Sloganlarla yürüyorlar

15 Şubat Uluslararası Komplosu ve Efrîn'i işgal girişimini kınamak amacıyla Lozan'dan Cenevre'ye yapılan uzun yürüyüş, bini aşkın kişinin katılımıyla sürüyor. Geçilen her merkezde bir çok dilde 'Her yer Efrîn, her yer direniş', 'Öcalan'a özgürlük' sloganları yankılanıyor.

15 Şubat 2018 Perşembe | Haber

Lozan-Cenevre yürüyüşçüleri, bugün eylemlerinin 4.gününde. 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik 15 Şubat Uluslararası Komplo’yu kınama ve BM’ye Efrîn’deki işgalci saldırıları durdurma çağrısı yapma amacıyla organize edilen uzun yürüyüş sürüyor. 

Eylemciler dün soğuk havaya rağmen yürüyüşünü devam ettirdi. 82 kurum ve örgütün katılımı ile oluşturulan Avrupa Efrîn’i Sahiplenme Platformu öncülüğünde devam eden yürüyüşün 3.gün etabı İsviçre’nin Glande kentinde başladı. 

17 ülkeden 200 enternasyonalistin de arasında olduğu bini aşkın kişi ile yapılan yürüyüşte, Efrîn’e dönük işgal saldırıları karşısında sessizliği süren BM’ye ve Türk devletine karşı olan öfke büyüyor.

Bini aşkın yürüyüşçü, dün sabah saatlerinde soğuk hava altında hep bir ağızdan söylenen marşlar eşliğinde çektikleri halayların ardından adım adım Cenevre’ye doğru yürüdü.‘Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü’, ‘BM Efrîn’deki katliamları durdur’ pankartları arkasında devam edilen yürüyüşte, sık sık birçok dilde ‘Her yer Efrîn, her yer direniş‘, ‘Öcalan’a özgürlük’ sloganları atılıyor. Cenevre’ye yaklaştıkça direniş sloganlarının daha gür yankılandığı yürüyüşe, gün geçtikçe katılım sayısı da artıyor.


‘İnsanlık değerlerine saldırı’

Yürüyüşe katılan 200 kişilik enternasyonalist grubun sözcüleri Efrîn’e dönük saldırıların sadece Kürdistan ile sınır olmadığını ifade ederek, “Efrîn’e yönelik işgal saldırısı aynı zamanda insanlık değerlerine yönelik bir saldırıdır” mesajını verdi.

Yürüyüşçüler, dün yaklaşık 17 kilometre katetti.  


GLAND911

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA