Enstrümanlarımızla direneceğiz

Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal girişimine karşı direniş içinde olunması gerektiğini söyleyen MKM sanatçılarından Talat Yeşil, “Enstrümanlarımız direniş silahımız olacak“ dedi. BEKSAV sanatçılarından İnan Söke, önceliklerinin savaşa karşı mücadele etmek olduğunu ifade etti.

13 Şubat 2018 Salı | Kültür-Sanat

ELİF ÇETİNER/MA / İSTANBUL

Kobanê direnişi döneminde kurdukları Özgür Sanatçı Girişimi ile sanatın halkın ve barışın sesi olduğunu söyleyen girişim üyesi sanatçılar sınır hattı boyunca Kobanê halkı ile dayanışma gösterdi. Efrîn için de aynı dayanışma ruhunun gösterilmesi gerektiğine çağrı yapan sanatçılar, sanatın barış ve özgürlükten yana olduğunu söyledi.

 

Sanatçılar savaşa karşı çıkmalı

Sanatçı ve aydınların hükümetin kıskacı altında olduğunu ifade eden MKM sanatçısı Çiya, “Tüm baskılara rağmen Efrîn’e sahip çıkmak, daha çok örgütlenmek, mazlum halkların yanında olmak gerekiyor. Siviller öldürülürken savaş çığırtkanlığı yapmak kime neye hizmet eder. Sanatçıların kendilerini gözden geçirmeleri gerekiyor” diyerek, hükümetin yanında yer alan ve savaşı destekleyen sanatçıları eleştirdi.

“Kobanê’de savaşın ne kadar yıkıcı olduğunu gördük ve ona dair sanatsal yaratımımızı dile getirdik” diyen Çiya, “Bu süreçte en çok sanatçıların kendilerini sorumlu hissetmesi, savaşın hayata kastettiğini, yıkım olduğunu daha yüksek sesle dile getirmeleri gerekir” diye konuştu.

 

Direniş içinde olacağız 

Efrîn saldırısına karşı halkın direniş içinde olması gerektiğini söyleyen MKM sanatçılarından Talat Yeşil, “Sanatçı bunu enstrümanıyla, yazar kalemiyle, sinemacı kamerasıyla, dansçısı dansıyla direnişi sergileyecek. Elimizdeki mesleki argümanlar bizim direniş silahlarımız olacak’’ dedi. 

Yeşil, sanatın özü itibari ile muhalif olduğunu söyledi ve ekledi: “Halk, sanatın ana damarıdır, halktan koptuğu anda tek tipleşen bir şeye dönüşür. Sanatçıların vicdanlarının sesini dinlemesi ve savaşa karşı durması gerekiyor.’’

 

Savaşa dur savaşı durdur

Bilim Eğitim Estetik Kültür ve Sanat Araştırma Vakfı (BEKSAV) sanatçılarından İnan Söke, temel hedeflerinin halk adına sanat üretmek olduğunu söyledi. BEKSAV’ın, ”Toplum için sanat, insanlık için bilim, özgürlük için politika” sloganı ile üretim yaptığına değinen Söke, “Sloganımız temelinde Kobanê’ye gittik ve orada yerimizi aldık. Birçok aydın, yazar, sanatçının yer aldığı Özgür Sanat Girişimi’ni kurduk. Çocuklara drama dersi verdik, resimler çizdik, müzik dinletileri yaptık. Bu çalışmayla çocukların yaşadığı drama tanıklık ettik ve bunu sanatımız ile yansıtmaya çalıştık” dedi.

Grup Vardiya’nın yazmış olduğu, ”Savaşa dur savaşı durdur” ezgisini hatırlatan Söke, ”Bu ezgiyi yıllardır söylüyoruz. Önceliğimiz savaşa karşı durmak ve mücadele etmek” diye konuştu.

 

Sesimizi yükseltmek zorundayız 

OHAL, KHK ve baskı koşullarının toplumsal dinamikleri ezen bir pozisyonda olduğunu ifade eden Söke, “Efrîn savaşına karşıyım demek gözaltı ve baskı ile karşılık buluyor; ama bu durumu tersine çevirmeliyiz. Aydınlar, yazarlar, sanatçılar bir araya gelerek sözümüzü söylemek ve sesimizi yükseltmek zorundayız” dedi.

 644

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA