İşgal girişimi Çöktürme’nin parçası

Efrîn’i işgal girişiminin 'Çöktürme Planı’nın dış parçası olduğunu söyleyen HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, İttihat Terakkici zihniyetin mutabakat halinde olduğunu söyledi.

13 Şubat 2018 Salı | Haber

AKP’nin Kürtlere tahammülsüzlüğünü bir kez daha gösterdiğini belirten HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, CHP için de “Muhalefette gibi görünmüştür fakat devletin derin mutabakatının içerisinde bir parçadır” dedi. 

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, hakkında gözaltı kararı çıkarılmadan önce Türkiye'nin Efrîn’i işgal girişimini Mezopotamya Ajansı'na (MA) değerlendirdi. Rojava Devrimi’nin Türk devletinin derin dehlizlerinde korku oluşturduğunu, Kürtlerin olası statüsüne tahammülsüzlük gösterildiğini belirten Koçyiğit, şunları söyledi: "100 yıllık Cumhuriyet tarihinin İttihat Terakkici zihniyeti, mutlaka bir şey yapılması gerektiği yönünde mutabakata varmıştır. Bu mutabakat 'Çöktürme Harekat Planı’nın Türkiye dışındaki kısmı olarak görülmelidir. Çöktürme Harekat Planı’nın içerideki kısmı; vekillerin tutuklanması, kentlerin yıkılması, belediyelere kayyumların atanması ve askeri imha operasyonlarını kapsarken, sırayı Kürdistan'ın diğer parçalarına da getirdiler. Öncelikle PYD'yi 'terör örgütü' niteliğinde tarif ederek Rojava'daki direnişi, oluşumu gayrı meşru gösterme çabasına girdiler. En sonunda Efrîn üzerinden, 'Güvenliğimizi tehdit ediyor' argümanı ile bir işgal girişimi başlattılar." 


CHP de mutabakatın parçası

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Efrîn saldırısında AKP-MHP ittifakının yanında olmasına şaşırmadıklarını kaydeden Koçyiğit, "Son iki yıldaki tutum ve tavırlarına baktığımızda iktidara koltuk değneği olduğunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunu bazen Efrîn saldırısındaki gibi açık bir şekilde yapmıştır. Bazen de 7 Haziran'da iktidarla anlaşıp seçimlerin tekrarlanmasında etkili olduğu gibi üstü örtülü bir şekilde yapmıştır. CHP muhalefette gibi görünmüştür fakat devletin derin mutabakatının içerisindedir, bir parçadır. Ne bölge belediyelerine kayyum atandığında, ne illerin bombalanmasında ne de sivil insanların katledilmesine karşı CHP'den ses duymadık. O yüzden bugünkü Efrîn tutumları da bizi şaşırtmıyor. Elbette CHP tabanının bütünü Efrîn saldırısını onaylamıyor" diye konuştu. 

 

Kürtler yüz yılın yıldızıdır

 Uluslararası güçler ile bölgedeki sömürgeci devletlerin Kürtlerin kurmak istedikleri sistemle sorunları olduğunu kaydeden Koçyiğit, ayrıca ABD'nin, İran'a karşı bir askeri güç olarak ikame etme çabasından dolayı Kürtleri kendi çizgisine getirip biat ettirme; olmazsa terbiye etme politikaları devreye soktuğunu savundu. Bütün bu uluslararası akıl, ilişki ve çelişki diyalektiğinin içerisinde de Kürtlerin kendi öz güçleri, meşru, doğru ve haklı mücadeleleriyle yüz yılın yıldızı olduğunu vurgulayan Koçyiğit, "Biz inanıyoruz ki; Efrîn direnişi de bu anlamda tarihi bir yere oturacaktır. Yaşam adına bir direniştir" dedi. 


MA/ANKARA


499

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA