‘Türkiye unutmuştur!’

Siyasi suçlardan cezaevi yatan Kürt genci için Alman mahkemesi sınır dışı kararı verdi ve şu gerekçeye sığındı:

14 Şubat 2018 Çarşamba | Toplum-Yaşam

ÖZCAN BOZOĞLU / STUTTGART


Almanya’nın Göppingen kentinde yaşayan Süleyman Aydın isimli Kürt genci ‘Almanya’da Türk devletine karşı suç işlediği’ gerekçesiyle 7 yıl cezaevinde yatmasına rağmen Türkiye’ye teslim edilmek isteniyor. Karlsruhe Yüksek Mahkemesi’nin sınır dışı etmek için sığındığı gerekçe ise “Türk devleti şimdi unutmuştur” şeklinde! 

11 yaşında ailesiyle birlikte Almanya’ya gelen 30 yaşındaki Süleyman Aydın, siyasi suçlardan cezaevinde yattığı halde oturumu iptal ettirilerek Türkiye’ye teslim edilmek isteniyor.  Aydın’ın Avukatı Cristoph Käss, Aydın’ı Türkiye’de bekleyen tehlikeler konusunda yaptıkları savunmanın Karlsruhe Yüksek Mahkemesi tarafından; “Bu olaylar 10 yıl önce olmuş. Türk devleti bunu unutmuştur. Türkiye’ye gitmesinde bir sakınca yoktur” cevabı verildiğini söyledi. 

Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Bahwarê köyünden ailesi ile birlikte 1999 yılında Almanya’ya gelen Süleyman Aydın, değişik dönemlerde toplam 7 yıl Steinheimm, Ulm, Heimsheim cezaevlerinde yattı. 


Türk Irkçı gruplarıyla kavga

Göppingen’de yaşayan Kürt genci Aydın, 2004 yılında Türk devletinin Kürdistan’a saldırılarını protesto etmek için, 4 arkadaşıyla birlikte “Türk kurumlarına karşı kundaklama eylemi” yaptığı iddiasıyla tutuklandı ve 4 yıl cezaevinde kaldı. 

Yine 2014 yılında bir boks maçında Stuttgart çevresinde örgütlenen ve Türk faşist gruplarından oluşan Bleck Jakets isimli grupla yaşanan kavgada tekrar tutuklandı ve 1 yıl 10 ay cezaevinde kaldı.  


Cezaevinde meslek öğrendi ama çalışamıyor

2007-2014 yaşanan olaylardan ötürü cezaevinde kalan Aydın, inşaat işi, boya ve sıvacılık mesleğini öğrendi. Ancak cezaevinde yatması gerekçe gösterilerek oturumunun yanı sıra, çalışma müsaadesi, sağlık sigortası elinden alınan Süleyman Aydın, gördüğü psikolojik tedavinin masrafını da kendisi ödemek zorunda kaldı. Ücretlerin ödenmemesinden ötürü tedavisine peryodik olarak gidemiyor. Mahkemenin talebi üzerine psikolojik tedaviye başlayan Aydın, kendi imkanlarıyla sürdürmeye çalıştığı terapilerin düzenli olmamasından dolayı gereken randımanı alamadığını dile getirdi. 

Oturumu alındıktan sona kendisine verilen üç aylık geçici oturumdan dolayı hiçbir firmanın iş vermediğini söyleyen Aydın, kısa bir süre önce babasını kaybettiğini, sınır dışı tehdidi ve işsizlikten ötürü ailesine bakmak bir yana onlara yük olduğunu söyledi.  


‘Türk devleti unutmuştur!’  

Almanya’da cezaevinde yattığı suçlamaların siyasi olduğunu ve buna rağmen mahkemenin Süleyman Aydın’ın Türkiye’ye iade etmekte kararlı olduğu belirtildi. Türkiye’deki insan hakları ihlallerini hatırlatan Aydın’ın avukatı Cristoph Käss, Karlsruhe Yüksek Mahkemesi’ne müvekkilinin Türkiye’ye iade edilmesi ile ortaya çıkacak mağduriyetlere dikkat çekilen bir savunma sunduklarını ancak mahkemenin bunu dikkate almadığını söyledi. Avukat Käss, yaptıkları savunmaya Karlsruhe Yüksek Mahkemesi’nin; “Bu olaylar on yıl önce olmuş. Türk devleti bunu unutmuştur. Müvekkilinizin Türkiye’ye gitmesinde bir sakınca yoktur“ cevabını aldıklarını söyledi.  


9322

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA