Erdoğan tüm insanlık için tehlike

TEV-DEM Dış İlişkiler Sözcüsü Salih Muslim ve Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eşbaşkanı Riyad Derar, Efrîn’e yönelik saldırılara ilişkin Brüksel’de düzenledikleri basın toplantısında DAİŞ ve El Nusra gibi çete örgütlerinin işbirlikçisi Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın sadece Kuzey Suriye için değil, tüm dünya için tehlike olduğuna dikkat çekti.

15 Şubat 2018 Perşembe | Dünya

TEV-DEM Dış İlişkiler Sözcüsü Salih Muslim ve Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eşbaşkanı Riyad Derar, Efrîn’e yönelik saldırılara ilişkin Brüksel’de düzenledikleri basın toplantısında DAİŞ ve El Nusra gibi çete örgütlerinin işbirlikçisi Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın sadece Kuzey Suriye için değil, tüm dünya için tehlike olduğuna dikkat çekti.

Brüksel’de, Avrupa Basın Kulübü’nde yapılan toplantıda söz alan Muslim, Türk devletinin Ortadoğu’da demokratik bir değişime karşı olduğunu belirtti. 

Türk devletinin Efrîn’i işgal saldırılarında gerçekleştirdiği sivil katliama ilişkin Muslim, bombardımanın aralıksız yapıldığı bunun sonucunda ise yüzlerce sivilin hayatını kaybettiğini ya da yaralandığını hatırlattı.

“Biz demokratik bir Suriye istiyoruz, demokratik federal bir çözüm öneriyoruz” diyen Muslim ancak Türkiye’nin demokratik bir çözümü reddettiğini kaydetti.

Muslim, Rojava’daki katliamları anlatırken, Türkiye’nin NATO üyesi ve AB’ye üyelik müzakereleri yürüten bir ülke olduğunu da hatırlattı. Muslim, bir NATO üyesinin sivilleri katletmesi karşısındaki sessizliğe tepki gösterdi.

Muslim, “Erdoğan’ın bu zihniyeti sadece Kürtler ve Rojava için tehdit değil, tüm dünya için tehdit oluşturuyor. Erdoğan tüm dünyanın barışı ve güvenliği için tehdittir” dedi.


DAİŞ Türkiye’nin desteği ile saldırıyor

Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eşbaşkanı Riyad Derar ise neden Efrîn’in hedef alındığını ifade ederken, son yıllarda Kuzey Suriye’de gerçekleşen devrimin, bölgenin çehresini değiştirdiğini söyledi.

Suriye’deki muhalefetin yıllar içinde nasıl aşırılıkçılığa kaydığını anlatan Derar, bunun devrimin imajını bozduğunu kaydetti. Reqa ve Derazor’daki DAİŞ işgallerine dikkat çeken Derar, “DAİŞ Türkiye’nin desteğiyle Kürtlere saldırıyor” dedi.

Derar, “Halep’in kuzeyindeki tüm radikal gruplar, DAİŞ ile aynı zihniyette. Ben söylediklerimden eminim, ben Seydnaya’da yaşadım, gördüklerim bunlardır. Tüm bu gruplar, katliamlara, öldürmeye ve insan bedenlerini parçalamaya inanıyorlar. İnsan haklarını tanımıyorlar” dedi.


Kim terörist?

“Kim terörist” diye soran Derar, Türkiye’yi işaret etti: “Bizim topraklarımızdan Türkiye’ye doğru tek bir kurşun sıkılmadı. Efrîn güvenli bir bölgedir, farklı halklar burada barış içinde yaşıyor, yaklaşık yarım milyon mülteci de burada yaşıyor. Biz barış halkıyız, tüm Suriye’deki halklarla barış içinde yaşıyoruz, tüm komşularla barış içinde yaşamak istiyoruz.”

Toplantı sırasında Türkiye’nin Efrîn’de işlediği suçları anlatan bir slayt gösterimi de eş zamanlı olarak yapıldı. 

Türk devletinin 20 Ocak’ta başlattığı işgal saldırılarında katlettiği siviller, yıktığı tarihi ve dini mekanlar, bombaladığı sivil alt yapılara ait dosyalar da sunuldu. Sunulan dosyalarda 200 dolayında sivilin katledildiği belirtilirken, 180’den fazlasının isimlerine yer verildi. 


Türkiye, Suriye’den parça koparmak istiyor

Öte yandan toplantının ardından ANF’ye konuşan MSD Eşbaşkanı Riyad Derar, Efrîn’e yönelik saldırılara ilişkin Erdoğan rejiminin demokrasinin Türkiye’ye sıçramasından endişe ettiğini ve Arap-Kürt çatışması çıkarmak istediğini vurguladı. 

Derar, “Türkiye’nin saldırılarındaki endişemiz, Kürtler ve Araplar arasında gelecekte uzun süren bir fitnenin çıkarılmasıdır” dedi. Derar, böylesi bir savaşı çıkarmak isteyen Türk medyasının büyük bir propaganda yürüttüğüne işaret etti. 

Efrîn’e yönelik saldırılar konusunda Arap ülkelerinin tavrını değerlendiren Derar, Mısır ve Irak hükümetlerinin Türk devletinin saldırılarına gösterdikleri tepkiye dikkat çekti.

Derar, “Mısır’ın tepkisini çok olumlu buluyoruz. Komşu ülkelerin de bizi desteklemesini, bizimle birlikte olmasını istiyoruz” dedi. 

Derar, son olarak “Türkiye Suriye’yi kendi bahçesi yapmak itiyor. Kendi planlarına göre parçalamayı umuyor ve buradan bir parça koparmak istiyor. Demokratik Suriye projesi başarılı oldu ve bundan çok korkuyorlar. Demokrasinin kendi topraklarına sıçramasından endişe ediyor.” 


ANF/BRÜKSEL


1483

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA