Berlin 8 Mart’a hazırlanıyor

Berlin’de 8 Mart için 20’den fazla kadın kurumu ve örgütünün ortaklaşa düzenlediği eylem için yaklaşık üç aydır hazırlık yapılıyor. “Kadınlar devrim İstiyor!, Ataerkil, savaş, ırkçılık ve faşizme karşı örgütleniyoruz" şiarıyla yarın yapılacak eyleme, dünyanın farklı ülkelerinden göçmenlerin de aralarında olacağı binlerce kişinin katılımı bekleniyor.

07 Mart 2018 Çarşamba | Kadın

FEHMİ KATAR/BERLİN


Berlin’de 8 Mart için 20’den fazla kadın kurumu ve örgütünün ortaklaşa düzenlediği eylem için yaklaşık üç aydır  hazırlık yapılıyor.  “Kadınlar devrim İstiyor!, Ataerkil, savaş, ırkçılık ve faşizme karşı örgütleniyoruz" şiarıyla yarın yapılacak eyleme, dünyanın farklı ülkelerinden göçmenlerin de aralarında olacağı binlerce kişinin katılımı bekleniyor. 

Yarın saat 15:30’da yapılacak eylem için Kotti’de katılım çağrısı yapıp broşür dağıtan eylemin organizatörlerinden  Sosyalist Kadınlar Birliği’nin üyesi Seher Aydın, oldukça heyecanlı olduklarını ve kadınların eyleme gösterdiği ilgiden de mutlu olduklarını dile getirdi. Aydın, eylemi hazırlayanlar listesinin oldukça genişlediğini, 8 Mart platformunun büyük bir büyüme yaşadığını ifade etti. Bazı liberal kadın örgütlerinin de bu sene organize edenler arasında yer aldığını belirten Aydın sözlerine şöyle devam etti: "Eylem hazırlayıcıları arasında liberal kadın örgütleri de olduğu için bazen bir içerik hazırlamak oldukça uzun sürebiliyor. Ama bizim temel amacımız devrimci çizgiyi dayatmak olduğu için herkesi ikna olana kadar tartışmaları sürdürüyoruz. Buradan çıkan çağrı metni de oldukça devrimci bir içeriğe sahip."

 Aydın her sene yaşanan “Neden eyleme erkeklerin katılımına izin verilmiyor” tartışmasının bu sene de yaşandığını ancak "Neden kadınların öz örgütlemelere ihtiyaç duyduğu, neden erkekliğe karşı olan bir mücadelenin nasıl olacağına kadınların karar vermesi gerektiğinin" kamuoyunda daha anlaşılır hala geldiğini ifade etti. 

Berlin’de ki 8 Mart Platformu tarafından hazırlanan eyleme çağrı metninde, "Savaş, faşizm, kapitalizm, yoksulluk ve şiddet  sistemin parçalarıdır. Biz bu sistemi dönüştürmek değil yok etmek istiyoruz” ifadeleri yer alırken, süren savaşlara değinilerek şu söylemlere yer veriliyor: "Almanya ve diğer batılı ülkeler yüzyıllardır dünyanın geri kalanını sömürgeleştirerek büyüyorlar. Silahları çatışma bölgelerine satarak savaştan ve soykırımdan hala kâr ediyorlar. insanlar doğdukları yerlerden kaçmak zorunda kaldıklarında ise batıda ırkçı ve cinsiyetçi devlet şiddetiyle karşılanıyorlar." Kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerine değinilen çağrı metininde, “İşyerinde, sokakta ve evlerde, devlet otoriteleri ve erkekler tarafından gerçekleştirilen kadınlara ve ikili cinsiyet sistemin dışında kalanlara, insanlara karşı şiddetin normal olarak kabul edildiği bu tecavüz kültürüne karşı mücadele veriyoruz" ifadeleri yer alıyor. 

 

Kimler organize ediyor?

Bugün saat 15:30´da Schlesischer Tor metrosunun yanında yapılacak eylemi hazırlayan kurumların isimleri şöyle: 

Ezidischer FrauenRat Berlin, Frauenrat Dest Dan, İnternational Women’s Space Berlin, Frauen aus Rojhilat, İnİRromnja, Sozialistischer Frauenbund Berlin SKB, Jinen Ciwanen Azad and JXK Berlin, FrauenRat der PYD Berlin (Rojava-Frauen), FrauenRat der HDK Berlin, Nı una menos Berlin, İnterkulturelles Frauenzentrum S.U.S.İ., HUZUR Nachbarschaftstreffpunkt, AG “Trostfrauen” vom Korea Verband, Netzwerk Behinderter Frauen (Neukölln), Bundesverband Trans*, Flamingo e.V., Netzwerk für Geflüchtete Frauen und Kinder,  Fabb-F-Antifa Brandenburg, F-Antifa-Kongreş, Orga-Postdam Berlin,  Revolutionare Perspektive Berlin, Generatıon ADEFRA, Trıxıewız e.V.,  M-Power, Sound Systers*, Women group at LouLou cafe,  Feministische Kampagne Gemeinsam Kämpfen! Für Selbstbestimmung und Demokratische Autonomie, Koreanische Frauengruppe in Deutschland,  Madalena-Berlin, Ban Ying e.V., Stop Deportation Group, Anastacia-Berlin, LARA Berlin e.V., Women in Exile/She*claim, in*vision crew.


611

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA