Yalan bombardımanına da QSD yanıtı

Efrîn’i işgal girişimini sürdüren Türk ordusu, '3 saatte Afrin' deyip 25 gündür sınır köylerini aşamayınca Türkiye toplumunu hayali bilançolarla kandırıyor. "Efrîn'i 3 saatte alacağız" diyen işgalci Türk devletinin 862 asker ve çetesi öldürüldü. QSD; 2 helikopter ve 1 SİHA ile aralarında tank ve panzerin de bulunduğu 51 askeri aracı imha etti.

13 Şubat 2018 Salı | Haber

Diktatör Erdoğan reisliğindeki AKP-MHP-Ergenekon koalisyonunun yönettiği Türk devletinin, konvansiyonel silahlar eşliğindeki ordusu ve bünyesine aldığı ÖSO etiketi altındaki DAİŞ ile El Kaide kalıntısı çeteleri saldığı Efrîn'deki direniş, 25 gündür devam ediyor. Türk ordusu dün de ilçe ve köyleri bombaladı ama yine de girebildiği sınır köylerini aşamadı. Kayıpların artması, helikopterlerin düşürülmesi, tankları ve zırhlı araçların patlatılmasının ardından dün de SİHA’sı düşürülen Türk ordusu, dün geniş bir açıklamayla başarılı olduğunu anlatmaya çalıştı. QSD hemen günlük ve haftalık olduğu gibi 23 günlük bir bilançoyla yalanlarını teşhir etti.

  Türk Genelkurmayı tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, bütün dünya görüntüleri izlemiyormuş gibi sivil yerleşim yerlerinin, tarihin mekanların ve sivillerin hedeflenmediği ileri sürüldü, gayri meşru işgal girişimi aklanmaya çalışıldı. Açıklamada, 20 Şubat’ta başlatılan işgal girişimine ilişkin bilanço da paylaşıldı. Türk Genelkurmayı’na göre 31 Türk askeri öldürüldü, 143’ü de yaralandı. Genelkurmay, en az bin 369 QSD savaşçısını da öldürdüklerini öne sürdü.


QSD yalanlarını teşhir etti

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Basın Merkezi, işgalci Türk devleti ve bağlı terör gruplarının işgal girişimindeki 23 günlük savaş bilançosunu açıkladı. QSD Basın Merkezi’nin paylaştığı detaylar şöyle:


Sivil şehitler

* Türk işgal ordusu, sivil yerleşim alanlarını savaş uçakları, helikopter, tank ve toplarla hedef aldı. Yapılan saldırılar sonucu çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlı yurttaş olmak üzere 180 sivil şehit düştü. Şehit sivillerin isimleri Efrîn’deki hastanelerde tutuluyor.


Yaralı siviller

* Şu ana kadar devam eden saldırılarda aralarında çocuk ve kadınların da olduğu 413 sivil yaralandı. Yaralı yurttaşların isimleri de Efrîn’deki hastanelerdedir.


Şehit savaşçılar

* İşgalci saldırganlara karşı sergilenen kahramanca direnişlerde 98 savaşçı şehit düştü. Savaşçılar düzenlenen resmi törenlerle defnediliyor.


Düşman ölüleri

* Güçlerimizin operasyonlarında 862 Türk askeri ve teröristi öldürüldü. Bu veri, kesin bir şekilde tespit edilen cenazelere göre toplandı.


Hava saldırıları

* İşgalci Türk devleti sivil yerleşim alanlarına yönelik 668 hava saldırısında bulundu. Bombardımanlar sonucu kent merkezlerinin altyapıları, içme suyu merkezleri, okul, hayvan çiftlikleri, baraj, tarihi mekanlar, ibadethaneler hedef alındı.


Helikopter saldırıları

* Düşman güçleri bölgeye yönelik 16 helikopter saldırısı gerçekleştirdi; tamamı sivil yerleşim alanlarına yönelik oldu.


Top atışları

* İşgalci Türk devleti ve bağlı terör grupları 2 bin 645 defa bölgeye yönelik top atışı yaptı.


Göğüs göğüse çatışmalar

* Güçlerimiz kesin sonuçları alınan 409 göğüs göğüse çatışmaya girdi. Güçlerimizin girdiği 108 göğüs göğüse çatışmanın sonuçları ise elde edilemedi.


Düşürülen helikopter

* Güçlerimiz saldırıların başladığı günden bu yana biri Atak diğeri Skorsky olmak üzere iki helikopter düşürdü. Her iki helikopterde aralarında komutanların da olduğu 11 Türk askeri öldürüldü.


Düşürülen SİHA

* Güçlerimizi bir Bayraktar marka Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ve bir keşif dronesi düşürdü.

(YPG Basın Merkezi, Bayraktar marka SİHA’ya ait görüntüleri yayınladı. "Bayraktar" adlı SİHA Erdoğan’ın damadı tarafından üretiliyor. Bayraktar’ın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Özdemir Bayraktar’ın oğlu Selçuk ile Erdoğan’ın kızı Sümeyye, 2016’da evlenmişti.)


İmha edilen tank ve panzerler

* Güçlerimiz tank, panzer ve askeri araçtan oluşan 51 savaş aracını imha etti; 15 savaş aracını da darbeledi. ANHA/EFRÎNEzaz’daki üsü vuruldu

QSD savaşçılarının Ezaz’daki işgalci güçlere düzenlediği eylemde 4 tank imha edildi, 5 asker öldürüldü.

QSD savaşçıları, Ezaz’da işgalci Türk ordusu ve çetelerine ağır darbe vurdu. İşgalci güçlere yönelik düzenlenen eylemde 4 tankın imha edildiği ve 5 askerin öldürüldüğü öğrenildi. Ayrıca bir cephane deposu tamamen imha edildi.2171

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA