İşgal kabul edilemez harekete geçilmeli

Türk devletinin Efrîn’e dönük saldırılarını işgal olarak tanımlayan İsviçre Federal Milletvekili Denis de la Reussille, uluslararası güçleri Türk devletine karşı harekete geçmeye çağırdı.

13 Şubat 2018 Salı | Dünya

Türk devletinin Efrîn’e dönük saldırılarını işgal olarak tanımlayan İsviçre Federal Milletvekili Denis de la Reussille, uluslararası güçleri Türk devletine karşı harekete geçmeye çağırdı. 

ANF’den Serkan Demirel’e konuşan İsviçre İşçi Partisi Milletvekili Reussille, Türk devletinin işgal girişimi karşısında sessiz kalan Avrupa ve İsviçre’nin tutumlarının ise kabul edilmez olduğunu belirtti. 

Reussille, “Türk devletinin başka bir ülkenin toprağına girmesi ve bölgede demokrasiyi savunan Kürtlere saldırması bir skandaldır. Bu durumun hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Bugün saldırı altında olan Kürt güçleri sayesinde bölgedeki DAİŞ’in varlığı ortadan kaldırılarak, insanlar özgürleştirildi. Avrupa, Kürtlerin DAİŞ’e karşı savaşan en önemli güç olduğunu çok çabuk unuttu. Türk devletinin saldırılarına karşı İsviçre ve Avrupa’nın sessiz kalması kabul edilemez” dedi. 


Uluslararası yasaları yok sayıyor

Türk devletinin sadece Efrîn’e saldırmadan önce de uluslararası yasaları yok saydığını dile getiren Reussille, Türkiye’nin DAİŞ ve benzeri çeteleri destekleyerek aslında suç işlediğinin altını çizdi.  “Bölgenin en demokratik sistemine sahip Kürtlerin değil de Erdoğan diktatörlüğünün yanında olmak büyük bir çelişkidir” diyen Reussille, AKP yönetimindeki Türk devletinin Rojava’daki Kürt güçlerini ‘terörist’ olarak lanse etmesinin ise gülünç olduğunu vurguladı.  Federal Vekil son olarak “Ne yazık ki, Kürtlerin bu talepleri uluslararası destek görmüyor. Normalde bölgenin en demokratik sistemine sahip Kürtlere destek olmak bizler için bir görev olmalıdır. Türk devletinin saldırılarına karşı harekete geçilmelidir” dedi.


 BERN


142

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA