Her devrimci, her sosyalist...

“Abdullah Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’a Barış ve Türkiye’nin Efrîn saldırısına Hayır” şiarıyla Lüksemburg Avrupa Adalet Divanı önünde yürüyüşe başlayan 200 enternasyonalistin Uzun Yürüyüşü 6 günü geride bıraktı. 17 farklı ülkeden Uzun Yürüyüş için bir araya gelen enternasyonalistler, Efrîn işgali ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komployu protesto için dondurucu soğuğa rağmen gün boyu eylemde. Eksi derecelerde, zaman zaman kar yağışıyla devam eden yürüyüşte, katılımcılar Kürtçe ve kendi dillerinde söyledikleri marşlarla eylemlerini kararlılıkla sürdürüyor.

14 Şubat 2018 Çarşamba | Haber

ERKAN GÜLBAHÇE / SAİNT AVOLD


“Abdullah Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’a Barış ve Türkiye’nin Efrîn saldırısına Hayır” şiarıyla Lüksemburg Avrupa Adalet Divanı önünde yürüyüşe başlayan 200 enternasyonalistin Uzun Yürüyüşü 6 günü geride bıraktı. 17 farklı ülkeden Uzun Yürüyüş için bir araya gelen enternasyonalistler, Efrîn işgali ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komployu protesto için dondurucu soğuğa rağmen gün boyu eylemde. Eksi derecelerde, zaman zaman kar yağışıyla devam eden yürüyüşte, katılımcılar Kürtçe ve kendi dillerinde söyledikleri marşlarla eylemlerini kararlılıkla sürdürüyor. 


Tüm insanlık için örnek

Yürüyüşe katılan Alman Holger Deilke, İsveçli Alexander Ringböck ve İtalyan Ricardo Nico Dano duygu ve düşüncelerini gazetemize aktardı. Almanya’nın Bonn kentinden Uzun Yürüyüşe katılan Holger Deilke, Kürt Dayanışma Komitesi üyesi ve aynı zamanda Tatort Kürdistan’ın aktif çalışanı. Holger yıllardır Kürtleri tanıdığını ve verdiği mücadeleye sempati beslediğini belirterek, “Kürtler, sadece kendileri için değil tüm insanlık için örnek olacak bir mücadelenin içerisinde. Almanya Sol Hareketi, Kürtlerin yarattığı gibi bir sol hareketi yaratamadı. Tüm dünya için alternatif sol yaratan Kürt Önderi Abdullah Öcalan’ın 19 yıldan beri tutuklu olması kabul edilir bir durum değildir. Uzun zamandır kendisinden haber alınamayan Öcalan’ın sağlık durumundan endişe ediyoruz. Öcalan’a ihtiyacımız var. Özellikle onun perspektiflerine ihtiyacımız var. Avrupa’da, özellikle de Almanya’daki sol devrimci ve demokrat güçlerin Öcalan’ın Özgürleşmesi için daha aktif bir rol üstlenmesi gerekiyor. Uzun yürüyüşe birçok ülkeden çok sayıda yabancı yürüyüşe katılıyor. Bunlarla tanışıp dünya solunun içinde bulunduğu sorunları tartışıp çözümler aramak için bulunmaz bir fırsat diyerek, tüm bu saydıklarım nedenlerden dolayı buradayım” diyor. 


‘Almanya sessiz değil taraftır!’

“Almanya’nın, Kürt sorununa bakışını özellikle Türkiye’nin Efrîn saldırısına ilişkin sessizliğini nasıl buluyorsunuz” sorumuza ise Holger Deilke şu yanıtı veriyor: “Almanya Türkiye’nin Efrîn saldırısına sessiz değil, taraftır ve Erdoğan’ın yanındadır. Güçlü bir şekilde Türkiye’yi destekliyor. Almanya, Türkiye devletini Kürtlere karşı hep destekledi. Kürdistan’daki savaşın finansörü ve silah tedarikçisi oldu. Avrupa’da PKK yasağını en sert savunma ve uygulayan tek ülke Almanya’dır. Almanya, Kürt Özgürlük Mücadelesi’ne karşı çok acımasız. Ve doğacak Kürt devrimini boğmaya çalışıyor. Almanya’daki demokratik güçlerin tek amacı bu politikayı ve Türkiye’ye silah satışlarını durdurmak için çabalamaktır.”


Rojava’yla Kürtlerle tanıştı


Alexander Ringböck


İsveçli Kürt dostu Alexander Ringböck, Kürtlerin Rojava’daki mücadeleleriyle tanımış. “Sol görüşlü bir gazetede Kürtlerin Rojava’daki mücadelesini okudum, çok etkilendim” diyen Ringbök, “Kürtleri daha yakında tanımak için, 2016’da İsveç Göteborg’da düzenlenen Dünya Kobanê Günü’nde yürüyüşe katıldım. İlk temasım oydu. Ardından Rojava ile dayanışma komitesine katıldım. O günden beri İsveç’de Kürtler için düzenlenen tüm eylemlerde yer yer alarak, Kürt mücadelesini ülkemde tanıtmak için çaba içerisindeyim” diyor. 

İsveç halkı ve kamuoyunun Kürt sorununu ve Kürt halkını çok iyi tanımadığını belirten Ringböck şöyle devam ediyor: “Rojava Dayanışma Komitesi olarak Kürt sorunu hakkında İsveç kamuoyunu bilgilendirmek için çalışıyoruz. Kürt Halk Önderi Öcalan’ın kitaplarını İsveççe’ye çevirip İsveç halkı ile buluşmasını sağlıyoruz.”


‘Kürtlerle dayanışma bir sorumluluk’

Rimgböck, Uzun Yürüyüşe neden katıldığını ise şöyle sıralıyor: “Her şeyden önce ben insanım, sosyalistim ve bir devrimciyim. Bunu belirten her insanın Kürtler ile dayanışma gibi bir sorumluluğunun olduğunu belirtmek isterim. Çünkü Kürtler çok zor bir süreçten geçiyor ve ortaya koydukları projeler ve İŞİD’e karşı verdikleri mücadele ile bu dayanışmayı hak ediyorlar.”

Türkiye’nin Efrîn işgaline karşı dünya devletlerinin sessizliğine tepki gösteren Rimgböck, “Eğer bizler görevimizi tam olarak yapsaydık, yöneticilerin üzerinde bir baskı oluştursaydık bugün bu noktada olmayabilirdik. Kürtlerin son yıllarda DAİŞ’e karşı verdiği mücadeleye karşı biz Avrupa’daki devrimci demokrat ve insan hakları savunucuları yeterince cevap olamadık” dedi. 


‘Özgürlüğünü istemek hepimizin görevi’


Ricardo Nico Dano


İtalya’dan yürüyüşe katılan Ricardo Nico Dano, son üç yıldır tüm gücünü demokratik konfedrealizmi tanıtma ve Rojava mücadelesini anlatma ile geçirdiğini belirtiyor.  Ricardo Nico Dano, şöyle devam ediyor: “Abdullah Öcalan uzun zamandan beri cezaevinde, oysa Demokratik konfederalizm projesini oluşturan ve insanlığa sunan Abdullah Öcalan’dır. Öcalan’ın bu projesi sadece teoride kalmadı. Rojava’da hayata geçirildi. Rojava’da hayat bulan bu projenin sahibinin özgürlüğünü istemek her devrimci demokrat ve hümanistin görevidir. Yine Rojava’da ortaya konulan sistem orada yaşayan tüm etnik dini kültürel farklılıkları gözetmeden kucaklıyor. Ve Rojava sistemi pratikte bize gösterdi ki. Bu sistemin Ortadoğu’da yaşayan insanlar için hayati öneme sahiptir. Bütün bunlar için bugün buradayım.”


‘Rojava’daki sisteme hayran oldum’

Rojava’ya giderek oradaki sistemi yerinde de gördüğünü ifade eden Ricardo, “Orada verilen mücadeleye tanık oldum. Halkta müthiş bir bilinçlenme vardı. Savaş halinde iken, her gün kayıp verirken ve çok zor koşullarda olunmasına rağmen muazzam bir sistem kurulmuş. Bu sitemin zor koşullardan nasıl kurulduğunu hayranlıkla izledim. Bu siteme her kesimden her düşünceden insanların yönetime ortak olduklarını tanık oldum.  Ekolojiye, kadına verilen değeri gördüm.  Bütün bunları gördükten sonra Rojava’nın korunması gerektiğine inanıyorum. Bundan sonra da bu sistemi korumayı ve bu sistemin İtalya’da tanıtılması için bir görev üstelenmek istiyorum” diye ekledi. 726

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA