Bir dakikada 50 film

1 cep telefonu, 1 dakika, 1 film ilkesi üzerine kurulu Mobil Film Festivali, bu yıl erkek şiddeti, göç, savaş ve sosyal medyayı işliyor. Festivale 22 ülkeden 50 film katılıyor.

14 Şubat 2018 Çarşamba | Kültür-Sanat

1 cep telefonu, 1 dakika, 1 film ilkesi üzerine kurulu Mobil Film Festivali, bu yıl erkek şiddeti, göç, savaş ve sosyal medyayı işliyor. Festivale 22 ülkeden 50 film katılıyor.

Bir cep telefonu, bir dakika, bir film ilkesinden yola çıkan Mobile Film Festivali’nin seçkisi, erkek şiddeti, göç, savaş, sosyal medya gibi birçok farklı toplumsal temayı işliyor.

Genç yönetmenler için birçok ödül ve fırsat sağlayan Mobile Film Festivali’nin resmi seçkisi açıklandı.

22 ülkeden 50 film barındıran bu seçkide, Yeni Zelanda’dan Hindistan’a, İran’dan Tunus’a, İtalya’dan Amerika’ya birçok farklı ülkeden katılan yönetmenin kısa filmi var. Seçkide Türkiye’den katılan iki film bulunuyor. Çağlar İçer’in “Breath” ve Ümit Öğ’ün “Asla Pes Etme” filmleri Büyük Uluslararası Ödül için yarışanlar arasında.

Bianet’ten Deniz İnceoğlu’nun haberine göre “Bir dakikada ne anlatabilirsin” sorusundan yola çıkarak yapılan filmler, çok kısa sürede etkili bir hikaye anlatımında senaryo ve kurgunun önemini öne çıkarıyor.


Suya düşen oyuncak

Seçkide öne çıkan filmlerden bir diğeri de, Vinamra Pancharia’nın “Unsung Hero” isimli kısa filmi. Mumbai’de çekilen filmde oyuncağını suya düşüren küçük bir çocuğun onu alma çabasını ve gizli kahramanının yardımına yetişmesini görüyoruz. 


Polisten kaçarken

Türkiye’den katılan yönetmen Çağlar İçer’in “Breath” isimli aksiyon filmi, bir adamın polislerden kaçarken bir balığın hayatını kurtarmaya çalışma çabasını anlatıyor. 


Asla Pes Etme

Sosyal medyanın insanlar üzerine etkisinden yola çıkarak yaptığı “Asla Pes Etme” filmiyle festivale katılan Ümit Öğ ise filmini tamamen kendi imkanlarıyla, tek başına, sabit görüntüler aracılığıyla çektiğini belirtiyor. 

Mobile Film Festival 2018 Resmi Seçkisine festivalin Youtube kanalından ya da internet sitesinden ulaşılabilir.  


KÜLTÜR SERVİSİ
Break dans tutkusuTunuslu yönetmen Haithem Sakouhi’nin “Zulu Rema” isimli filmi bacaklarını kazada kaybetmiş bir gencin break dans tutkusunu işliyor örneğin. Güzel montaj çalışması ve son derece profesyonelce çekilmiş kaliteli planlarının yanı sıra, gerçek bir hikayeyi konu alan film son derece etkileyici.226

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA