Berlin’de ‘Mutlu Türk’ ırkçılığına son

Berlin Eyaleti, AKP’nin Türk eğitim adı altında Alman okullarında işlediği Türk ırkçılığına karşı harekete geçti. Berlin Eyaleti’nde okullarda legalize edilen Türk ırkçılığına karşı alınan kararda, velilerden gelen şikayetler etkili oldu.

14 Şubat 2018 Çarşamba | Dünya

Berlin Eyaleti, AKP’nin Türk eğitim adı altında Alman okullarında işlediği Türk ırkçılığına karşı harekete geçti. Berlin Eyaleti’nde okullarda legalize edilen Türk ırkçılığına karşı alınan kararda, velilerden gelen şikayetler etkili oldu. 

AKP iktidarının eğitim sisteminin devamı olarak Almanya’da Türk konsolosluklarının verdiği Türkçe derslere alternatif olarak Berlin Eyaleti Eğitim Yönetimi, Türk devletinden bağımsız olarak Türkçe dersler vermeye başladı. 


Türk ırkçılığı Alman okullarında serbest

Almanya’da Türkiye kökenli göçmen çocuklar için Türkçe dersi veren öğretmenlerin önemli bir kısmı Türkiye’den geliyor. ‘Konsolosluk öğretmeni’ denilen bu öğretmenler, Alman okullarında ders vermelerine karşın Alman Milli Eğitim Bakanlığı’na ve eyalet yönetimlerine denetimine tabi değil. Böyle olunca da Almanya’da Türk ırkçılığı okullarda meşruiyet kazanıyor. 

Hem öğretmenlerin Türkiye’den gönderilmesi hem de ‘Ne mutlu Türküm diyene’, ‘Türkiye’de yaşayan herkes Türktür’ gibi ırkçı ifadelerin yer aldığı müfredatı bir süredir Almanya’nın gündeminde. Ancak eleştirilere rağmen geçtiğimiz yıl eyaletlerin eğitim ve kültür bakanları, Türk konsolosluklarının verdiği derslerin sürmesi yönünde karar almıştı.

Bakanların bu kararına karşın Berlin Eyaleti Eğitim Yönetimi,  inisiyatifini kullanarak Türk konsolosluğunun verdiği Türkçe derslere alternatif bir eğitimi organize ediyor. 

Berlin Eğitim, Gençlik ve Aile Senatörlüğü öncek gün başlayan 2017/2018 okul yılının ikinci döneminde Türkçe eğitimi kendisi verecek.


Irkçılıktan sıyrılan bir eğitim 

Pilot çalışma çerçevesinde 20 okulda ilkokul öğrencileri, hafta 2 saat Türkçe ders alabilecek. Berlin Eyaleti’nin eğitim yönetimi böylelikle Erdoğan rejiminin okullarda Türkiye kökenli göçmen çocuklara yönelik verdiği ırkçı eğitimin önüne geçmeye çalışacak.

Berlin’deki yaklaşık 100 okulda her hafta 2 bin 300 ilkokul öğrencisi seçmeli olarak Türkçe ders alıyor. Bu derslerin hepsi Erdoğan rejiminin gönderdiği özel öğretmenler ve Türk Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı müfredatla veriliyor.


‘Türk hükümetinin etkisinden çıkarıyoruz’

Bu çalışmayla Türkçe derslerinin Erdoğan iktidarının elinde bulunan Türk konsolosluğunun inisiyatifinden çıkarttıklarını söyleyen Berlin Eğitim Senatörü Sandra Scheeres “Velilerden aldığımız şikayetler yüzünden böyle bir karar aldık. Şimdiye kadar Türkçe dersler yer yer milliyetçi, muhafazakar ve gerici şekilde veriliyordu” diye konuştu.

Türkçe derslerin Eğitim Bakanlığı tarafından organize edilmesinin göçmen kökenli ailelere de bir mesaj taşıdığını belirten senatör Scheeres “Bu kararımızla göçmenlerin geldikleri ülkenin kültürleri ve dillerinin burada da tanındığını anlamalarını istiyoruz” dedi.

Ancak Almanya’nın diğer eyaletleri, Berlin Eyaleti gibi alternatif Türkçe ders planından yoksunlar. Şu ana kadar Berlin Eyaleti dışında birkaç eyalet daha Türk konsolosluğunun hazırladığı Türkçe müfredatı gözden geçirmek için harekete geçmişti.

Son yıllarda Türkiye kökenli göçmen çocuk sayısının artması yüzünden Türkçe ders verilen okul sayısı artınca, öğretmen ihtiyacı sorunu da arttı. Almanya çapında bu şekilde Türk Milli Eğitim Bakanlığı’nın memuru olan yaklaşık 500 öğretmen 40 bin civarında çocuğa ders veriyor. 

Özellikle şaibeli 15 Temmuz 2016 darbe girişi ardından DAİŞ ve El Nusra işbirlikçisi AKP’li Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan rejiminin, Diyanet adına çalışan imamlar gibi Almanya’ya gönderilen öğretmenleri de özel olarak seçtiği belirtilmişti. 


ANF/BERLİN482

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA