Üç noktada eylem

HPG Basın İrtibat Merkezi, Türk askerlerine yönelik Çukurca ve Uludere’de üç ayrı noktada eylem düzenlendiğini bildirdi.

14 Şubat 2018 Çarşamba | Haber

HPG Basın İrtibat Merkezi, Türk askerlerine yönelik Çukurca ve Uludere’de üç ayrı noktada eylem düzenlendiğini bildirdi.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından yapılan yazılı açıklamada verilen bilgiler şöyle:

* Hakkari’nin Çelê (Çukurca) ilçesine bağlı Şikêr karakoluna 11 Şubat’ta bir eylem düzenlendi. Karakol yerleşkesinde bulunan nizamiye ve mevzilerin etkili bir şekilde vurulduğu bu eylemde ölü ve yaralı türk askeri sayısı tespit edilemedi. Eylem ardından alanı obüs ve havan topları ile bombalayan işgalci TC ordusu, Skorsky helikopterlerle ölü ve yaralı askerleri alandan uzaklaştırdı.

* Gerillalar, 12 Şubat günü saat 22.00’de Çelê ilçesine bağlı Koordine tepesine yönelik bir eylem yaptı. Mevzilerin yoğun ateş altına alındığı bu eylemde ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi.

* 12 Şubat’ta Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Şehidan tepesindeki işgalci Türk ordusu hedef alındı. Mevzilerinin etkili bir şekilde vurulduğu bu eylemde de ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi.


Zaxo’da Türk askerleri vuruldu

Bu arada ANF, Türk ordusunun Güney Kürdistan sınırları içerisindeki Girê Biyê askeri üssüne dün sabah düzenlenen eylemde çok sayıda askerin öldüğünü duyurdu.

ANF’nin yerel kaynaklardan aldığı bilgilere göre, Güney Kürdistan’ın Zaxo kenti yakınlarındaki Girê Biyê karakoluna dün sabah 08.40 sıralarında eylem düzenlendi. Eylemde çok sayıda asker öldü ve yaralandı. Karakoldaki 1 tank da imha edildi.

200 Türk askerinin bulunduğu karakola yönelik eylemden sonra bölgeye giriş-çıkışlar yasaklandı. Karakol çevresi eylem sonrasında Türk savaş uçakları tarafından bombalandı.

Eylemin kimler tarafından yapıldığı öğrenilemedi.


Silopi’ye 6 ambulans

Silopi Devlet Hastanesi’nden alınan bilgilere göre zırhlı araçlar eşliğinde 6 ambulansla yaralı askerler getirildi. 


ANF/BEHDİNAN1332

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA