK Koordinasyonu, 8 Mart’ın önemini, “ 8 Mart kadına karşı uygulanan haksızlıkların, adaletsizliklerin aşılması mücadelesinde ısrarın, özgür günlerin duygusunu bilinçle edinen, bu bilincini emekle yoğuran, emeğini eylemle taçlandıran kararlılığının adıdır” diyerek ifade etti. 

Kendisini sisteme kavuşturan erkek egemenliğinin yaşamın her alanında insanlığı büyük bir cendereye sıkıştıran vahşet tablosu karşısında kendilerini umutlu kılan tek şeyin, çaresiz kadın gerçeğinin olmaması olduğunun altını çizen PAJK, “Kadınlar, Rêber Apo öğretileriyle duygu dolu dünyasıyla, zeka güzelliğiyle, yaşamı hiçbir gücün insafına bırakmayacak örgütlenmesiyle, toplumsallığı yaratan özüyle ve amansız mücadelesiyle özgür geleceği dokuyacaktır” ifadelerini kullandı. 


PAJK: Kadın uyanışını selamlıyoruz

Başından beri 8 Mart’ın dünya kadınlarının en çok ortaklaştığı, en çok bütünleştiği bir dönemeci ifade ettiğini hatırlatan PAJK, şu çağrıyı yaptı: “Bu vesileyle tüm kadınlarla birlikte mücadelemizi yükselterek özgür yaşamı hep birlikte kurmaya çağırıyoruz. Erkek egemenliğinden korkulacak bir şey olmadığı Efrînli analarımızdan, dağda isyan ateşi ile savaşan genç kızlarımızdan, zindanlarda çıplak iradeleri ile direnen kadın arkadaşlarımızdan ve daha nice örneklerde öğrenilmiştir. ‘Zincirlerimizden başka kaybedeceğimiz bir şey yoktur’ şiarı, bugün için daha da geçerlidir. Çünkü erkek egemenliği bugün kendini gizleyemez olan sınırsız çirkin politikaları ve pratikleri ile gündemdedir. Onun için kadınlar açısından tüm bedenini ve ruhunu sarmalamış olan bu zincirlerin baskısını daha da hissetmenin ve onu parçalamanın zamanı gelmiştir. Bu esasta özgürlük uğruna şehit düşen tüm kadınların anısı önünde saygıyla eğiliyor, tüm baskı, şiddet, katliam uygulamalarına rağmen zindanda, dağda, sokakta, iş yerinde, tarlada, evde kısacası yaşamın her alanını özgürlük alanına çeviren kadının uyanışını, görkemli eylemlerini selamlıyoruz. Bir kez daha bütün 8 Martlar boyunca direnen tüm kadınlarımızı, analarımızı göstermiş oldukları direniş ve yiğitlikten dolayı kutluyoruz. Efrîn direniş ruhu ile tüm kadınları erkek egemen sisteme karşı meydanlara isyan etmeye başkaldırmaya çağırıyor, PAJK olarak her günü kadın öncülüğündeki günler yapmanın sözünü yineliyoruz.”


YJA-Star: Direniş cephesi büyüyecek 

Yazılı bir açıklama yapan YJA-Star Merkez Karargah Komutanlığı ise 8 Mart direniş ruhunun her güne yayılması gerektiğini belirterek, “Çağın Direnişi’ olarak somutlaşan Efrîn direnişi sürecinde karşıladığımız 8 Mart, mücadeleyi daha da yükseltmenin, kadınların direniş cephesini daha büyütmesinin vesilesi olacaktır” dedi.

Önümüzdeki mücadele sürecinde faşizme karşı direnen Delal, Nalîn, Berçem, Gülnaz, Azê, Hêlîn, Arîn, Avesta ve Barînler çizgisinde özgürlük bayrağını ileriye taşırma kararlılığını bildiren Komutanlık, tüm kadınlara mücadele saflarını büyüterek,  özgürlük onuruna ortak olma çağrısında bulundu.


KJC: Safları sıkılaştıralım

Komalên Jinên Ciwan-KJC de bu baharı genç kadınlar olarak “isyan, direniş ve mücadele dolu bir dönemin başlangıcı” olarak selamladı. 2018 8 Martı’nı zafer yürüyüşünün görkemli bir startı olarak karşıladıklarını belirten KJC, savaş, talan, katliam kültürüne karşı genç kadınları, Efrîn başta olmak üzere tüm direniş cephelerinde ‘Serî Hilde’ ruhu ile safları sıkılaştırmaya çağırdı. 


THKP-C Gerilla Komutanlığı: Seferberliğe!

Türkiye Halk Kurtuluş Cephesi Kır Gerilla Birlikleri Komutanlığı da 8 Mart’ı kutlayan bir mesaj yayınladı. Komutanlık, başta kadınlar olmak üzere yurtsever Türkiye halkını Efrîn işgaline ve Türkiye de faşizme karşı direnişe seferber olmaya çağırdı.  


HABER MERKEZİ


1389

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA