Akbulut: Alman kamuoyu rahatsız

Almanya Federal Parlamentosu Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut, Alman hükümetinin Türkiye’ye silah satışı ve Efrîn işgal saldırısına karşı Federal Hükümet’in sessizliğinden kamuoyunun büyük rahatsızlık duyduğunu söyledi.

15 Şubat 2018 Perşembe | Dünya

Almanya Federal Parlamentosu Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut, Alman hükümetinin Türkiye’ye silah satışı ve Efrîn işgal saldırısına karşı Federal Hükümet’in sessizliğinden kamuoyunun büyük rahatsızlık duyduğunu söyledi. 

Akbulut, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi durumunda, bunun Federal Hükümet üzerinde büyük bir baskı oluşturacağını söyledi.  

Gazetemizin Kürtçe sayfaları editörü Luqman Guldivê’ye konuşan Akbulut, Türk ve Alman hükümeti arasında tank satışı ve Türk devletinin mültecileri bir şantaj aracı olarak kullanması karşısında en önemli sorumluluğun SPD’ye düştüğünü söyledi. 

Akbulut şu değerlendirmeyi yaptı: “Özellikle de SPD’li Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na çay ikram ettiği toplantı da gösterdiki taraflar arasındaki pazarlıklar, Kürtlere zarar vermek üzerine sürüyor. Bu kapsamda kirli pazarlıklar yapıyorlar. Burada önemli olan yaşanan bu kirli pazarlıklar karşısında kamuoyunun nasıl bilgilendirileceği. Bunun için de Kürt hareketi ve ona destek verenler meydanlara çıkmalı, medya ve siyasete de bu rahatsızlık yansımalı.”   


Tüm gruplar Efrîn’e saldırıyı kınadı

Akbulut, Almanya Federal Parlamentosu’nda Efrîn’e işgal saldırıları konusunda verilen soru önergeleri ile ilgili oturumu hatırlatarak, “FDP ve AfD de dahil Parlamento’da tüm partiler, Erfîn’e yönelik saldırıyı kınadı. Ancak Federal Hükümet, bir şey söylemedi. En önemlisi de bu saldırının uluslararası hukuka aykırı olduğunu dahi söylemedi. Bu yüzden de SPD’ye yoğun baskı uygulanması gerektiğine inanıyorum.”

SPD’ye sadece silah ticareti konusunda değil aynı zamanda mülteciler üzerinde yapılan pazarlıklar ve Türkiye’nin AB üyeliği sürecinde verilen maddi yardımlar konusunda da baskı yapılması gerektiğini söyleyen Akbulut şunları dile getirdi: “Mülteciler ile ilgili anlaşma ve Türkiye’ye üyelik sürecinde verilen yardımları 2020 yılına kadar 4 milyar Euro’yu bulacak. Sol Parti olarak yürüteceğimiz çalışmalarda, Türkiye’ye silah verilmemesi kadar mülteci anlaşmasının da iptal edilmesi de hedefimiz olmalı. Yine Türkiye’ye para akışının durdurulması gerektiğini söylemeliyiz. Türkiye-AB arasında yürütülen müzakerelerin durdurulması ve üyelik sürecinde 2020 yılına kadar verilecek yardımların durdurulmasını sağlamalıyız. Türkiye ile her türlü siyasi ve askeri işbirliğinin yapılmaması bizim temel çalışmamız olmalı.”  

Akbulut, “Uluslararası hukukun yerle bir edildiği bir savaş var. Eğer Alman kamuoyu doğru bilgilendirilirse o zaman hükümete baskı uygulanır. Somut bilgiler var elimizde. Almanya nüfusunun yüzde 80’i Türkiye’ye silah satışı ve silah ticaretine karşı” şeklinde konuştu. 


HABER MERKEZİ 605

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA