Fransa’da avukatlar greve çıktı

Fransa’da, İltica Hakkı Ulusal Mahkemesi’nde görev yapan avukatlar sendikası ELANA, ‪21 Şubat‬ tarihinde Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek “yeni iltica ve göç yasasını” protesto etmek amacıyla dün greve gitti.

14 Şubat 2018 Çarşamba | Dünya

SELMA AKKAYA / FRANSA


Fransa’da, İltica Hakkı Ulusal Mahkemesi’nde görev yapan avukatlar sendikası ELANA, ‪21 Şubat‬ tarihinde Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek “yeni iltica ve göç yasasını” protesto etmek amacıyla dün greve gitti. Avukatların yüzde yüz katılım sağladığı greve, aynı alanda çalışan UNSA, FO VE CGT sendikaları da destek verdi. Grev nedeniyle dün gün boyu Ulusal Mahkeme’deki tüm oturumlar iptal edildi.


Savunma hakkı bitiyor!

Yeni yasanın, göçmen ve avukatın savunma hakkını bütünüyle gasp ettiğini ifade eden avukatlar, yasa taslağının geri çekilmesini talep ediyor. Yeni yasa tasarısında yer alan detaylara bakıldığında, “Ülkeye giren göçmenlerin gözaltı sürelerinin artık 15 gün ile sınırlı tutulmaksızın 45 ila 90 gün arasında uzatılması, bu süre zarfında tele-konferans şeklinde görüntülü mahkemeye çıkması, iltica sürecinin bitiminde red olma durumunda sınır dışı edilmesi” gibi temel insan haklarını ve savunma hakkını bütünüyle hiçe sayan yeni bir süreç başlatılmak isteniyor. Avukatlar, iltica sürecinin bu şekilde kısaltılarak düzenlenmesinin göçmene savunma hakkının verilmemesi anlamını taşıdığını belirterek, ‪21 Şubat‬’ta Bakanlar Kurulu’na gelecek olan taslağın derhal iptal edilmesini talep ediyor. 

Fransa’da iki yıl önce göçmen yasasında bir dizi değişikliğe gidilmişti. İltica başvuru süreleri 6 ile 9 ay arasında bir süreye indirilmişti. Ayrıca Afrika’dan gelen göçmenler için yine Afrika’da tampon bölge oluşturulmuştu. Ülkeye giriş yapmış göçmenlerin insanlık dışı koşullarda kaldığı Fransa’da bu yasa ile göçmenlerin sorunları dahada ağırlaştırılıyor. Yeni yasayla, hükümet süreci daha da kısaltarak, geri dönüşleri olabildiğince hızlandırmak istiyor. Bu şekliyle düzenlenecek göçmen yasası iltica eden kişiye kendi öz geçmişini içeren belgeleri çevirme süreci konusunda yeterince zaman tanımadığı gibi avukatlara da yeterli savunma süresi tanımıyor. Yasada yeni gözaltı dizenlemesi ile ilgili değişikliklede göçmenleri suçlu duruma düşürüyor.


123

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA