KCK Genel Başkanlık Konseyi: Öcalan’ı sahiplenmek Efrîn’i sahiplenmektir

KCK Genel Başkanlık Konseyi, Öcalan'ı sahiplenmenin İmralı sistemini parçalayacağı, Efrîn'e saldırıları kıracağını belirterek, eylemlere katılım çağrısı yaptı.

13 Şubat 2018 Salı | Haber

KCK Genel Başkanlık Konseyi, Uluslararası 15 Şubat Komplosu'na ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı. 

İmralı sisteminin uluslararası niteliğine işaret edilen açıklamada, tüm hukuk ve kanunların dışında olduğu belirtildi. Açıklamaya şöyle devam edildi: "Önder Apo’ya en temel insan haklarını vermeyecek kadar özel bir uygulama. 7 yıldır Önder Apo’un avukatlarının görüşme yapmasına, bir buçuk yıldır hiç kimse tarafından görüşülmesine izin verilmiyor. Avrupa insan hakları kurumları, kendini tutsakların temel savunucu olarak gören CPT bile Önder Apo’ya karşı üç maymunu oynamakta ve İmralı’ya karşı en ufak bir çaba içinde değil. Bunun dışında Almanya gibi bir ülke kitlesel eylemliliklerde Önder Apo’nun posterlerinin gösterilmesini yasaklıyor. Aynı biçimde Türk devleti Rojava halkı ve savaşçılarının Önder Apo’nun posterlerini taşımasını PKK’yle ilişkilendirerek ‘terörist’ tanımlamasında bulunuyor. Bunu da kendi ülkesinin güvenliğine yönelik bir tehdit; Efrîn ve Kuzey Suriye’ye işgal saldırıları gerekçesi olarak gösteriyor ve dünya sistemi bu saldırı ve işgale karşı bir sessizliğe bürünüyor."

Genel Başkanlık Konseyi açıklamasında komplo boşa çıkarıldığı gibi, Öcalan'ı sahiplenmenin de İmralı sistemini parçalayacağı, Efrîn'e saldırıları kıracağı ifade edildi.


Erdoğan-Bahçeli için sonun başlangıcı

Başkanlık Konseyi, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Toplumsal yönetim projeleri ve Kuzey Suriye Federasyonu kesinleştirilebilir ve tüm Suriye ve Ortadoğu için bir örnek model olarak gösterilebilir. Bu biçimde de bölgede demokratik bir sistemin önü açılabilir. Bu da tüm Kürdistan halklarına, kadınlara, özgürlükçü oluşumlara, bölge ve dünya güçlerine bir sorumluluk yükleyip, güçlerini seferber ederek İmralı ve Efrîn direnişini başarıya götürebilirler.

Kuşkusuz nasıl ki Kobanê direnişi DAİŞ’in sonunun başlangıcı olmuşsa, Efrîn direnişi de Erdoğan ve Bahçeli iktidarının sonunun başlangıcı olacaktır ve İmralı sistemini parçalayacaktır. Ülke topraklarını, suyunu bırakmak değil; bunlara bağlılık hak ve özgürlüklere bağlılığın göstergesidir. Aynı zamanda Şehit Avesta Xabûr şahsında tüm Efrîn direniş şehitleri önünde saygıyla eğiliyoruz. Şüphesiz Avesta Xabûr, Arîn Mîrkan ve Ezîz Ereb gibi evlatları olan bir halkın karşısında hiçbir işgalci güç başarıya ulaşmaz ve bu direnişçi irade kazanacaktır.’’


Herkes eylemlere katılsın

Konsey, komploya karşı çıkarak 19 yıldır duruş sergileyen, Öcalan'a sahip çıkan kurumları, tüm Kürdistan ve yurt dışında direnen halkı selamlarken, 17 Şubat'taki eylemlere katılma ve Efrîn'e dönük işgal girişimine karşı eylemsellik çağrısında bulundu. KCK Genel Başkanlık Konseyi, açıklamasının sonunda şu mesajları verdi: "Önder Apo, 'Özgür bir yaşam için bağlı olduğum toplumun özgür olması gerektiği düşüncesine ulaştım' diyor. Biz de toplum ve Önder Apo’nun özgür biçimde yaşayabilmesi ve dünya sisteminin Önder Apo ve halklara karşı siyasetlerine son vermesini sağlamak için 'İmralı sistemini parçalayalım ve Önder Apo’yu özgürleştirelim’ şiarıyla mücadeleyi yükseltip, İmralı sistemini parçalayarak, işgalci sisteme son verip, Önder Apo’yla özgür bir yaşamı yaşamamız gerekir." 


ANF/BEHDİNAN


803

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA