Efrîn için ne yapabiliriz?

Berlin Efrîn Direniş Komitesi’nin düzenlediği etkinlikte Kürt dostu Almanlar “Efrin için ne yapabiliriz” sorusuna cevap aradı. Toplantıda, geniş bir barış hareketinin örgütlendirilmesi, Almanya’nın Türkiye’ye silah satışına karşı daha etkin mücadele ve NAV-DEM ile daha fazla dayanışma önerileri geldi.

07 Mart 2018 Çarşamba | Dünya

FEHMİ KATAR / BERLİN


Almanya’nın başkenti Berlin’de bir araya gelen farklı sol örgüt ve gençlik grupları, Berlin Efrîn Direniş Komitesi (Afrin-Widerstandskomitee Berlin) tarafından organize edilen ‘Efrîn’i savunun: Biz ne yapabiliriz?’ etkinliğinde, Efrîn için yapılabilecekler üzerine tartıştı. Özelikle Almanya’nın Türkiye’ye silah satımına karşı yapılabileceklerin gündemleştiği toplantıda, geniş katılımlı bir ‘barış hareketi’ne olan ihtiyaç da en çok dillendirilen konu oldu.

Café Morgenrot’da her hafta pazartesi düzenlenen Cafe Rojava kapsamında düzenlenmiş olan etkinliğin başında Efrîn’de basın biriminde çalışan Alman Anna’nın, Efrîn’den Skype üzerinden yaptığı anlatım ile başladı. Efrîn direnişi basın merkezi çalışanı Anna, Efrîn’in coğrafik, demografik yapısı ve tarihi ile ilgili kısa bilgiler vererek, oradaki son durum hakkında bilgilendirme yaptı. Anna, Efrîn’de Türk devletinin bombalamadığı tek yerin bile olmadığını belirterek, buna rağmen Türk devletinin bir aydan fazladır çok ilerileyemediğini söyledi. Efrîn halkının oldukça bilinçli olduğunu ve direnişin öznesi olmaktan gurur duyduğunu belirten Anna, halkın bir gün önce toplanarak bomba altındaki Cindêresê gittiğini söyledi. 


Daha geniş bir ‘barış hareketi’ne ihtiyaç var

Berlin’de 1990’larda işgal edilen Kastanianalle’deki işgal evinin kafe bölümünde yapılan tartışmalarda hemen herkesin hem fikir olduğu konu daha geniş bir ‘barış hareketi’ne olan ihtiyaç oldu. Kürt Özgürlük Hareketi’nin de deneyimlerinden yararlanılarak barış hareketine olabilecek en geniş kesimi bir araya getirmeli denilen tartışmalarda bunun için de başta sendikalar olmak NATO karşıtları, demokratik sivil hareketler olmak üzere üzere birçok farklı kesime ulaşılması gerektiği görüşü ağırlık kazandı. 


Alman halkının yüzde 80’i silah satışına karşı

Etkinlikte öne çıkan konulardan biri de, Almanya’nın Türkiye’ye silah satışı ve buna karşı yapılacak eylem çeşitliliği oldu. Almanya halkının yüzde 80’inin bu silah satışına karşı olmasına rağmen apolitik bir toplum olduğu için sokağa çıkmadıklarını amaçlarının bu yüzde 80’lik kesime de ulaşıp sokağa çıkarmak olması gerektiği ifade edildi. 


Rheinmetall protesto edilecek

Almanya’da üretilen silahlarla ile şu an bir soykırım yapıldığını ifade eden katılımcılardan biri, bu silahları üreten fabrikalara karşı yapılacak her türlü eylemin meşru olacağını ifade etti. Silah fabrikaların önünde, fabrikaların yönetim kurulunun toplantılarının yapıldığı yerlerde protesto eylemleri gerçekleştirme önerileri öne çıktığı tartışmalarda 8 Mayıs’ta Leopard 2 tanklarını üreten Rheinmetall fabrikasının Berlin’de yapacağı yönetim kurulu toplantısını protesto etmek ve 21 Nisan’da da Rheinmetall’in silah ürettiği fabrika’nın önünde toplu protesto eylemi yapılacak. 


NAV-DEM ile dayanışma artırılmalı

Son zamanlarda giderek NAV-DEM üzerinde artan baskılar da toplantı da gündemleşti. NAV-DEM’in 80 merkezde yüzlerce derneğin, meclisin çatı örgütü olduğu ve milyonu aşan kişinin örgütü olduğunun belirtilerek, Alman devletinin yapılan eylemlerden rahatsız olarak şimdi NAV-DEM’i kapatmaya çalıştığı vurgulandı. NAV-DEM ve Kürtlerle ciddi bir dayanışma ağı kurulamadığı taktirde daha önce olduğu gibi Kürtleri kriminalize edecek politikaların tekrar yükseleceği yönünde yorumlar yapıldı. 


‘Durduramadığımız için utanç duyuyorum’

Zaman zaman duygusal anların da yaşandiği salonda bir katılımcının “Siz nasıl hissediyorsunuz bilmiyorum ama çok kötü hissediyorum. Burada burnumuzun dibinde Casel’den Alman bombaları trenlere bindirilip oraya gönderiliyor ve bu bombalarla katliam yapılıyor ve biz durduramadığımız için utanç duyuyorum” demesi salonda sessizliğe neden oldu. 


Yapılacak etkinlikler

Toplantıda yapılan tartışmalara göre şu an etkinlikler yapılacak: 

* 15 Nisan saat 16.00’da Berlin’de gençlik tarafından geniş katılımlı bir gençlik eylemi yapılacak. 

* 8 Mayıs’ta Berlin’de Rheinmetall Yönetim Kurulu toplantısına karşı geniş bir protesto eylemi yapılacak. 

*  Daha önce Vietnam Savaşı’na karşı yapılan Enternasyonel Vietnam Konferans’ının bir benzeri Enternasyonel Kurdistan şeklinde organize edilmeye çalışılacak. 

*  21 Mart’ta yapılacak merkezi Newroz kutlamalarına Berlin’deki Direniş Komitesi’de bir otobüsle katılacak.1531

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA