Fikirleriyle hayranlık uyandırdı

“Onun metodu Marksist bir antropolog metodudur. Fakat aynı zamanda kendisi bilgeliği, antik metinler ve tarihle olan aşinalığı, bununla beraber etimolojik ve dilbilimsel antropolojisi ile de sivrilmektedir.”

14 Şubat 2018 Çarşamba | PolitikART

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 15 Şubat 1999’da gerçekleşen uluslararası komplo ardından esir alınarak konulduğu tek kişilik İmralı cezaevinde kaldığı 19 yıllık sürecin her anını insanlığa, bilime ve barışa adadı. Kürt sorununun ancak demokratik ve barışçıl yollarla çözümlenebileceğine inanan Öcalan, bunun nasıl olabileceğine dair düşüncelerini ise sadece Kürt halkına değil, tüm insanlığa sundu. Kapitalist moderniteye karşı, toplumu esas alan demokratik modernitenin hangi esaslar üzerinde inşa edilebileceğini tarihi, sosyolojik ve bilimsel değerlendirmeleriyle detaylı olarak ortaya koydu. İmralı cezaevinin sınırlı koşullarında yazdığı savunmalarında dile getirdiği fikirleri, dünyadaki çok sayıda aydın ve bilim insanı tarafından da takdir gördü, hayranlık uyandırdı. Öcalan’ın kitaplarına atfen dile getirilen görüşlerden bazıları şöyle: “Biz Abdullah Öcalan’dan siyasetname yazmasını beklerdik. Onun yerine, kaleme aldığı antik Yakın Doğu’nun devasa tarihi bize görkemli bir vizyon sunmakta. Onun çok bilgili ve son derece orijinal sentezinin akademik alanların ötesine geçebilme gibi bir ek avantajı da vardır. Bu Mezopotamya’nın ilk gerçek post kolonyal (sömürgecilik sonrası) tarihidir. Tartışmalı ve entelektüel açıdan uyarıcı bir çalışma.“ 

Randall H. McGuire, Antropoloji Profösörü, Binghampton University, New York 


“Onun metodu Marksist bir antropolog metodudur. Fakat aynı zamanda kendisi bilgeliği, antik metinler ve tarihle olan aşinalığı, bununla beraber etimolojik ve dilbilimsel antropolojisi ile de sivrilmektedir. Kitap çok aydınlatıcı ve ferasetlidir.” 

Ghada Talhami, D.K. Pearsons Siyaset Profesörü, Lake Forest College, Illinois


„Yol Haritası, Türkiye’deki Kürt sorununa bir çözüm sunuyor. Ancak, tartıştığı jeo-tarihsel sorulardan çok daha genel ve yaygın yaşanan konuları gündeme getiriyor.” 

Prof. Immanuel Wallerstein, Sosyolog, tarih bilimi insanı ve dünya-sistemi analisti.„Yol Haritası muazzam, düşünceli, açık ve ikna edicidir.” 

Prof. Hassan Hanafi, Felsefe Bölümü, Kahire Üniversitesi


„Öcalan zamanımızın Gramsci’sidir.” 

Prof. Tamir Bar-On, Monterrez Teknoloji Enstitüsü, Queretaro, Meksika


„Eğer biz insanlar antik Sümer, Yunan ve Roma’da belirlenmiş ve sömürü, zulüm ve bitmez tükenmez savaşlara dayanan iktidar yapılanmalarının ötesine ilerleyeceksek, Kürt demokrasi hareketinden ve onun ilham kaynağı olan Öcalan’ın yazılarından öğrenilmesi gereken çok şey var.“ 

Dr. Felix Padel, Antropolog


“Kitapları şaşırtıcı derecede geniş entelektüelizmini ve siyasi bir çözüme olan bağlılığını ortaya koyuyor.” 

Prof. Michael M. Gunter, Siyasal Bilimler “Kitabın yazıldığı koşullar göz önünde bulundurulduğunda bu eserin oldukça etkileyici olduğunu söyleyebilirim. Abdullah Öcalan onu zindana koyanlar tarafından izin verilen son derece sınırlı kaynaklara rağmen Francis Fukuyama ya da Jared Diamond gibi yazarların dünyanın en iyi araştırma kütüphanelerine erişimi olanlarından daha iyi yazmıştır.” 

Prof. David Graeber, Antropolog, LSE  


“Zihnimizi kontrol edenler bizi yönetenlerdir. Bizi yönetenler neyi bildiğimizi, nasıl bildiğimizi ve ne kadar bileceğimizi kontrol eder. Öcalan’ın bu metindeki kaygısı, bizi kapitalizmin yıkıcı gücüne -hatta gönüllü olarak- köle yapan ‘zihniyet’dir. Bu ‘zihniyet’ bizi toplumun yıkımında suç ortağı yapar. O, sosyal yaşamı düşünmelerimizin merkezine getirebilecek ‘zihniyet yapılarını’ yeniden kurmanın yollarını bulmanın üzerinde durmaktadır.” 

Dr. Radha D’Souza, Westminister Üniversitesi


“Ben Abdullah Öcalan’ın uğradığı derin adaletsizliğin farkındayım. Lütfen ona olan hayranlığımı ve dayanışma duygularımı yollayın.” 

Prof. Judith Butler


“Lütfen Öcalan’a en iyi dileklerimi iletin. Umudum odur ki; Kürt halkı bir gün ihtişamlarının yeniden gelişmesine imkan verecek özgür, rasyonel bir toplum kurabilecektir. Sayın Öcalan’ın liderlik etme yeteneklerinin onlara rehberlik etmesinden ötürü şanslılar.” 

Murray Bookchin, 9 Mayıs 2004 tarihli mektubundan.


“Her nedense Öcalan’ın bir Türk cezaevinde kilitli olması uygun bir şey gibi geliyor. Tabii ki ben onu özgür görmek isterim, fakat İsa, ya da anarşist şehitler, ya da herhangi fakirlerin diğer şampiyonları gibi onun da, çıldırmış ve kötü bir dünya tarafından zulme uğramasının mantıklı olduğunu hissediyorum. Şayet zindanda değil de, başka nerede birinci sınıf bir dahiyi bulmayı umardınız…?

Ben ‘dahi’ kelimesini kolayca kullanmıyorum. Öcalan günümüzün üzücü dünyasında mevcut devrimlerin mevcut liderleri arasında hem sol hem de sağın ideolojik tuzaklarından çıkışın yolunu -salt entelektüel ve teorik değil (ki kesinlikle bunları yapar) aynı zamanda pratik olarak da- sunan neredeyse tek kişidir. Yalnız kaldığı kayalıktan silahlı ve öz örgütlülüğü olan çok geniş bir halkın, baskı karşısında direnişi, gerçekten otoriter olmayan siyasal stratejisini ve aynı zamanda insan toplumunun özgürlüğünü benimsemelerinde ilham kaynağı olmuştur.” 

Peter Lamborn Wilson-Hakim Bey takma adıyla tanınan Amerikalı anarşist yazar


273

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA