Almanya katliama yasal kılıf arıyor

Almanya’nın Türkiye’ye sattığı Leopard II tankları, Efrîn’de sivil yerleşim birimlerini bombalarken, bir ‘uzman heyet’, tank satışının uluslararası yasalara uygun gerçekleştirildiğini açıkladı. Heyet, bu tanklarla gerçekleşen katliamlar konusuna ise bir açıklama getirmedi.

14 Şubat 2018 Çarşamba | Dünya

Türk devleti ve çetelerinin Efrîn’de sivil halka yönelik katliamda Alman Leopard II tanklarını kullanmasının ortaya çıkmasından sonra basın ve kamuoyunda Federal Hükümete yoğun tepkiler gelirken, Federal Hükümet bilirkişi heyetine sığınarak silah satışına meşruiyet sağlama peşinde. 

Hazırlanan raporla tank satışına uluslararası yasalara uygun kılıfı bulunurken, bu tanklarla uluslararası yasalar ayaklar altına alınarak başka bir ülkenin topraklarında Türk devletinin yaptığı sivil katliamlara değinilmedi. 

Federal Meclis’te uzmanlardan uluşan bilirkişi heyetinin raporu, ‘Rheinische Post’ gazetesinin dünkü sayısında yer aldı. Heyet, Türk ordusunun Efrîn’e yönelik saldırılarında kullandığı Alman Leopard II tanklarının Türkiye’ye nasıl satıldığını inceledi. Heyet “Satış uluslararası yasalara uygun” raporunu verdi. 


Tankların fotoğrafları yayınlanmıştı

Alman Leopard II tanklarının Efrîn saldırısında kullanıldığına dair fotoğrafların basında yer almasının ardından Türkiye ile yapılan silah ticareti Almanya’nın gündemine girmişti. 

Efrîn’e yönelik işgal girişiminin başladığı günlerde Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, yeni hükümet kurulana Ankara ile silah ihracatının askıya alındığını söylemişti.

Ancak daha önce Ankara ile imzalanan silah anlaşmalarının içeriği merak ediliyordu. Konu Federal Meclis’e taşınırken, meclis bünyesinde görev yapan ve uzmanlardan oluşan bilirkişi heyeti, şu anda Efrîn saldırısında kullanılan Leopard II tanklarının satış anlaşmalarını mercek altına aldı.

Heyete göre Leopard II tanklarının satışı ve şimdiki kullanımı uluslararası yasalara uygun. Raporun Federal Alman hükümetinin daha önceki açıklamalarına uygun şekilde hazırlandığına dikkat çekilirken, bu tankların şimdi sivil yerleşim alanlarına saldırmasına ilişkin ifadeler yer almadı.


Türk tezlerine uygun bilirkişi!

Raporda sadece “Türkiye meşru müdafaa hakkımı kullanıyorum” tezinin incelenmesi gerektiği belirtilirken, işgal girişimi öncesinde gerçekten de YPG’nin Türkiye’ye saldırıp saldırmadığına dair şüpheler dile getirildi.

Ayrıca Türkiye’nin söz konusu tankları aldığında Federal Hükümet’in böyle bir saldırıyı tahmin edip etmediği veya bilgi sahip olup olmadığının önemli olduğu belirtildi. Şayet o dönemde federal hükümetin elinde böyle bir bilginin olması halinde tank satışının yapılamayacağı ifade edildi.

Raporda dikkat çeken bir başka ayrıntı ise “Almanya’nın bu silah satışı Avrupa Birliği’nin silah ticareti yasalarına uygundur” ifadesi oldu. Ancak söz konusu Leopard II tanklarının Türkiye’ye satıldığı dönemde Avrupa Birliği’nin ortak silah ticareti yasaları yoktu.


Erdoğan ile alışverişler son bulmalı

2 Şubat günü Federal Meclis’te Efrîn saldırısına ilişkin oturumda konuşan vekillerin çoğunun “Türkiye uluslararası hukuku çiğniyor” sözlerinin aksine raporun Merkel hükümetinin tezlerine uygun şekilde hazırlanması tepkilere yol açtı.

Bilirkişi heyetinin raporuna ilişkin açıklama yapan Sol Parti Milletvekili Evrim Sommer “Federal Hükümet gelecekte yapacağı silah ticareti için Erdoğan iktidarının başka bir ülkede barışçıl şekilde yaşayan sivil insanlara saldırmayacağından emin olmalı. Yani Efrîn’deki gibi saldırıların olmayacağının garantisi alınmalı. Fakat öyle görünüyor ki Erdoğan güvenilir bir partner değil ve bu yüzden onunla bütün alış-verişler son bulmalı” diye konuştu.

1982, 1984, 1990 ve 1993 yıllarında Türkiye’ye verilen toplam 397 Leopard I tankları belli anlaşmalarla satıldı. O dönem Alman hükümeti bu tankların “Saldırıya uğrayan herhangi bir üye ülkeye diğer üye ülkeler de yardım etmeli” diyen NATO’nun 5. maddesine dikkat çekerek, tankların sadece saldırılar karşısında savunma amaçlı kullanılabileceğini şart koştu.

Efrîn saldırısında kullanılan Leopard-II tankları ise 2006-2009 yılları arasında Türkiye’ye satılmıştı. 

Toplam 354 Leopard II tankı kullanımda hiçbir sınırlama getirilmeden verilmişti. 2011 yılında Sol Parti Milletvekili Jan van Aken’ın “Hangi şartlarla Türkiye’ye Leopard tankları satıldı” sorusuna dönemin Merkel hükümeti özetle şu yanıtı vermişti: “NATO üyesi Türkiye’ye bu tankların kullanımı için hiçbir şart koşulmamıştır.”

Bu ifadeyle Alman Federal Hükümeti, AKP yönetimindeki Türk devletinin, Kürtlere yönelik bir soykırımına onay vermiş oldu. 


ANF/BERLİN
SPD binasında eylem Ellerinizden kan akıyor!Almanya’nın Hamburg kentinde Kürtler ve Alman dostları, iktidar ortağı SPD binasında sivil itaatsizlik eylemi düzenlendi.  Bir grup, parti binasına girerek balkona “Elleriniz kanlı” yazılı bir pankart asarak Türkiye-Almanya arasındaki silah ticaretini protesto etti.  Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in maskelerini takan iki aktivistin el sıkıştığı ve ellerinden kan damladığı görüldü.  Efrîn işgalinde kullanılan Alman silahlarına da dikkat çekilen eylemde, YPG/YPJ flamaları taşınırken, ‘Terörist Erdoğan’, ‘Biji berxwedane YPG/YPJ’, sloganları atıldı. SPD binasına gelen polisler pankartları kaldırıp, eylemcileri gözaltına alırken dışarıda bulunan grup ise sloganlarla eylemine devam etti. 


HAMBURG


1545

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA