İşgal karşıtlarına terör

Türk ordusunun Efrîn’i işgal girişimine karşı çıkan, açıklam ayapan, sosyal medyada paylaşım yapanlara yönelik devlet terörü durmuyor. Dün de aralarından HDP eski Eşbaşkanı Serpil Kemalbay’ın da bulunduğu onlarca kişi gözaltına alındı.

14 Şubat 2018 Çarşamba | Haber

HDP eski Eşbaşkanı Serpil Kemalbay, evi basıldıktan sonra ifade vermek için gittiği Ankara Adliyesi önünde gözaltına alındı. Efrîn’le sınırı bulunan Hatay güne polis operasyonuyla uyandı. "Efrîn savaşına hayır" diyen siyasetçiler, sendikacılar ve insan hakları örgütü temsilcilerinin de aralarında olduğu 27 kişi gözaltına alındı. Balıkesir'de aynı gerekçeyle gözaltına alınanların sayısı 17. Malatya’da HDP ve DBP binaları basıldı, eşbaşkanlar dahil 10’dan fazla gözaltı var. Antep’te ise en az 7 kişi gözaltına alındı.

HDP’nin 10 Şubat’ta yapılan kongresinde Eşbaşkanlık görevini devredip, PM Üyesi seçilen Serpil Kemalbay, hakkındaki yakalama kararı doğrultusunda ifade vermek üzere gittiği Ankara Adliyesi gözaltına alındı. TEM ekipleri, adliye binasına girmek üzereyken önünü kestikleri Kemalbay’ı gözaltına aldı. Hakkında çıkarılan yakalama kararı konusunda doğrudan savcılığa ifade vermek isteyen Kemalbay, Ankara TEM Şube binasına götürüldü. 

 HDP kongresi öncesinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında aralarında Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun da bulunduğu 7 isim gözaltına alınmış, Kemalbay'ın da aralarında bulunduğu 17 isim hakkında ise yakalama kararı verilmişti. Bu kapsamda Kemalbay’ın, İstanbul Esenyurt’taki evinde de dün sabah saatlerinde polisler tarafından kapı kırılarak arama yapıldı.


Efrîn’in komşusunda baskınlar

Efrîn’e yönelik saldırıların en yoğun hissedildiği Hatay’da sabah saatlerinde çok sayıda eve baskın yapıldı. HDP eşbaşkanlarının da aralarında bulunduğu 27 kişi gözaltına alındı. Antakya, Defne ve Samandağ ilçelerinde yapılan baskınlarda evler didik didik aranırken, çok eşyaya da el konuldu. Gözaltına alınanlar Hatay İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltı gerekçesinin Efrîn işgaline karşı yapılan açıklamalar. 

Gözaltına alınanların içinde yer aldığı Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri, Efrîn’i işgal girişimine karşı 22 Ocak'ta açıklama yapmıştı. "Efrîn savaşına hayır" diyen Emek ve Demokrasi Güçleri'nin açıklamasında şu ifadeler yer almıştı: "Hatay'da yaşayan insan hakları savunucuları, sivil toplum ve emek örgütleri olarak siyasi iktidarın itidalli davranmasını istiyoruz. Bunun yanında ana akım medyanın savaş çığırtkanlığından vazgeçmesini istiyor, savaşı kışkırtıcı dilini kınıyoruz. Medyayı savaş politikalarına karşı barıştan huzurdan ve kardeşlikten yana olanların sesine kulak vermeye davet ediyoruz. Kısacası siyasal iktidar, askeri operasyonları durdurmalı. Savaş politikasına son vermelidir. Türkiye içerde ve dışarıda barışçıl politikalar geliştirmeli ve bir an önce barışın tesisi için çaba göstermelidir." 

 Hatay Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Arkadaşlarının savaşa karşı çıktıkları için gözaltına alındığını belirten HDP Hatay İl Örgütü yöneticisi Mahir Gülbul, "Darbe girişimini bahane ederek OHAL ve KHK ile toplumsal muhalefeti baskılayıp, savaşa karşı çıkan herkesi gözaltına alan hükümet ve ortakları şunu bilmelidir ki; Hatay halkı savaştan bıkmıştır. Savaş koşulları içinde yaşamaya alışmayacağız. Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın" dedi.

 

İşte bazı isimler

Gözaltında olanların bazılarının isimleri ise şöyle: HDP Hatay İl Eşbaşkanları Sultan Başaran ve Kerem Nalbant, HDP Samandağ İlçe Eşbaşkanı Adnan Eryılmaz, HDP Defne İlçe Eşbaşkanı Mithat Miroğlu, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Hatay İl Eşbaşkanı Hülya Kavuk, İHD Hatay Şube Başkanı Mithat Can, DİSK Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, HDP yöneticileri Dilek Daplan ve Seher Cevheroğlu, Avukat Çetin Sakallı, Eğitim-Sen üyesi  SYKP üyeleri İzzet Koldan ve Gülşen Yılmaz, AKA-Der üyesi Mehmet Ali Ceylan, BES üyesi Deniz Polat, Eğitim-Sen üyeleri Nidal Çay, Gülizar Işık Çay ve Servet Üstün Akbaba ve HDP üyesi Salman Altınöz.

 İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi üyeleri de yaptığı yazılı açıklama ile gözaltılara tepki gösterdi.


İskenderun’da 5 tutuklama

Hatay'ın İskenderun ilçesinde önceki gün yapılan baskınlarda gözaltına alınan 5 kişi dün İskenderun Adliyesi'ne edildi. Savcılıkça ifadeleri alınan M.G., R.G., A.G., A.Y. ve Ş.D. sosyal medya paylaşımları üzerinden "Örgüt propagandası yaptıkları" iddiasıyla tutuklanma talebiyle sorgu hakimliğine sevk edildi. Mahkeme, 5 kişiyi aynı gerekçeyle tutukladı. 


Balıkesir'de 17 kişi

Balıkesir'de merkez ile Edremit ve Ayvalık ilçelerinde Efrîn’i işgal girişimini sosyal medya paylaşımları üzerinden protesto eden ve barış talep edenlere yönelik ev baskınları yapıldı. Aralarında Eğitim Sen, Emek Partisi (EMEP) ve Özgürlük Dayanışma Partisi (ÖDP) üye ve yöneticilerinin de olduğu 17 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan bazılarının isimleri şöyle: Eğim Sen Edremit Yürütme Kurulu üyesi Kemal Yadırgı, Eğitim Sen Balıkesir Şube Mali Sekreteri İbrahim Coşkun, EMEP üyeleri İbrahim Gümüştaş, Mehmet Tank, Fatma Gün, Erdinç Kırova, Süleyman Demirözer, Kamil Yadırgı ve ÖDP Ayvalık İlçe Örgütü Başkanı Kemal Gözüyaşlı, HDP Bandırma İlçe Örgütü yöneticisi Ercan Delikaya ile Edremit İlçe Örgütü yöneticisi Sevdin Kul ve Cihat Adıgüzel. 


Malatya'da binalara baskın

Malatya'da aynı binada bulunan HDP ve DBP il örgütü eşbaşkanlıklarına dün sabah saatlerinde baskın yapıldı.  Saat 07.00’den 14.00’e kadar süren aramada çok sayıda dergi, gazete ve evraka el konuldu. Kapısı kilitli odaları çilingirle açan polis, buradaki evrakları çuvallara doldurarak parti binalarından ayrıldı. İl merkezinde de gözaltılar sürüyor. Dün saat 14.00 itibariyle gözaltına alınanlar şunlar: HDP İl Eşbaşkanı Perihan Yücekaya, DBP İl Eşbaşkanı Mahmut Bilgiç, HDP Battalgazi eski Eşbaşkanı Abuzer Adıyaman, Halise Kızıl, Sibel Yaylagül, Bülent Karataş, Ali Doğan, Kamil Şahin, Hasan Kaya ve İHD yöneticisi Hasan Şahin. 


Antep’te 7 gözaltı

Antep'in merkez Şahinbey ilçesi Karayılan, Beydilli ve Akdere mahallelerinde çok sayıda eve baskın düzenlendi. Özgürlükçü Demokrasi gazetesi çalışanı Mehmet Uğurlu, Ömer Kazak, Sefik Sondu, Seyit Rıza Demir ve Azad İder gözaltına alındı. Nizip ilçesinde ise Serhat Bayer ve Talip Kılıç gözaltına alındı. 

 

İş cinayetini protestoya gözaltı

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi Eğitim Fakültesi inşaatında Ali Çalışkan adlı işçinin düşerek yaşamını yitirmesini protesto etmek amacıyla açıklama yapmak isteyen 14 üniversite öğrencisi darp edilerek gözaltına alındı.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) öğrencileri, Umuttepe Yerleşkesi Eğitim Fakültesi inşaatından düşerek yaşamını yitiren Ali Çalışkan adlı işçiyi anmak ve iş cinayetini protesto etmek amacıyla İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi önünde bir araya gelerek Eğitim Fakültesi önüne yürümek istedi. "Kaza değil cinayet taşerona hayır" pankartı taşıyan öğrenciler, polis saldırısına maruz kaldı. Bunun üzerine polis 14 öğrenciyi darp ederek gözaltına aldı. 

İsimleri öğrenilen gözaltındaki öğrenciler şöyle: İfakat İspir, Ulaş Aşkın, Şükran Arzu Gönüleri, Mahir Çelme, Önder Cihan Saklanmaz, Diren Göymen, Gencay Bulut Çağıl, Çağan Adıgüzel, Kübra Su Sezgin, Gök Ege Erdoğan, Seçil Erucu ve Betül Okuyan.Gözaltılar delil için uzatılıyor

HDP kongresi öncesi İstanbul'da gözaltına alınanlar, bir hafta daha tutulacak. Avukat Eylem Kayaoğlu, "Ellerinde delil, yok, gözaltı süresini uzatarak delil üretmeye çalışıyorlar" dedi.

HDP 3. Olağanüstü Kongresi öncesi İstanbul’da yapılan ev baskınlarında HDP parti Meclisi (PM) üyeleri ve il yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 30 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltı süreleri, 7 gün daha uzatıldı. 6 Şubat’tan bu yana İstanbul Emniyet Terörle Mücadele Şubesi’nin (TEM) nezarethanelerinde tutulan HDP’lileri ziyaret eden HDP İstanbul İl Hukuk Komisyonu ve Özgürlükçü Hukukçular Platformu üyelerinden Avukat Eylem Arzu Kayaoğlu, ANF’ye bilgi verdi. 

Kayaoğlu, toplam 30 kişinin gözaltında olduğunu ve morallerinin iyi olduğunu söyledi. Normalde 13 Şubat’ta savcılığa çıkartılması gereken siyasetçilerin gözaltı sürelerinin 12 Şubat itibariyle 7 gün daha uzatıldığını aktaran Kayaoğlu, bu keyfi uzatmanın özelikle HDP PM üyesi ve 78’liler Girişimi Türkiye Sözcüsü Celalettin Can gibi sağlık sorunları olanlar açısından endişe verici olduğunu vurguladı. Celalettin Can’ın birkaç sene önce açık kalp ameliyatı geçirdiğini ve sürekli ilaç kullanmak zorunda olduğunu anımsatan Kayaoğlu, Can’ın havasız, kapalı ve hijyenik olmayan koşullarda tutulmasının tehlikeli olduğunun altını çizdi. Kayaoğlu, Can’ın işlemlerinin daha erken yapılması için İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na talepte bulunduklarını, ancak henüz bir cevap alamadıklarını belirtti. 


Gözaltı da bir cezalandırma

Kayaoğlu, gözaltına alınma gerekçesi olarak 2016’da açılmış bir soruşturmaya işaret edilse de dosyada gizlilik kararı olduğu için müvekkillerinin neyle suçlandıklarını öğrenemediklerini ifade etti. Şu anda gözaltında tutulan tüm HDP’lilerin, 3. Olağanüstü Kongre için aktif bir şekilde çalışan kişilerden oluştuğuna dikkat çeken Kayaoğlu, bu durumun gözaltıların kongreye yönelik olabileceği düşüncesini güçlendirdiğini ifade etti. Bu gözaltıların HDP’ye yönelik eziyet politikasının bir parçası olduğunu vurgulayan Kayaoğlu, şöyle devam etti: "24 saatte hakim karşısına çıkartılması gereken insanların 7 gündür ifadesi bile alınmıyor ama OHAL gerekçe gösterilerek 14 gün boyunca keyfi bir biçimde gün yüzü görmeyen nezarethanelerde tutuluyorlar. Bu hem insan haklarına hem de Türk Ceza Muhakemesi Usulü’ne aykırı bir husus. Bu başlı başına bir cezalandırma."


Delil yok, üretiyorlar

Bu durumun aynı zamanda Emniyet birimlerinin delilleri gözaltı sonrası topladığının da bir göstergesi olduğuna işaret eden Kayaoğlu, "Polislerle görüştüğümüzde, henüz soruları dahi hazırlamadıklarını açıkladılar. Genelde de hep öyle oluyor. Ellerinde delil yoksa gözaltı süreçlerini uzatarak, el koydukları bilgisayar ve telefonlarından delil üretmeye çalışıyorlar" diye konuştu. 


644

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA