Xızır Efrîn’de darda olanların yanındadır

Aleviler için kutsal sayılan Xızır Ayı vesilesiyle Bielefeld Alevi Dergahı‘nda dualar tüm mazlumlar ve zorda kalanlar için yapıldı.

13 Şubat 2018 Salı | Toplum-Yaşam

MURAT MANG/BIELEFELD

Aleviler için kutsal sayılan Xızır Ayı vesilesiyle Bielefeld Alevi Dergahı‘nda dualar tüm mazlumlar ve zorda kalanlar için yapıldı. Pir Rıza Yağmur, yaptığı konuşmada, Xızır’ın Efrîn’de darda olanların yanında olduğunu söyledi. 

 Alevi inancında önemli bir yeri olan Xızır Ayı vesilesi ile Bielefeld Alevi Dergahın’da 11 şubat günü Dergah binasında Xızır Cem’i yapıldı. FEDA Pirler Kurulu Başkanı Pir Rıza Yağmur, Cem’e mekanda hazır bulunan canlardan rızalık isteyerek başladı. Ardından ikrar alan Pir Rıza, 12 hizmetçiyi divana çağırdı. Daha sonra salonda bulunan yaşlı bir anneyi divanda yanına oturtarak bağlama eşliğinde deyişler söyledi.

Pir Rıza’nın “Bunlar bizim ayetlerimizdir” dediği deyişler pür dikkat dinlendi. Pir Rıza yaptığı konuşmalarda, Xızır Ayı’nın Alevilikteki yeri ve önemine değindi. Bir eleştiri ile söze başlayan Pir Rıza, “Katliamlara, zalimlere, rağmen bugünlere kadar Alevilik taşındı. Bizim inancımızda gösteriş, devlet, para, pul yoktur. İnsan vardır. Bu inançta benlik lanetlenmiştir. Fakat günümüzde var olan derneklerimiz, federasyonlarımız Aleviliğin gereğini yapamıyor” dedi. Özellikle Türkiye’de yaşanan 1980 darbesi sonrası Aleviliğin yok edilmesi projesi kapsamında planların devreye sokulduğuna tanıklık ettiğini söyleyen Pir Rıza, “80-83 arasında sadece Dersim’in 17 Alevi köyünde cami yaptılar. Karadeniz’deki Alevi köylerine cami yaptılar. Bu şekilde Alevileri camilere toplayarak bitirmek istediler. Alevi çocuklarını imam hatip liselerine gönderip imam olarak camilere göndererek alevileri camilerde toplamak istediler“ ifadelerini kullandı. Konuşmanın devamında ise şunları dile getirdi:

Alevi inancına göre Xızır ayında, Xızır çok zorda kalanın imdadına yetişir dularımız Kürdistan ve Mezopotamya’da zorda kalanların imdadına yetişmesi içindir. Elinde devasa bir güç olan dünyanın en önemli silahlı gücü olan bir devlet çok mütevazi ve kadim bir halkın üzerine en şer şekilde gitmektedir. Efrîn’den söz ediyorum. Xızır Ayı’nda dileğimiz şudur; Xızır zorda kalanın yanında olursa Xızır’dır. İnancın kendisi bunu tarif ediyor. Alevi, zorda kalanın yanında olmalıdır!

Okunan deyişlerle semaha durulurken, dağıtılan lokmaların yenilmesiyle Xızır Cemi sona erdi.


226

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA