38 cenaze arazide kaldı

QSD savaşçıları, Cindirês’in Der Belut köyünde Türk ordusu ve bünyesindeki çetelere büyük darbe vurdu, sağ kalabilenler kaçtı, 38 cenaze arazide kaldı.

14 Şubat 2018 Çarşamba | Haber

QSD savaşçıları, Cindirês’in Der Belut köyünde Türk ordusu ve bünyesindeki çetelere büyük darbe vurdu, sağ kalabilenler kaçtı, 38 cenaze arazide kaldı.

İşgalci Türk devleti ve ona bağlı çetelerin saldırılarına ‘Çağın Direniş’iyle cevap veren QSD, tüm gücünü seferber eden Türk ordusunu durdurmaya devam ediyor. 

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Basın Merkezi işgalci Türk devleti ve ona bağlı çetelerle son 24 saat içerisinde yaşanan çatışmaların bilançosunu açıkladı. Detayları şöyle:


Efrîn kent merkezi

Efrîn kent merkezi son iki gündür işgalci güçlerin savaş uçakları ve ağır silahlarla gerçekleştirdiği barbarca saldırılara maruz kalıyor. İşgalci Türk devleti önceki gün saat 19.00’da şehrin girişindeki Cumkê köyü kavşağına bombardımanda bulundu. Bombardıman sonucu sivil yurttaşların evlerinde maddi hasar meydana geldi. Dün de saat 13.00’ten itibaren Efrîn’in cadde ve sokaklarını hedef alan işgalci ordu bir yurttaşı şehit ederken, 4 yurttaşı da yaraladı.


Bilbilê Cephesi

İşgalci Türk devleti, saat 10.00’da Şêxorze köyü civarını savaş uçakları ve ağır silahlarla bombaladı. Buradan ilerlemek isteyen işgalci ordu ve bağlı terör grupları, QSD savaşçılarının direnişi sonucu büyük zayiat verdi. İşgalcilerin bölgeye dönük top atışları devam etti.

Şexorzê köyü civarından ilerleme sağlayamayan işgal güçleri, Zêtunakê ve Duraqliya köylerini top atışları ve savaş uçaklarıyla bombaladı.


Şera Cephesi

Türk ordusu sabahın erken saatlerinden itibaren savaş uçaklarıyla Sarincek köyüne bombardıman yaptı. Eşzamanlı olarak bölgede ilerlemek isteyen terör grupları, QSD savaşçılarının direnişine çarptı. Bölgede yaşanan şiddetli çatışmalar ikindi saatlerine kadar devam etti ve saldırgan güçlerin büyük zayiatı oldu. İşgalci güçlere ait basın kurumları Sarincek köyünün işgal edildiğini açıklasa da bu iddiaları QSD’nin köyden çektiği görüntülerle yalanlandı.

Êzîdî köyleri Baflun, Ereb Wêran ve Umera köylerini hedef alan işgalci ordu, bu üç köyü önceki akşam saatlerinden beri ağır silahlarla bombalıyor.


Şiyê Cephesi

İlçe kırsalında bulunan bütün savaş cepheleri önceki akşam saatlerinden dün sabah saatlerine kadar ağır silahlarla bombalandı.


Cindirês cephesi

İşgalci güçler önceki geceden beri Cindirês ilçesine ağır silahlarla aralıksız saldırıyor, diğer yandan ilerleyemeyen işgalciler uçak saldırılarını da sürdürüyor.

Hec İskender köyünde ilerlemeye çalışan teröristler savaşçıların müdahalesi sonucu ağır darbe yedi.

Der Belut köyünde Türk askerleri ve teröristleriyle yaşanan çatışmalarda büyük darbe vuruldu. Savaşçıların tespit ettiği kadarıyla işgalcilere ait 38 cenaze hala arazidedir ve diğerleri de alandan kaçtı.

Mihemediye ve Dewa köylerinde işgalci ordu hava saldırısı gerçekleştirdi ve her iki köyü ağır silahlarla hedef aldı. Buradaki çatışmalar devam etti.

Axcele köyünde önceki günden beri QSD savaşçıları ile Türk askerleri ve teröristleri arasında çatışmalar yaşanıyor. Savaşçılar, işgalcilerin iki saldırısını püskürttü. 


ANHA/EFRÎN


3999

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA