DONDURUCU SOĞUĞA  RAĞMEN

200 enternasyonalist devrimcinin Öcalan ve Efrîn için başlattığı uzun yürüyüş, dondurucu soğuğa rağmen devam ediyor. Eylemciler bugün Lozan-Cenevre kentleri arasında yapılacak uzun yürüyüşe katılacak.

12 Şubat 2018 Pazartesi | Dünya

ERKAN GÜLBAHÇE  / SAİNT AVOLD


Dünyanın farklı ülkelerinden 200 Kürt dostu enternasyonalist devrimcinin 'Abdullah Öcalan'a özgürlük, Kürdistan'a barış ve Türkiye'nin Efrîn saldırısına Hayır' şiarıyla 8 Şubat'ta Lüksemburg Avrupa Adalet Divanı önünde başlattığı 10 günlük uzun yürüyüş 5.gününde. Yürüyüşçüler bugün İsviçre'nin Lozan-Cenevre kentleri arasında yapılacak uzun yürüyüşe dahil olacak. 

Eylemciler, hafta sonu etabını soğuk ve zaman zaman karla karışık yağmur altında yürüdü. 

Fransa'nın St.Avold kentine ulaşan enternasyonalistler, 4 gün sonunda toplam 104 kilometre yürümesi gerekirken hava şartları nedeniyle kısmi güzergahları araçlarla giderek 76 kilometre yol katetti. Cumartesi günü Metz kentinin merkezinde yürüyüşünü başlatan enternasyonalistlere, Türk faşist çeteleri tarafından provokasyon girişimlerinde bulunuldu. Bunun üzerine Fransız yetkilileri yürüyüş için aldıkları güvenlik önlemlerini artırdı. Yürüyüş güzergahı boyunca geçtikleri yollar, çift yönlü trafiğe kapatıldı. Geceyi Folukomont kentinde geçiren devrimciler, son üç günlük yürüyüşün gidişatına ilişkin toplantı yaptı. Küçük aksaklıklar olsa da planlama doğrultusunda uzun yürüyüş gerçekleştiği, başarılı ve sorunsuz olduğu konusunda bir görüş ortaya çıktı. Fransa'nın Saint Avold (St.Avold) kentine ulaşan yürüyüş kortejinin, dün akşam saat 23.00'de otobüslerle İsviçre'nin Lozan kentine geçip, Lozan-Cenevre yürüyüşüne katılması bekleniyordu. Fransız parlamenterle görüşme

Yürüyüşçüleri temsilen bir heyet ise farklı görüşmeler yaptı. Dün de yürüyüşçüleri temsilen Uluslararası Kürt Kadın Hareketi Temsilcisi Nursel Kılıç, Katalanlar'dan Marta Perez, İspanya'dan Neyara Ernandes'ten oluşan bir heyet, Fransa'da hükümet partisi olan La Republique En Marche Milletvekili ve Dış İşleri Komisyon Üyesi Moselle Milletvekili Ludovic Mendes ile bir görüşme yaptı. Görüşmede, Türkiye'nin Efrîn'de sivilleri katledilişi gündeme geldi. Görüşmede, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Türkiye ile ilişkilerini eleştiren Kılıç, "Rojava'da Fransa'nın DAİŞ'e karşı YPG ile ittifak kurarak, mücadelede etmesine rağmen Türkiye'nin Efrîn'de sivillerin katledilmesine karşı sessiz. Bu saldırı uluslararası hukukuna göre suçtur. Fransa Türkiye'ye karşı net bir tutum almalıdır. Çünkü orada sivillere karşı kimyasal silahlar kullanılıyor" dedi.

Katalan eylemci Marta Perez de Rojava Sistemi'ni bütün halklar için bir umut olduğunu belirterek "Bugün bu saldırının olması kaygı vericidir" şeklinde konuştu.

Fransız Parlamenter Ludovic Mendes de "Ben Fransa'nın Dış İlişkiler Komisyonu'nda girişimlerde bulunacağım. Zaten hükümetimizin bu konuda girişimleri var. Daha da arttıracağız. Türkiye bu saldırıları derhal durdurmalıdır. Orada zarar gören sivil insanlardır" vurgusunda bulundu.3 seminer

Yürüyüşçüler hafta sonunu kendi aralarında gerçekleştirdikleri, geldikleri ülkelerindeki hakların mücadelesi ve Rojava Devrimi'nin ülkelerindeki mücadeleleri üzerine etkileri konulu panel gerçekleştirildi. Cumartesi akşam, Pazar sabahı ve Pazar gecesi olmak üzere 3 seminer üst üste gerçekleştirdikleri panelde öne çıkan düşünceler ise şunlar; genel anlamda ulus devletin ve buna bağlı olarak gelişen kapitalizmin gelişimi ile halkların büyük bir baskı altına alındığı ve bu baskılar sayesinde halkların mücadelesinin çok zayıfladığı belirtildi. Ancak Demokratik Konfederalizm çerçevesinde geliştirilen Rojava Devrimi'nin dünya devrim süreçlerine öncülük ettiği vurgulandı. Ülke ya da coğrafya farkı olmaksızın sorunların ve baskıların ortak olduğu dile getirildi. 

Enternasyonalist aktivistler, 17 Şubat'ta Fransa'nın Strasbourg kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a yönelik komplonun yıldönümünde düzenlenecek merkezi mitingle eylemlerini noktalayacak.1101

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA