Bağlamaya gönül verenler

Yüzyıllardır özlemin, acının ve sevincin nesilden nesile aktarılmasına aracılık eden müziğin vazgeçilmez enstrümanı bağlama, makineleşmeye karşı duran bir grup bağlama ustasının elleri ile ses verdiği ağaçlardan üretiliyor.

15 Şubat 2018 Perşembe | Kültür-Sanat

Yüzyıllardır özlemin, acının ve sevincin nesilden nesile aktarılmasına aracılık eden müziğin vazgeçilmez enstrümanı bağlama, makineleşmeye karşı duran bir grup bağlama ustasının elleri ile ses verdiği ağaçlardan üretiliyor. İzmir’in Buca ilçesinde bulunan bağlama atölyesinde 18 yıldır bağlama yapan Muharrem Yasin Temur (46), bağlama ustalığının inceliklerini anlattı. Bağlama yapımında öncelikli olanın hangi ağaçtan yapıldığı olduğunu belirten Temur, bağlama teknesi için çam, dut, maun ve ardıç ağaçlarının en uygun olanlar olduğunu söyledi. Bağlama sapında ise daha fazla ağaçtan yararlanılabildiğini belirten Temur, ardıç, dut, sapelli, akgürgen, kelebek, pembe gürgen ve dişbudak ağaçlarının sap yapımında kullanılabildiğini ifade etti. 

Temur’a göre bağlama yaparken gözünüzün keskin, ellerinizin de hassas olması gerekiyor.

 

Ağaca ses veriyoruz 

Temur, bağlama yapımını ise 28 yaşında iken yanında işe başladığı bir bağlama ustasından öğrenmiş. İşe başlamasıyla birlikte bağlama yapmayı çok sevdiğini aktaran Temur, bağlama yapımının kendine has zorlukları olduğunu söylüyor: “Gönül verdik, yaparken takarken hepsini hissederek severek yapıyorum. Bağlama bittikten sonra eline alıp, çaldığı zaman yüzündeki ifade bambaşka oluyor ustanın. Düşünsenize ağaca ellerinizle ses veriyorsunuz.”

 

Babası bağlama almayınca ustası oldu

32 yıllık bağlama ustası olan Ali Havuç (52) ise bağlama yapımına babasının kendisine bağlama almaması nedeniyle 20 yaşında kendi bağlamasını yapmak istemesi ile başladığını söyledi. Bugün ise birden fazla bağlaması olduğunu belirten Havuç, bağlama yapmaya başladıktan sonra müzik yapmak kadar bağlama üretmenin de sanatsal bir uğraş olduğunu fark ettiğini söyledi.  


İZMİR


216

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA