17 Şubat’ta Strasbourg’a

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komplonun 20. yıldönümü vesilesiyle 17 Şubat’ta Strasbourg’da buluşacak Kürtler ve dostları Öcalan’a özgürlük isteyecek, Efrîn işgal girişimini kınayacak.

15 Şubat 2018 Perşembe | Haber

Avrupa’da yaşayan Kürtler, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komplonun 20. yılını kitlesel bir şekilde protesto edecek. Strasbourg’da 17 Şubat’ta yapılacak merkezi eylemde hem Öcalan’a özgürlük istenecek hem de Efrîn işgali protesto edilecek. 

Avrupa Kürt Demokratik Toplum Kongresi (KCDK-E) ve Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) öncülüğünde organize edilen eyleme Fransa ve Almanya başta olmak üzere İsviçre, Hollanda ve Avusturya’dan katılımlar olacak. Öcalan’a özgürlük ve Efrîn’i işgal girişiminin durdurulması için 8 Şubat’ta Lüksemburg’da 200 enternasyonalistle başlayan Lozan’da sayıları 1000’i aşan Uzun Yürüyüşçüler de Strasbourg’da olacak. 17 Şubat Cumartesi günü gerçekleştirilecek merkezi eylem saat 10.00’da tren garı (Gare de Strasbourg) önündeki Metz bulvarında başlayacak. Yürüyüşün en önünde ise 9 Şubat’tan bu yana yolları arşınlayan uzun yürüyüşçüler yer alacak. 


Efrîn ve Öcalan için 

Yürüyüşe ev sahipliği yapacak Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F),  “Tüm küresel sorunlar açısından bir umut ve proje olan sayın Öcalan’ın direniş ve mücadelesinin giderek enternasyonal bir karakter kazandığı bugün Efrin’deki çağın direnişinde bir daha ortaya çıkmıştır. Efrin direnişinin ruhunu oluşturan paradigmanın mimarı sayın Öcalan’ın özgürlüğünü haykırmak ve uluslararası komployu protesto etmek için 17 şubat Cumartesi günü Fransa’daki başta Kürt halkımızı ve dostlarını büyük yürüyüş ve mitinge katılmaya çağırıyoruz”  denilerek, 17 Şubat yürüyüşü için tüm hazırlıkların tamamlandığına işaret edildi. 


Diğer merkezler

Strasbourg kentine mesafeleri nedeniyle Güney Fransa kentleri, Bordeaux, Toulouse, Nice başta olmak üzere bu alanlardaki Kürdistanlılar, Fransa’nın Marsilya kentinde düzenlenecek eylem katılım sağlayacak. İskandinavya ve Balkan ülkeleri ile Japonya, İtalya, Kanada, Avustralya gibi ülkeler de uluslararası komplo, merkezi eylemlerle protesto edilecek. 


Kürtler ve dostları ayakta

Avrupa Kürt Demokratik Toplum Kongresi (KCDK-E) Eşbaşkanı Yüksel Koç, uluslarası komployu kınamak ve Efrîn işgalini durdurmak için Kürdistanlıların dostlarıyla birlikte birçok ülkede ayakta olacağını ifade etti. Uluslarası komplo ve Efrîn işgalinin iç içe olduğunu altını çizen Koç, “Komplo ve işgal birbirlerinden bağımsız değildir. 

Uluslarası komployu gerçekleştiren güçler ile Efrîn işgalini gerçekleştiren güçler birdir. Efrîn’e saldıran ve göz yuman güçlerdir” dedi. 

Lozan’dan başlayan Uzun Yürüyüş’te yerini alan Koç, “Enternasyonalistler, Başkan Apo’ya özgürlük, Kürdistan’a statü için buradalar. Dünya’da kapitalist moderniteye karşı tek çözümü paradigmada görüyorlar. Rojava’da hayat bulan model Ortadoğu‘da tek çözümdür. Bugün Efrîn’e saldırıda bu yüzdendir” diye belirtti.  


NAV-DEM’den çağrı 

Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM), “Efrîn’i direniş ruhuyla Öcalan’ın özgürlüğünü yüz binlerin katılımıyla haykıralım” çağrısında bulundu. 

NAV-DEM, “Her yer Efrîn her yer Berxwedan”, ‘’Her yer Önderlik her yer Özgürlük’’ şiarıyla 7’den 70’e herkesi Strasbourg’daki merkezi eyleme katılmaya çağırdı. NAV-DEM açıklamasında, “Kürt halkı ve özgürlük hareketimiz 19 yıldır komploya karşı büyük bir mücadele vermiştir. Komploya karşı verilecek en iyi cevap her zaman mücadeleyi yükseltmekle ve Kürt Halk Önderi A.Öcalan’ın demokrasi, özgürlük ve sosyalizm çizgisini Ortadoğu’da etkili kılmakla olur. 2018 yılını Önderliğimizin tarzıyla mutlaka kazanma yılı haline getirmeliyiz” mesajı verildi. 


AvEG-Kon:  Seferber olalım

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) da 17 Şubat’ta Strasbourg’da yapılacak eylemlere kitlesel katılım sağlanması yönünde açıklama yaptı. AvEG-Kon, devrimci, ilerici, antifaşist güçleri Efrîn’i sahiplenme mücadelesini büyütmeye, direnişi Avrupa’nın dört bir yanına yaymaya çağırarak, “Sömürgeci işgal saldırısına karşı Efrîn direnişini büyütmek için seferber olalım” dedi.  


HABER MERKEZİ


564

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA