Yarasa’nın intikamı

Klasik Batı Müziği bestecisi Avusturyalı Johann Strauss II tarafından bestelenen 3 perdelik operet ‘Yarasa’, 1917’den bu yana onlarca ülkede; farklı dillere çevrilerek sahnelendi.

13 Şubat 2018 Salı | Kültür-Sanat

DİLAN BİÇER


Klasik Batı Müziği bestecisi Avusturyalı Johann Strauss II tarafından bestelenen 3 perdelik operet ‘Yarasa’, 1917’den bu yana onlarca ülkede; farklı dillere çevrilerek sahnelendi. Ayrıca 18’den fazla film ve videoya uyarlandı.

Eserin librettosu Carl Haffner ve Richard Genée tarafından hazırlanan operet, dünyanın diğer opera evleri reperatuarları içinde devamlı olarak bulunuyor. 

Amerika’da en çok sahnelenen 20 opera listesi arasına giren Yarasa, bir süredir Almanya’nın Darmstadt kentinde sahne almaya devam ediyor. 


Fuayede bir yarasa

Darmstadt Devlet Tiyatrosu’nda (Staatstheater) gösterilen operet öncesi fuayesinde beklerken, yarasa kıyafeti içinde bitkin bir şekilde uzanmış biri görülüyor. Yüzlerce kişinin beklediği yerde bazıları ellerinde bir bardak şarap veya kahve ile Brezel (Alman simiti) atıştırıyor.

Doğrusu yarasayla ilgilenen pek yoktu. Kıpırdamadan duran yarasayı dakikalarca izledim. Yarasa kılığında da olsa insan sonuçta; mutlaka hareket edecektir diye. Ve sonunda hareket etti. Yüksek bir sesle esneyerek gerilme hareketi yapan yarasa, yönünü değiştirerek masasının üzerinde uzanmaya devam etti.  

Ve sonunda gösterim için kapılar açıldı... 300 yıllık tiyatro geleneğine sahip salonda bine yakın kişi yerini aldı. 

Cezaevi yerine baloya

Ve Perde 1... Olay Gabriel von Eisenstein’ın evinde geçiyor. Eisenstein, bir devlet memuruna hakarette bulunduğu için 8 gün hapse mahkum edilir ve o gece cezaevine girmesi gerekir. Cezaevine saatler kala Eisenstein’ın arkadaşı Dr. Falke gelir ve kendisini aynı baloya davet eder. Eisenstein, cezaevi gitmek için, frağını giyer, eşi Rosalinde ve hizmetçisine elveda eder. Fakat niyeti hapse girmeyi bir gün geciktirip o gün baloya gitmektir.

Tesadüfen hizmetçisi Adele de aynı baloya kardeşi tarafından bir mektup ile davet edilir. Adele çok hasta olan teyzesinden yanına gitme bahanesiyle izin alır ve gider. 

Eisentein evinden ayrıldıktan sonra eşi Rosalinde’yi, eskiden beri onun hayranı olmuş, şan öğretmeni Alfred, ziyarete gelir ve ona serenat yapmaya baslar. Tam o esnada cezaevi müdürü Frank, Eisenstein’ı cezaevine götürmek üzere gelir ve evde Rosalinde’yi Alfred ile yalnız başına bulur.

Operette diyaloglar ağırlıklı şarkılarla gerçekleştiriliyor. Opera tarzında okunan şarkılarla hikayenin devamı, ikinci perde de... 


2. Perde: Balo

Geçen kış Eisenstein arkadaşı Dr. Falke’yi bir maskeli balodan sonra yarasa kıyafetinde sarhoş bir halde şehrin ortasında bıraktığı için Falke’nin bu baloyu Eisentein’den öç almak için düzenlediği ortaya çıkıyor. Baloya eşi Rosalinde ve hizmetçi Adele’yi de davet eden Falke, tanınmaması için Rosalinde’yi Macar kontesi kılığında tanıştırır. 

Baloda konuklar eğlenirken Adele’yi gören İda, şaşırarak neden geldiğini sorar. Adele de kendisine mektup yazarak çağırdığını hatırlatır. Hayır, İda böyle bir mektup yazmamıştı. Dr. Falke, kardeşi yerine yazdı; mektup da oyunun bir parçası. Falke, durumu Adele’ye açıklar ve Eisenstein’in kendisini gördüğü vakit tanımazdan gelmesini ister. Eisenstein de kendisini Marquis Renand olarak tanıtarak daha oyun daha da çetrifilli hale gelmiştir.

Eisenstein hizmetçisi Adele’yi görür, tanır ancak Adele’nin kendisini tanımadığını karıştırmış olması gerektiğine inandırınca da Eisenstein, derhal flört etmeye kalkar. O sıra Rosalinde gelir. Falke’nin oyunu burdada başlar: Eşini ve hizmetçisini sarmaş dolaş gören Rosalinde, fena bozulur ve ilgiyi kendi üzerine çeker. Maskeli olduğu için eşini tanımayan Eisenstein bu sefer kendisini kontes olarak tanıtan eşiyle flört eder. Eisenstein, ilgisini çekmek için kullandığı saatini çıkarır çıkarmaz Rosalinde saati alıp çantasına atar; kendine ihanet ettiğine dair suç delili olarak kullanmayı planlar. 


3. Perde: Cezaevi

Son perde, cezaevi Müdürü Frank’in idare odasında geçiyor. Ertesi sabahı herkes kendini cezaevinde bulunca kafalarındaki karışıklık daha artar: Alfred, cezaevinde perişan olmuş vaziyette ve özgürlüğünden başka şey düşünmez olmuştur. Rosalinde ise boşanma için dava açmaya karar verir. 

Bu karmaşıklığın ortasında Falke baloda bulunan bütün davetlilerle birlikte cezaevine gelir ve tüm olanların ‘Yarasa’dan öç alınmak için büyük bir tertip olduğunu itiraf eder. Böylece cezaevine girmekten kurtulamayan Eisenstein, en azından eşiyle barışır, Alfred özgürlüğüne kavuşur. 


Bir dahaki oyun ne zaman?

Die Fledermaus (Yarasa) oyunu, Haziran’a kadar devam ediyor. Bir sonraki gösterim, 25 Şubat’ta olacak. Daha sonraki tarihler için detaylara şu adresten ulaşabilirsiniz: www.staatstheater-darmstadt.de 


174

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA