Bir yılda 18 bin 507 hak ihlali

İHD Amed Şubesi, 2017’de Kuzey Kürdistan’da çeşitli kategorilerde 18 bin 507 hak ihlalinin yaşandığını duyurdu.

14 Şubat 2018 Çarşamba | Haber

İHD Amed Şubesi, 2017’de Kuzey Kürdistan’da çeşitli kategorilerde 18 bin 507 hak ihlalinin yaşandığını duyurdu. 

İHD Şubesi, bölgede 2017 yılında gerçekleşen insan hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporu kamuoyuyla paylaştı. İHD Amed Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Şube Başkanı Raci Bilici, OHAL ve KHK’lerin birçok toplum kesimini mağdur ettiğini ifade etti. OHAL’in 18 aydır devam ettiğini, Ocak ayında 3 ay daha uzatıldığını hatırlatan Bilici, OHAL döneminde, binlerce kamu çalışanı ve akademisyenin, herhangi bir yargı kararı olmaksızın ve hukuki dayanaktan yoksun suçlamalarla ihraç edildiğini kaydetti. 145 gazeteci ve medya çalışanın cezaevlerinde olduğunu belirten Bilici, ifade ve toplanma hürriyetinin de valilikler ve kaymakamlıklarca sürekli olarak yasaklandığını dile getirdi. 

 

10 vekil, 65 eşbaşkan

Bilici, HDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu (9 HDP’li ve 1 CHP’li olmak üzere) 10 milletvekilli halen hapishanelerde tutuklu bulunduğunu belirtti. 102 DBP’li belediyeden 93’üne kayyım atandığını vurgulayan Bilici, 65’i aşkın belediye eşbaşkanın ise halen tutuklu bulunduğunu ifade etti.

 

3 bin 787 kişiye gözaltı

Bilici, 2017 yılında tespit edebildikleri verilere göre 20’si çocuk 3 bin 878 kişi gözaltına alındı, 2’si çocuk 788 kişi ise tutuklandı. Yine en az 2 bin 900 ev ve işyerine baskın düzenlendi.

Bilici, dernekleri tarafından tespit edilen 357'si ağır olmak üzere toplam bin 25 hasta mahpusun adeta ölüme terk edildiğini belirtti. Öcalan’a yönelik tecrit uygulamalarının halen devam ettiğini hatırlatan Bilici, “Tecrit uygulamalarına bir an önce son verilmesi çağrısında bulunuyoruz” dedi.

 

Sokağa çıkma yasakları

Kırsal yerleşim bölgelerini de kapsamına alan yüzlerce bölgenin, askeri operasyonlar yapılacağı gerekçesiyle “özel güvenlik bölgeleri” kapsamına alındığını aktaran Bilici, askeri operasyonlar sırasında güvenlik güçleri tarafından yerleşim alanlarına yapılan baskınlarda sivil yurttaşlara işkence ve kötü muamelede bulunulup haksız gözaltı yapıldığını söyledi. 

 

Cenazeler çıkarıldı

Mezarlıkların, askeri operasyonlar sırasında tahrip edilmesi ve yıkılması, yine savcılık kararıyla cenazelerin adli tıp incelemesi için mezarlarından çıkarılmasının bir insanlık ayıbı olduğunu kaydeden Bilici, cenazelerin ailelerinin izni olmaksızın mezarlarından çıkarılmasının hukuki bir skandal olduğunu belirtti.

2017 yılı içerisinde 12 çocuğunu katledildiğini; 6’sı çocuk 7 kişinin mayın ve sahipsiz bomba patlaması sonucu yaşamını yitirdiğini, 17’si çocuk ve 1’i kadın toplam 28 kişinin de yaralandığını; zırhlı araç çarpmaları sonucu; 7’si çocuk 20 yurttaşın yaşamını yitirdiğini, 3’ü çocuk 38 yurttaşın ise yaralandığını; 9 kişinin dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle katledildiğini aktaran Bilici, "OHAL gerekçesiyle 8 etkinlik yasaklandı. 11 yayın yasaklandı. 1 gazete dağıtım bürosuna baskın düzenlendi. 7 basın-yayın organı kapatıldı. 7 internet haber sitesi erişime engellendi. 15 siyasi parti binası, 15 belediye binası veya eklentisi ile 1 dernek binası saldırı veya baskına uğradı. 35 dernek, 1 vakıf ve 4 eğitim-kültür kurumu kapatıldı" diye konuştu.
102

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA