‘Taş Düğmeler’ Almanya’da

Qoçgîrî İsyanı’nı anlatan “Taş Düğmeler” adlı belgesel filmin galası Frankfurt’ta Alevi Kültür Merkezi’nde yapıldı.

07 Mart 2018 Çarşamba | Kültür-Sanat

AGİT EREN / FRANKFURT 


Qoçgîrî İsyanı’nı anlatan “Taş Düğmeler” adlı belgesel filmin galası Frankfurt’ta Alevi Kültür Merkezi’nde yapıldı. 

Yönetmen Medet Dilek, Qoçgîrî isyanına tanıklık edenlerin anlatımlarını “Taş Düğmeler” isimli belgeselle beyaz perdeye taşımıştı. Belgesel, Avrupa’da ilk kez Almanya’nın Frankfurt kentinde gösterildi. Qoçgîri İsyanı’nın 98. yıldönümüne denk getirilen galaya katılanların çoğu isyanda yakınlarını kaybedenlerdi. 

Pazar günü Frankfurt AKM’de gerçekleştirilen gösterime yönetmen Medet Dilek de katıldı. “Benim söylemek istediğim, 65 dakikalık filmin anlattığıdır” diyen Dilek, “Aradan geçen zamana karşın Kürtlere ve Alevilere bakışın değişmediğini” ifade etti. Dilek, “1921’de Qoçgîrî’de yaşananları anlatmayı hedefledim. Temel amacım o dönemde yaşanan travmayı, yıkımı anlatmaktı“ dedi.‘150’ye yakın görüşme yaptım’

Qoçgîrî isyanının üzerinden neredeyse bir asır geçtiğini, canlı tanıklarının yok denecek kadar az olduğuna işaret eden Dilek, “Bundan kaynaklı çektiğim zorluklar oldu. Belgeselde Qoçgîrî hadisesinden uzak olmayan kişileri tercih ettim” diyerek  Qoçgîrî bölgesinde 50 civarında köyden 150’ye yakın görüşme yaptığını aktardı.  

Belgesel ile 1921’de Qoçgîrî’de yaşanan travmaya ışık tutan Dilek, katliamların günümüzde de devam ettiğini söyledi ve ekledi: “Şu anda Efrîn gerçeği var önümüzde. Qoçgîri, Dêrsim, Ağrı, bunlar birbirinden koparılacak olaylar değil. Aleviye, Kürde bakış hiçbir zaman değişmedi.”

Qoçgiri İsyanı’nı belgelemek açısından önemli bir yapıt olan “Taş Düğmeler”de Dêrsim’de katliam politikalarının topluma yansımasını da görmek mümkün. Belgeselde 80 yaşın üzerindeki tanıkların anadilleri olan Kürtçe yerine Türkçe konuşmalarında yaşanan tartışmaların belgesele yansıması dikkat çekiyor. 

Belgesel gösterimi ardından sahne alan Metin Öztem, Qoçgîrî’ye ait eserleri seslendirdi.


930

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA